Filmy w gazetach (22 października ? 28 października), przegląd NiezłegoKina.pl

Filmy w gazetach (22 października ? 28 października), przegląd NiezłegoKina.pl22.10.2008 13:30
Filmy w gazetach (22 października ? 28 października), przegląd NiezłegoKina.pl
Michał Matuszewski

Po tygodniowej przerwie wracamy do przeglądu najciekawszych filmowych dodatków do gazet. I dobrze, bo moglibyście przegapić jedno arcydzieło i trzy filmy wybitne. Z resztą mniejsza o etykietki. Faktem jest, że w tym tygodniu z gazetami znaleźć można naprawdę niezłe kino. Grindhouse: Death Proof, Grindhouse: Planet Terror, Wiatr buszujący w jęczmieniu i W rytmie serca - te tytuły mówią same za siebie.

Po tygodniowej przerwie wracamy do przeglądu najciekawszych filmowych dodatków do gazet. I dobrze, bo moglibyście przegapić jedno arcydzieło i trzy filmy wybitne. Z resztą mniejsza o etykietki. Faktem jest, że w tym tygodniu z gazetami znaleźć można naprawdę niezłe kino. Grindhouse: Death Proof, Grindhouse: Planet Terror,* Wiatr buszujący w jęczmieniu* i W rytmie serca - te tytuły mówią same za siebie.

Grindhouse: Death Proof

Moim zdaniem dzieło w niczym nie ustępuje poprzednim. Reżyser do perfekcji opanował sztukę tworzenia arcydzieł z kulturowych śmieci. W dwuczęściowym projekcie Grindhouse wraz z Robertem Rodriguezem na warsztat wzięli tanie, kiczowate, epatujące seksem i przemocą filmy, wyświetlane na podwójnych pokazach, czyli grindhouse'y właśnie.

Jest to opowieść o grupie kobiet, które chcąc się tylko zabawić, wpadają w sidła psychopatycznego samochodowego mordercy i innej grupy kobiet, które... musicie zobaczyć sami.

Ale jest tez poważny minus. W Ameryce oba filmy były prezentowane na jednym pokazie razem z kilkoma fikcyjnymi zwiastunami, za to były ok. pół godziny krótsze niż wyświetlane osobno wersje europejskie. Wydania DVD niestety odpowiadają tym amerykańskim, dlatego nie zobaczymy np. sceny lap dance. Inna sprawa, że* Death Proof* to jeden z tych filmów, które trzeba oglądać w kinie.

Grindhouse Trailer- FULL LENGTH

Tytuł oryginalny: Grindhouse vol.1: Death Proof

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2007

Scenariusz: Quentin Tarantino

Reżyseria: Quentin Tarantino

Obsada: Kurt Russell, Sydney Tamiia Poitier, Rose McGowan

Film w piątek, 24 października z Gazetą Wyborczą, cena - 6,99 zł.

[Aktualicacja 29.10.2008: No i nie miałem racji. Obejrzałem wczoraj Death Proof z *Wyborczej *i jest to europejska wersja. Bardzo dobrze. Jest lap dance i inne sceny, których nie ogladali Amerykanie.  Nie ma za to fikcyjnego trailera *Thanksgiving *Eli Rotha, który mogliśmy zobaczyć przed filmem Tatantino. Tak czy siak, dalej uważam, że Death Proof należy oglądać w kinie, liczne zabiegi reżyserskie, jak celowe podniszczenie taśmy, dobiero wtedy nabieraja pełnej mocy. Jako rekompensata za pomyłkę bonus - zwiastun Thanksgiving.]

A w sobotę...

Grindhouse: Planet Terror

Już następnego dnia w Wyborczej drugi z wspomnianych filmów: Grindhouse: Planet Terror. Tancerka go-go z karabinem zamiast nogi, tajemnicza choroba i hordy żywych trupów atakujące miasteczko - tym uraczy nas w swoim campowym horrorze Robert Rodriguez. Rodriguez jest bardzo uzdolnionym reżyserem, niestety dużo mniej niż jego kolega Tarantino. Planet Terror, osobno niestrawne, dobrze się jednak sprowadza w połączeniu z Death Proof. Dlatego proponuję poczuć się jak widz amerykańskich grindhausów, poczekać do soboty i zrobić sobie podwójny seans. Zacząć należy od Planet Terror, traktując ten film jako preludium do uczty z dziełem Tarantino.

Tytuł oryginalny: Grindhouse: Planet Terror

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2007

Scenariusz: Robert Rodriguez

Reżyseria: Robert Rodriguez

Muzyka: Robert Rodriguez

Obsada: Rose McGowan, Bruce Willis, Freddy Rodriguez, Michael Biehn, Fergie

Film w sobotę, 25 października z Gazetą Wyborczą, cena - 6,99 zł.

Wiatr buszujący w jęczmieniu

Złota palma w Cannes w 2006 i nazwisko Kena Loacha - chyba lepszej reklamy nie trzeba. Poruszająca i opowiedziana w niezwykły sposób historia dwóch braci uwikłanych w walki o niepodległość Irlandii. Film był także nagradzany za zdjęcia. Jeśli to was nie przekonuje, to może zrobi to grający głowną role Cillian Murphy niesamowity Scarecrow z Batmana początek.

Tytuł oryginalny: The Wind That Shakes the Barley

Produkcja: Francja, Irlandia, Wielka Brytania

Rok produkcji: 2006

Scenariusz: Paul Laverty

Reżyseria: Ken Loach

Obsada: Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham, Gerard Kearney, William Ruane

Film dostępny z Galą od 27 do 2 listopada

W rytmie serca

Niezwykły francuski film dramat gangsterski. Główny bohater to młody, korzystający z życia, drobny przestepca.  Nie chce jednak przejąć lewego interesu po ojcu ? krętaczu, który dorobił się nieuczciwymi transakcjami na rynku nieruchomości. Swoją ostanią szanse widzi w grze na fortepianie.

Film jest rzadkim przykładem remake?u amerykańskiego filmu, w tym wypadku są to kultowe* Palce* Jamesa Tobacka z 1977. Oba filmy zdecydowanie polecam.

Tytuł oryginalny: De battre, mon coeur s'est arreté

Produkcja: Francja

Rok produkcji: 2005

Reżyseria: Jacques Audiard

Obsada: Romain Duris

Film z Galą od 20 do 26 października

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)