PGE postawi ogromną farmę fotowoltaiczną. Zajmie 50 hektarów
PGE wybuduje pod Bełchatowem jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Firma podpisała umowę joint venture z gminą Kleszczów, która ma 50 proc. udziałów w inwestycji.
PGE Energia Odnawialna podejmie się wybudowania pod Bełchatowem farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW. Budową zajmie się spółka PGE Soleo1. Połowa udziałów w inwestycji przypadnie gminie Kleszczów, która udostępnia grunt pod instalację fotowoltaiczną.
Elektrownia słoneczna zajmie powierzchnię 50 hektarów. Szacowany roczny uzysk energii elektrycznej będzie oscylował w okolicach 53 GWh. Pozwoli to na zasilenie 25 tysięcy gospodarstw domowych. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2022 roku.
- Umowa z Gminą Kleszczów na budowę nowej farmy fotowoltaicznej jest częścią realizowanego przez Grupę PGE Programu Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatów. Zakłada on uruchomienie szeregu inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią Elektrownię Bełchatów. Oprócz uruchomienia farmy fotowoltaicznej, Grupa PGE zrealizuje w regionie także inwestycje wiatrowe oraz zbuduje magazyny energii. We wrześniu natomiast otwarte zostanie Centrum Rozwoju Kompetencji, którego jednym z głównych celów będzie przekazywanie wiedzy i umiejętności o odnawialnych źródłach energii - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Dla samorządu inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest korzystna pod wieloma względami. Ponadto wpisuje się w lokalną politykę promowania zielonej energii. Mieszkańcy gminy od lat mogą korzystać z dotacji do odnawialnych źródeł energii.
- Uruchomienie elektrowni słonecznej pozwoli zasilić budżet gminy wpływami z podatków od nieruchomości, opłat z tytułu dzierżawy oraz zysków wypracowanych przez spółkę PGE Soleo 1. Jest to szczególnie ważne w perspektywie nieuchronnego wygaszania wydobycia węgla z odkrywki położonej na terenie naszej gminy oraz w związku z ogłoszonymi już planami wyłączania z eksploatacji kolejnych bloków Elektrowni Bełchatów - mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów.
PGE podkreśla, że inwestycja w gminie Kleszczów to jedna z największych, którymi się zajmują, ale nie jedyna. Firma ma zamiar wybudować do 2030 roku elektrownie słoneczne o łącznej mocy 3 GW.
*- W kolejnych miesiącach planujemy też uruchomić postępowania zakupowe dotyczące budowy kolejnych elektrowni, zarówno małych, jak i większych, o mocach kilkudziesięciu megawatów. Będą to inwestycje realizowane na gruntach własnych Grupy PGE, dzierżawionych od samorządów, instytucji kościelnych, a także na terenach należących do spółek skarbu państwa - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.