Facebook będzie wykrywać twarze na zdjęciach

Facebook będzie wykrywać twarze na zdjęciach
Joanna Szczepaniak

06.07.2010 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mamy już pierwsze efekty inwestycji Facebooka w zakupiony serwis Divvyshot. Pierwszą funkcjonalnością będzie możliwość usprawnienia oznaczania zdjęć. Jak Facebook wykrywa twarze?

Mamy już pierwsze efekty inwestycji Facebooka w zakupiony serwis Divvyshot. Pierwszą funkcjonalnością będzie możliwość usprawnienia oznaczania zdjęć. Jak Facebook wykrywa twarze?

Nowa funkcja polega na wprowadzeniu usługi wykrywania twarzy podobnej do tej, którą posługują się już od dawna aparaty cyfrowe. Dzięki usprawnieniom teraz żeby otagować zdjęcie, wystarczy kliknąć w nie, aby chwilę po tym pojawił się prostokąt zaznaczający twarz na danym zdjęciu. W skrócie: teraz wystarczy nam jedno klinięcie do tego, aby oznaczyć naszego znajomego. Co więcej, dostęp do tej funkcji ma być w każdym miejscu Facebooka, nawet na głównej stronie. Na chwilę obecną nie wszyscy mają dostęp do opcji oznaczania zdjęć, ponieważ nowa funkcjonalność nadal jest w fazie testów. Większość będzie musiała jeszcze chwilę poczekać, ale już teraz wiemy na co mamy czekać jeśli chodzi o usprawnienie tagowania fotek.

[cytat]Sam Odio, założyciel serwisu Divvyshoot mówi: "Ludzie kochają oznaczanie swoich przyjaciół i rodziny na zdjęciach, ale słyszałem, że dla niektórych jest to trochę żmudny proces. Teraz możemy dodać tagi zaledwie dzięki kilku kliknięciom, i to bezpośrednio ze strony głównej oraz innych części serwisu, przy użyciu tej samej technologii wykrywania twarzy, którą aparaty cyforwe stosują już od wielu lat."[/cytat]

Tak duży nacisk na usprawnienia funkcjonalności dotyczących zdjęć wcale nie dziwi, jeśli poznamy kilka danych statystycznych. Dziennie na serwis Facebook ładowanych jest około... 100 milionów zdjęć, a 99 % użytkowników serwisu społecznościowego dodało do swojego profilu przynajmiej jedną fotkę. Jak twierdzi Odio „to szaleństwo!”. I ja w zupełności się z tym zgadzam. Mimo tego, że największy serwis społecznościowy w Polsce Nasza-Klasa od dłuższego czasu również posiada funkcję oznaczania znajomych na zdjęciach – nie zrobiła ona takiej furory, jaką zrobiła i robi nadal na Facebooku.

Facebook nie kończy współpracy związanej z wykorzystaniem technologii serwisu Divyyshot i już teraz zapowiada dalszy rozwój funkcjonalności związanych ze zdjęciami. Kolejne funkcje mają być dodawane sukcesywnie, wraz z postępem prac nad nimi. Jak pisze Odio szybkie tagowanie fotek to dopiero początek tego, co zaprezentuje nam Facebook dzięki zakupieniu technologii serwisu Divvyshot. Brzmi to bardzo obiecująco, nie powiem.

Bardzo spodobała mi się nowa funckja Facebooka, fakt faktem, może nie spędzam pół dnia na oznaczaniu swoich znajomych, ale usprawnienie tej czyności na pewno umili dodawanie tagów do fotek.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)