Eksperymentuj z Chrome'em! Sprawdź ukryte, testowe funkcje przeglądarki [TOP 9]

Czy znasz Eksperymenty Chrome’a? Są to funkcje, które na razie znajdują się w fazie testów, choć w wielu przypadkach będą działać stabilnie i bez żadnych problemów. Które spośród nich zapowiadają się najciekawiej? Dowiedz się, jak je włączyć.

Eksperymentuj z przeglądarką Google'a! (Fot. Flickr/Idaho National Laboratory/Lic. CC by)
Eksperymentuj z przeglądarką Google'a! (Fot. Flickr/Idaho National Laboratory/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

Wstępnie wczytuj dane wyszukiwania dynamicznego

Chrome przyspiesza jeszcze bardziej (Fot. FLickr/Viernest/Lic. CC by)
Chrome przyspiesza jeszcze bardziej (Fot. FLickr/Viernest/Lic. CC by)

Dostęp do Eksperymentów można uzyskać wpisują w pasku adresu about:flags. Pojawi się wówczas ostrzeżenie, wynikające z ciągle trwających prac rozwojowych oraz lista domyślnie wyłączonych, eksperymentalnych funkcji, które możesz włączyć samodzielnie.

Funkcja wstępnego wczytywania danych, podobnie jak Instant Pages, ma za zadanie przyspieszyć otwieranie stron. Wstępne wczytywanie danych oznacza, że gdy wpiszemy w pasku adresu np. http://vbet, Chrome rozpocznie ładowanie w tle strony, odpowiadającej podpowiedzi, która rozwinie się pod omniboksem.

Przejście do istniejącej karty przy otwieraniu strony

Chrome nie lubi klonów ;) (Fot. Flickr/adactio/Lic. CC by)
Chrome nie lubi klonów ;) (Fot. Flickr/adactio/Lic. CC by)

Jeśli podczas pracy z przeglądarką masz zazwyczaj otwartych wiele kart, może się zdarzyć, że otworzysz wielokrotnie tę samą stronę. Włączenie tej funkcji pozwala na uniknięcie takiej sytuacji. Po wpisaniu adresu otwartej strony, Chrome przekieruje Cię do odpowiedniej karty.

Karty boczne

Przesunięty pasek kart
Przesunięty pasek kart

Funkcję tę z pewnością docenią posiadacze netbooków. Wyświetlanie paska kart z boku strony zamiast – jak dotychczas – na górze, pozwoli zyskać nieco więcej miejsca w pionie. Włączenie tej funkcji spowoduje, że w menu kontekstowym paska kart pojawi się opcja Użyj kart bocznych.

Nawigacja kompaktowa

Nawigacja kompaktowa
Nawigacja kompaktowa

Kolejną funkcją, minimalizującą pionowy rozmiar interfejsu, jest Nawigacja kompaktowa. Po jej uruchomieniu w menu kontekstowym paska kart pojawi się opcja Ukryj pasek narzędzi. Kliknięcie jej spowoduje ukrycie m.in. omniboksa. Pasek kart znajdzie się bezpośrednio nad otwartą stroną.

Wiele profili

Profile Chrome'a
Profile Chrome'a

Chcesz korzystać z dwóch skrzynek na Gmailu jednocześnie? Ta funkcja pozwala tworzyć i przełączać w zależności od potrzeb profile, dzięki którym korzystanie z sieciowych usług stanie się jeszcze prostsze. Wśród komentarzy dotyczących tej funkcji pojawiają się opinie, że jest to przymiarka do integracji Chrome’a z Google+.

Dodaj do menu kontekstowego karty opcję grupowania

Obraz

Funkcja, znana z konkurencyjnych przeglądarek, jest w aplikacji Google’a nadal w fazie testów. Docenisz ją zwłaszcza wówczas, gdy korzystasz jednocześnie z kilkunastu lub kilkudziesięciu stron. Niestety, podczas testów nie udało mi się zmusić mojego Chrome'a do poprawnego działania z tą funkcją.

Eksperymentalna strona Nowa karta

Eksperymentalne funkcje widoczne na dole strony
Eksperymentalne funkcje widoczne na dole strony

Funkcja ta rozbudowuje możliwości, jakie pojawiają się po otworzeniu nowej karty. Użytkownik ma wówczas do dyspozycji m.in. listę ostatnio zamkniętych stron.

Kliknij, aby odtworzyć

Zablokowanie automatycznego odtwarzania
Zablokowanie automatycznego odtwarzania

Ta przydatna funkcja uchroni Cię przed automatycznym odtwarzaniem treści obsługiwanych przez wtyczki. W praktyce oznacza to, że strona nie uruchomi np. reklamy flash bez Twojej zgody. Aby uruchomić animację trzeba kliknąć szare okno, widniejące w jej miejscu.

Po włączeniu tej funkcji w Eksperymentach, odpowiednia opcja pojawi się w ustawieniach wtyczek. Aby wyłączyć automatyczne uruchamianie obiektów, należy w ustawieniach przeglądarki – chrome://settings – wybrać opcję Dla zaawansowanych, a następnie Ustawienia treści (na górze strony w sekcji Prywatność).

Kanwy 2D przyspieszane z użyciem procesora GPU

Obraz

Sprzętowe wsparcie dla renderowania grafiki w przeglądarce jest ciągle rozwijane. Obok pomyślnie wdrożonej funkcji Komponowanie przyspieszane z użyciem procesora GPU, znanej ze starszych wersji Chrome’a, warto włączyć również tę opcję.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.