Farma fotowoltaiczna Orlenu. Stanie na dawnym terenie kopalni

Kolejna farma fotowoltaiczna Orlenu stanie w Wielkopolsce. PV Mitra powstanie na zrekultywowanym terenie po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów. To kolejny przykład na wykorzystanie ziemi po przemyśle górniczym.

Farma fotowoltaiczna, Brudzew, kopalnia Adamów
Farma fotowoltaiczna, Brudzew, kopalnia Adamów
Źródło zdjęć: © YouTube ZE PAK

07.04.2022 15:59

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, poinformowała o uzyskaniu wszelkich potrzebnych zezwoleń na budowę farmy fotowoltaicznej PV Mitra. Powstanie ona w gminie Przykona w powiecie tureckim na terenie, na którym dawniej znajdowała się kopalnia węgla brunatnego Adamów.

W opublikowanej przez spółkę informacji możemy przeczytać o skali budowanego obiektu. Pierwszy etap inwestycji PV Mitra będzie stanowić farma fotowoltaiczna o mocy około 65 MW, która stanie na powierzchni około 53 hektarów. Na potrzeby elektrowni zainstalowanych zostanie 85 tysięcy modułów fotowoltaicznych.

Elektrownia słoneczna PV Mitra to największy projekt fotowoltaiczny, który realizuje obecnie grupa Orlen. Jednocześnie będzie to już czwarta realizacja z zakresu odnawialnych źródeł energii, która stanie na terenie gminy Przykona.

Na terenie po kopalni odkrywkowej Adamów do tej pory stanęła już Farma Wiatrowa Przykona o mocy zainstalowanej 31,05, która jest eksploatowana od lipca 2020. W tym roku uruchomione mają zostać dwie farmy fotowoltaiczne - PV Gryf o mocy ok. 20 MW i PV Przykona o mocy około 1 MW.

Wszystkie trzy projekty wraz z pierwszym etapem elektrowni PV Mitra mają łącznie w ciągu roku wyprodukować wystarczającą liczbę energii, by zasilić około 69 tys. gospodarstw domowych. Potrzeby 27 tys. z nich zaspokoi PV Mitra. Energa wspomina, że produkcja trzech instalacji fotowoltaicznych pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery o około 124 tys. ton rocznie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.