Europejscy uczeni tworzą skynet

Co prawda sami nazywają to siecią internetową dla robotów, ale założenia są takie same. Oby efekt był inny, bo Arnie nie jest już taki młody…

Europejscy uczeni tworzą skynet
Marek Maruszczak

10.02.2011 22:00

Co prawda sami nazywają to siecią internetową dla robotów, ale założenia są takie same. Oby efekt był inny, bo Arnie nie jest już taki młody…

Sieć projektowana przez naukowców nosi nazwę RoboEarth i jest czymś w rodzaju Wikipedii dla robotów. W założeniu maszyny mają mieć możliwość łączenia się za jej pośrednictwem i dzielenia przydatnymi informacjami, umiejętnościami, które zdążyły zdobyć. Inteligentne maszyny zdolne do współpracy i nauki - brzmi znajomo, prawda?

Na (nie)szczęście przed uczonymi jeszcze dużo pracy. Największym problemem jest to, że roboty są konstruowane w różny sposób i mają wykonywać odmienne czynności. Maszyny musiałyby więc same wybierać, które informacje będą im przydatne.

Zdaniem dr. Markusa Waibela ze Swiss Federal Institute of Technology w Zurichu do poprawnego działania RoboEarth konieczne jest również wprowadzenie pewnej standaryzacji w projektowaniu kolejnych robotów. W tym poglądzie nie jest zresztą osamotniony. Zdjęcie ilustrujące wpis pochodzi z innego projektu tego typu - Willow's Garage PR2.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.