Energia atomowa - Niemcy w 2022 roku wrócą na drzewo?
Gdy ideologia zderza się z technologią, to skutki zawsze są opłakane. Najnowszą ofiarą tego tragicznego mariażu stały się Niemcy.
Gdy ideologia zderza się z technologią, to skutki zawsze są opłakane. Najnowszą ofiarą tego tragicznego mariażu stały się Niemcy.
Jest wielce prawdopodobne, że za sprawą pana Norberta Roettgena i całej niemieckiej centroprawicy Niemcy wrócą za kilkanaście lat na energetyczne drzewo. Roettgen, minister ds. środowiska, ogłosił, że wszystkie elektrownie atomowe zostaną do roku 2022 zamknięte. Dodał, że ta decyzja jest nieodwracalna. Jednym z głównych powodów podjęcia takiego postanowienia jest katastrofa w Japonii i zniszczenie elektrowni w Fukushimie. Ani razu nie wspomniano o aspekcie ekonomicznym planowanych działań.
Ekolodzy, wbrew zdrowemu rozsądkowi i faktom, nigdy nie kochali energii atomowej. Tłumaczenia o nieporównywalnie większej szkodliwości elektrowni węglowych (których zamknięcia jakoś się nie domagają), nie wspominając już o prośbach o zapoznanie się z podstawami ekonomii i nowoczesnej atomistyki, nie przynosiły żadnych skutków.
Absurd podawania przykładu Fukushimy jako jednej z podstaw do podjęcia decyzji o pożegnaniu się z energią atomową wręcz poraża. Jest chyba oczywiste, że nic nie wytrzyma trzęsienia ziemi połączonego z zalaniem wodą. Jeżeli to może stanowić powód do prewencyjnego zamknięcia czegokolwiek, to równie dobrze można zamknąć wszystko. Wtedy już żadne trzęsienie ziemi nic nam nie zrobi (kwestię tektoniki niemieckich terenów z litości pomijam).
Perspektywa zmienia wszystko
A czy środowisko naturalne zyska na tej zawierusze? Partia Zielonych oraz organizacje ekologiczne, którym wystarczy zapłacić, aby siedziały cicho, dobitnie pokazują, że matka natura jest co najwyżej tłem/pretekstem do ważniejszych spraw, a technologia - doskonałym narzędziem do zdobywania władzy i pieniędzy.