Ex.fm – darmowy, społecznościowy odtwarzacz muzyki z Sieci

Poza znanymi serwisami muzycznymi, jak choćby Spotify, istnieje sporo małych, ale nie mniej ciekawych usług. Kilka miesięcy temu opisywałem Epitonic oferujący głównie muzykę niezależną. Dzisiaj coś bardziej mainstreamowego – serwis udostępiający za darmo również największe, muzyczne hity.

Kolejny sposób na słuchanie muzyki z Sieci (Fot. MyStyleBass.com)
Kolejny sposób na słuchanie muzyki z Sieci (Fot. MyStyleBass.com)
Łukasz Michalik

Poza znanymi serwisami muzycznymi, jak choćby Spotify, istnieje sporo małych, ale nie mniej ciekawych usług. Kilka miesięcy temu opisywałem Epitonic oferujący głównie muzykę niezależną. Dzisiaj coś bardziej mainstreamowego – serwis udostępiający za darmo również największe, muzyczne hity.

Początki serwisu Ex.fm są dość nietypowe. Wszystko zaczęło się w 2010 roku od rozszerzenia do Chrome’a o nazwie Extension.fm, które następnie wyewoluowało w serwis internetowy skupiony początkowo na nieznanych zespołach i szeroko rozumianej alternatywnej scenie muzycznej.

Ex.fm
Ex.fm

Potencjał startupu został jednak dostrzeżony przez inwestorów. Ex.fm pozyskał 1,25 mln dolarów i rozpoczął ekspansję, zwiększając różnorodność oferowanej muzyki. Docelowym planem zespołu Ex.fm było przekształcenie serwisu w uniwersalny odtwarzacz muzyki. Służą temu m.in. aplikacje dla Androida i iOS. Z Ex.fm można korzystać również za pomocą przeglądarki.

Ex.fm ma standardowe funkcje – wyszukiwarkę, tworzenie playlisty, sugestie dotyczące podobnych wykonawców czy listę najpopularniejszych w danym dniu utworów, niecodzienny jest jednak sposób, w jaki udostępnia muzykę.

Ex.fm
Ex.fm

Oferowane przez Ex.fm utwory to w praktyce linki prowadzące do muzyki opublikowanej na różnych stronach WWW. Wydaje się to dość niejednoznaczne z punktu widzenia licencji, ale biorąc pod uwagę, że serwis działa i zyskuje inwestorów, kwestie prawne zostały, jak sądzę, uregulowane.

Ex.fm
Ex.fm

Ex.fm funkcjonuje jak sieciowy, muzyczny agregator, a w tworzeniu bazy utworów może wziąć udział każdy użytkownik Chrome’a, Safari lub Firefoksa, instalując odpowiednie rozszerzenie skanujące odwiedzane strony pod kątem obecności muzyki i udostępniające znaleziska innym użytkownikom serwisu. Wszystko to dzieje się automatycznie i w żaden sposób nie angażuje użytkownika.

Ex.fm umożliwia również integrację z popularnymi platformami społecznościowymi. Na liście jest m.in. Facebook, Twitter czy Tumblr. Mankamentem jest niewielka liczba utworów polskich wykonawców. Choć oferta serwisu jest skromniejsza od bardziej znanych konkurentów, Ex.fm wydaje się ciekawą alternatywą dla popularniejszych serwisów muzycznych.

Źródło: Ghacks.net

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.