Fascynujące połączenie sztuki i technologii: rzeźby mniejsze od średnicy ludzkiego włosa

Co jest podstawowym narzędziem pracy rzeźbiarza? W czasach Michała Anioła były to dłuto i młotek, ale prawie pięćset lat później można rzeźbić przy pomocy zupełnie innego sprzętu. Jonty Hurwitz wykorzystuje w tym celu mikroskop elektronowy i drukarkę 3D, pozwalającą na wykorzystanie technologii o nazwie dwufotonowa litografia. Stworzone w ten sposób dzieła to najmniejsze rzeźby na świecie. Jak powstają?

Fascynujące połączenie sztuki i technologii: rzeźby mniejsze od średnicy ludzkiego włosa
Łukasz Michalik

19.11.2014 07:55

Sztuka i technologia

Skojarzenia ze sztuką współczesną bardzo często stawiają mi przed oczami coś całkowicie dla mnie niezrozumiałego, opisywanego stałym zestawem kluczowych słów - „Bla bla bla dekonstrukcja, bla bla postmodernizm, bla bla bla instalacja”. Moja ignorancja w tej dziedzinie nie jest wprawdzie powodem do dumy, ale nie będę ukrywał, że współczesnej sztuki bardzo często nie rozumiem.

Z tym większą radością zainteresowałem się twórczością, której niezwykłość nie kryje się za wydumaną interpretacją, ale dla takiego jak ja laika jest cechą samego dzieła. Urodzony w 1969 roku w RPA Jonty Hurwitz tworzy coś niesamowitego, łącząc sztukę z technologią.

Anamorfoza

Przed rokiem zaprezentował niezwykłe rzeźby, które nawiązywały do stosowanej przez XVI-wiecznych malarzy techniki, znanej jako anamorfoza. Jest to zamierzona deformacja obrazu w taki sposób, by jego właściwą wersję można było zobaczyć np. stojąc w jednym, ściśle określonym miejscu.

Hans Holbein Młodszy, Ambasadorowie
Hans Holbein Młodszy, Ambasadorowie

Przykładem takiego zniekształcenia, świadczącego o malarskim kunszcie twórcy, jest m.in. czaszka z obrazu Hansa Holbeina Młodszego, widoczna albo pod dużym kątem, albo przy zastosowaniu wypukłego zwierciadła.

Tę samą metodę zastosował Jonty Hurwitz, tworząc bezkształtne na pozór rzeźby, które dopiero odbijając się w lustrzanym walcu pokazywały ukryty kształt albo stawały się widoczne wyłącznie po spojrzeniu pod odpowiednim kątem.

Rzeźba i jej odbicie
Rzeźba i jej odbicie

Najmniejsze rzeźby świata

W tym roku Jonty zaprezentował coś równie niezwykłego. Są to rzeźby o wielkości około 20 x 80 x 100 mikronów, co obrazowo można porównać do jednej szóstej grubości ludzkiego włosa. Co istotne, te niewidoczne gołym okiem dzieła charakteryzują się zadziwiającą szczegółowością i precyzją wykonania. Jak powstały?

Jonty Hurwitz zastosował w tym przypadku dwufotonową litografię. To technika druku 3D, pozwalająca na uzyskanie bardzo dużej dokładności. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu interferencji promieni dwóch różnych laserów o niskiej energii. W miejscu, gdzie wiązki laserów się przecinają, płynna żywica jest utwardzana. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu laserami i niewielkim przekroju ich promieni możliwe jest tworzenie trójwymiarowych obiektów mikronowej wielkości.

The story of Trust: A nano sculpture

Jeszcze dwa lata temu metodę tę zaprezentowali naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej, którzy prognozowali, że dzięki niej będzie można tworzyć rusztowania, na których będą rosnąć żywe komórki, tworzące w ten sposób zastępcze, żyjące tkanki.

Tę samą technikę wykorzystał Jonty Hurwitz. Poniżej znajdziecie zdjęcia, dokumentujące przygotowanie trójwymiarowego modelu kobiety oraz fotografie gotowych rzeźb.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.