Filmowe plany Guillermo del Toro, przegląd Niezłego Kina

Filmowe plany Guillermo del Toro, przegląd Niezłego Kina21.11.2008 10:00
Filmowe plany Guillermo del Toro, przegląd Niezłego Kina
Ireneusz Podsobiński

Guillermo del Toro zaczyna wyrastać na najbardziej płodnego filmowca ostatnich i kilku przyszłych lat. Jeśli ktoś nie jest na bieżąco, łatwo może się pogubić we wszystkich jego projektach. Dlatego też wziąłem sobie do serca sugestię jednego z naszych czytelników i postanowiłem zebrać do kupy planowane produkcje. W tym przeglądzie przeczytacie nie tylko o jego reżyserskich projektach, ale także producenckich i pisarskich. Tak, tak, Guillermo del Toro to prawdziwy multitalent.

Guillermo del Toro zaczyna wyrastać na najbardziej płodnego filmowca ostatnich i kilku przyszłych lat. Jeśli ktoś nie jest na bieżąco, łatwo może się pogubić we wszystkich jego projektach. Dlatego też wziąłem sobie do serca sugestię jednego z naszych czytelników i postanowiłem zebrać do kupy planowane produkcje. W tym przeglądzie przeczytacie nie tylko o jego reżyserskich projektach, ale także producenckich i pisarskich. Tak, tak, Guillermo del Toro to prawdziwy multitalent.

Hobbit ? reżyseria, scenariusz

Adaptacja prequelu do Władcy pierścieni J.R.R. Tolkiena, nad którą del Toro aktualnie pracuje. W powstanie scenariusza zaangażowali się także Peter Jackson, Phillipa Boyens i Fran Walsh. Film będzie składał się z dwóch części ? pierwsza oparta na powieści Tolkiena, druga ma być łącznikiem pomiędzy Hobbitem a Władcą pierścieni. Obie pozycje będą kręcone równocześnie ? premiera pierwszej planowana jest na grudzień 2011, kolejna ukaże się równo rok później.

380856363502674844
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/drood.jpg)

Film na podstawie książki Dana Simmonsa. Powieść jest gotyckim horrorem, koncentrującym się wokół postaci Charlesa Dickensa. Simmons sugeruje, jakoby wyjście słynnego pisarza cało z katastrofy pociągu drastycznie go zmieniło. Zanim napisał on swoją ostatnią powieść The Mystery of Edwin Drood, miał się dopuścić morderstw w mrocznych slumsach Londynu. Prawdopodobnie będzie to kolejny projekt reżyserski po Hobbicie.

Dr. Jekyll and Mr. Hyde ? reżyseria

Film ma być wierniejszy prozie Roberta Louisa Stevensona. Del Toro chce skoncentrować się na uzależnieniu Jekylla, gdy do głosu dochodzi mordercze alter ego.

Slaughterhouse-Five* ? *reżyseria

Film ma być bliższy literackiemu oryginałowi Kurta Vonneguta niż filmowemu odpowiednikowi z 1972 roku. Historia traktuje o więźniu niemieckiego obozu jenieckiego, który podróżuje w czasie i przestrzeni.

Frankenstein ? reżyseria

Postać ta jest oczkiem w głowie del Toro. Do kolejnej ekranizacji szykuje się on od dawna. Ma być to film przygodowy, nie koncentrujący się jednak na stworzeniu potwora. Reżyser nie wyklucza też użycia wątku religijnego, który pojawił się w powieści Mary Shelley. Inspiracją do stworzenia kreatury mają być ilustracje Berniego Wrightsona (zdjęcie poniżej) ? del Toro chciałby zatrudnić go w celu narysowania obrazów koncepcyjnych.

380856363503199132
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/frankenstein.jpg)

Hellboy III* *? reżyseria

W tym przypadku wszystko zależy od decyzji studia Universal. Del Toro chętnie powróciłby do postaci Czerwonego, tym bardziej że podwaliny pod część trzecią zostały położone już w poprzednich odsłonach. Ron Perlman także jest skłonny ponownie wcielić się w postać Hellboya.

At the Mountains of Madness ? reżyseria, scenariusz

Najbardziej oczekiwana przeze mnie ekranizacja najlepszej książki H. P. Lovecrafta i jednocześnie najmniej pewna pozycja. Produkcja filmu odkładana jest z roku na rok, dlatego też ciężko przewidzieć, czy kiedykolwiek powstanie. Najsmutniejsze jest to, że scenariusz powstał już w 2006, ale studio Warner Bros. odrzuciło je. Powodem były zbyt duże koszta produkcji, a także brak? historii miłosnej i szczęśliwego zakończenia.

Saturn and the End of Days ? reżyseria, scenariusz

Film ma być połączeniem Cronosa, *Kręgosłupa diabła *i Labiryntu Fauna. Historia koncentruje się wokół 7-letniego dziecka o imieniu Saturn, z którego perspektywy będziemy oglądać koniec świata.

380856363503657884
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/the_coffin_1.jpg)

Adaptacja komiksu Phila Hestera i Mike?a Huddlestona. Film jest w planach od co najmniej 2004 roku, więc ciężko powiedzieć, czy w końcu dojdzie do jego realizacji. Komiks opowiada o doktorze Ashara Ahmada, który znajduje sposób na złapanie duszy do specjalnego kostiumu w momencie śmierci człowieka. Gdy naukowcowi grozi śmierć z rąk wynajętego zabójcy, decyduje się na przeniesienie swojej duszy do kostiumu.

The Left Hand of Darkness ? reżyseria, scenariusz

Film ma być innym spojrzeniem na historię hrabiego z Monte Cristo w formie westernu. W lipcu del Toro potwierdził plany, lecz ciągle nie może znaleźć czas na ich realizację. Najwyraźniej projekt jest dość trudny, gdyż filmowiec bardziej obawia się produkcji tego filmu niż Hobbita.

380856363503985564
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/heavy_metal_2.jpg)

Del Toro ma być w tym przypadku tylko jednym z czterech reżyserów ? obok Davida Finchera, Zacka Snydera i Gore?a Verbinskiego. Niestety informacje są dość sprzeczne ? Kevin Eastman, twórca magazynu, potwierdza angaż del Toro, lecz sam zainteresowany temu zaprzecza. Poczekajmy zatem cierpliwie na oficjalne wieści.

Mother and Child* *? producent

Del Toro będzie produkował wraz z Alfonso Cuaronem dramat o 50-letniej kobiecie, która 35 lat temu oddała do adopcji córkę, oraz o Afroamerykance, która dzisiaj szuka dziecka do adopcji. Zdjęcia ruszą w grudniu lub styczniu.

Niezatytułowany projekt Alfonso Cuarona* *? producent

Kolejny film, na którego planie spotkają się del Toro i Cuaron. Niestety niewiele wiadomo na temat tej produkcji. Pewnym jest to, że będzie to dramat o rodzinie, umiejscowiony w Meksyku w 1971 roku.* *

380856363504378780
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/hater.jpg)

Kolejne spotkanie del Toro z Juanem Antonio Bayoną, reżyserem Sierocińca. Tym razem podejmie się on ekranizacji książki Davida Moody?ego, do której scenariusz napisał Glen Mazzara (seriale Nash Bridges, Świat gliniarzy). Zdjęcia do filmu, traktującego o wzmożonej ilości brutalnych i przypadkowych napadów na ludzi, ruszą w przyszłym roku.

The Champions ? producent, scenariusz

Del Toro napisze scenariusz wraz z Christopherem McQuarriem (Podejrzani). Będzie to niejako remake brytyjskiego serialu z lat 60-tych. Historia koncentruje się wokół grupy agentów rządowych posiadających supermoce.

380856363504640924
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/pinocchiojpg1.jpg)

Mroczna wersja bajki Walta Disneya, na podstawie powieści Carla Collodiego. Film, kręcony w technice poklatkowej, ma być inspirowany ilustracjami Grisa Grimleya (zdjęcie obok), stworzonymi do wydania książki z 2002 roku. Artysta zostanie także jednym z reżyserów, obok Adama Parrisha Kinga. Za animację odpowiedzialne będzie słynne studio Jima Hensona. Premiera filmu według optymistycznych prognoz nastąpi najwcześniej za trzy lata.

Crimson Peak ? scenariusz, producent

Kolejny tajemniczy projekt. Jedyną znaną informacją jest fakt, że del Toro wraz z Matthew Robbinsem, z którym współpracował przy Mimic (Mutant), napisze scenariusz do tego gotyckiego romansu.

380856363504903068
Źródło zdjęć: © [źródło](http://niezlekino.pl/images/2008/11/dontbeafraid.jpg)

Remake telewizyjnego filmu z 1973 roku. Przy scenariuszu del Toro wspomoże kolejny raz Matthew Robbins. Reżyserem zostanie twórca komiksów, Troy Nixey. Fabuła koncentruje się na dziewczynce, która musi zamieszkać z ojcem i jego nową partnerką. Niedługo później odkrywa ona dziwne stworzenia, mieszkające pod schodami.

The Strain ? autor książki

Na koniec nie filmowy plan, ale wart zauważenia. Wraz z Chuckiem Hoganem del Toro napisze dla wydawnictwa HarperCollins trylogię o wampirach. Pierwsza książka zatytułowana The Strain ukaże się już latem przyszłego roku. Historia koncentruje się wokół inwazji wampirycznego wirusa na Nowy Jork. Powieści będą odkrywały tajemnicę wampirzej rasy aż do ich starotestamentowych początków.

Uff, jak widzicie trochę tego jest. Abstrahując już od planów scenopisarskich jestem ciekaw, ile projektów reżyserskich uda się del Toro zrealizować. Chłop to ma zdrowie i głowę pełną pomysłów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)