Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Głównym inwestorem Solorz

Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Głównym inwestorem Solorz

Zbigniew Solorz
Zbigniew Solorz
Źródło zdjęć: © JACEK DOMINSKI/REPORTER
31.08.2021 15:12, aktualizacja: 06.03.2024 22:19

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu projektu budowy elektrowni jądrowej. Inwestycja ma powstać w Pątnowie i pracować w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze technologie tzw. małych reaktorów modułowych.

Jak przekazali biznesmeni w rozesłanym do mediów komunikacie, ich zaangażowanie może pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną. To zaś umożliwi zapewnienie czystej i taniej energii Polakom.

Elektrownia w Pątnowie

Zgodnie z informacjami, projekt zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy. Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa ma być najpoważniejszym dotychczas przedsięwzięciem związanym z energią jądrową i SMR, czyli małymi reaktorami modułowymi. Tego rodzaju rozwiązanie może być wcześniej wyprodukowane, po czym przewiezione na teren budowy elektrowni celem jego zamontowania.

Michał Sołowow uważa, że globalnie ocieplenie wymaga głębokiej dekarbonizacji. Ta zaś jest koniecznością wynikającą nie tylko z troski o planetę, ale i z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Energia jądrowa będąca nowoczesnym, opartym o sprawdzone w przeszłości rozwiązania jest doskonalą odpowiedzią na problemy związane z brakami energii, jak i narastającym poziomem dwutlenku węgla.

Zielona energia przyszłością Polski

Zdaniem Zbigniewa Solorza, nasz kraj potrzebuje taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo. Jest to także niezbędne dla naszego społeczeństwa. Z tego powodu atom, jako czyste i ekologiczne źródło energii został wybrany przez przesiębiorców. Właściciel Polsatu poinformował także, że sam, prywatnie, już od lat stawia na czystą i zeroemisyjną energię.

Już wcześniej biznesmenowi udało się stworzyć największą w Polsce farmę fotowoltaiczną. Na tym jednak nie koniec, bowiem w przyszłości chce on rozwijać też infrastrukturę wodorową. Przede wszystkim jednak inwestycja w atom ma być gigantyczną szansą dla Polski i jej mieszkańców. Niezależnie czy mowa o odbiorcach prywatnych czy wielkich firmach, istotą jest zapewnienie wszystkim dostępu do zielonej energii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)