Filmy w gazetach (29 października ? 5 listopada), przegląd NiezłegoKina.pl

Filmy w gazetach (29 października ? 5 listopada), przegląd NiezłegoKina.pl

Filmy w gazetach (29 października ? 5 listopada), przegląd NiezłegoKina.pl
Michał Matuszewski
29.10.2008 17:00, aktualizacja: 15.01.2022 15:43

Witam wszystkich kioskowych kinomanów w naszym cotygodniowym przeglądzie filmowych dodatków do gazet. W tym tygodniu nie będzie tak wspaniale jak w poprzednim, ale jest kilka naprawdę znakomitych filmów. Szczerze polecam piękną Dziewczynę z perłą, oraz ostatni do tej pory film Polańskiego - Oliver Twist.

Witam wszystkich kioskowych kinomanów w naszym cotygodniowym przeglądzie filmowych dodatków do gazet. W tym tygodniu nie będzie tak wspaniale jak w poprzednim, ale jest kilka naprawdę znakomitych filmów. Szczerze polecam piękną Dziewczynę z perłą, oraz ostatni do tej pory film Gazeta Wyborcza postanowiła nie ulegać zachodnim modom i na Haloween nie da żadnego straszaka, tylko świetną, ale spokojną i nastrojową* Dziewczynę z perłą *Petera Webbera. W roli sprzątaczki, a zarazem modelki Johannesa Vermeera piękna Scarlett Johansson.

Główną siłą filmu, poza świetnie ukazanymi relacjami wielkiego artysty (Colin Firth) z prostą muzą, są doskonałe zdjęcia. XVII wieczne holenderskie miasto i wnętrza wyglądają jak żywcem wzięte z obrazów Johannesa Vermeera. Scarlett Johansson pokazała w tym filmie ogromną klasę i talent, udowadniając, że miejsce na szczycie hollywoodzkich sław jest zasłużone i mocno ugruntowane. Dziewczyna z Perłą to naprawdę wielkie, chociaż subtelne kino.

Tytuł oryginalny: Girl With a Pearl Earring

Produkcja: Wielka Brytania, Luxemburg

Rok produkcji: 2003

Reżyseria: Peter Webber

Obsada: Colin Firth, Scarlett Johansson, Cillian Murphy, Tom Wilkinson

Film z Gazetą Wyborczą 31 października, cena 6.99

Oliver Twist

Ten film wart jest uwagi przede wszystkim ze względu na reżysera. Ostatnie dzieło Polańskiego oczywiście nie dorównuje geniuszowi Wstrętu, Noża w wodzie czy Dziecka Rosemary, daleko mu również do realizacyjnej perfekcji Pianisty. Jest za to bardzo porządną i wierną adaptacją popularnej powieści Dickensa. Na święta dla całej rodziny - jak znalazł.

Anglia w czasie rewolucji przemysłowej. Oliver, który stracił rodziców błąka się po kraju, lecz los, a raczej źli ludzie nie pozwalają mu zaznać spokoju w jednym miejscu. Trafia w końcu na ulice Londynu, gdzie przygarnia go gang młodocianych złodziei. Chłopiec pomimo okrutnego traktowania przez los zachowuje pion moralny.

To kolejny po Pianiście film, w którym Polański opowiada o sobie. Losy jednej z najbardziej znanych sierot, pokrywają się z losami reżysera. Wiele scen, np. praca dzieci w fabryce sznurków powstało na podstawie osobistych przeżyć autora. Jednak nie tylko badacze kina i rozwoju twórczości Polańskiego będą zadowoleni. Wrażenie robią zdjęcia Pawła Edelmana, a Oliver Twist pokazuje, że nasz wielki kontrowersyjny rodak cały czas umie robić filmy.

Tytuł oryginalny: Oliver Twist

Produkcja: Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy

Rok produkcji:2005

Reżyseria: Roman Polański

Obsada: Ben Kingsley, Barney Clarck, Jamie Foreman

Jak widać Dziennik też nie ulega modzie na straszenie. Film w kioskach 31 października, cena 6,99.

Kopia Mistrza

Najnowsze dzieło Agnieszki Holland także warte jest uwagi. Lubię, gdy filmy opowiadają o innych sztukach, szczególnie takich, które wchodzą z nimi w relacje i dodatkowo, gdy te relacje są problematyzowane. Dziewczyna z perła, nie wprost, ale przez formę opowiada o związkach kina z malarstwem, natomiast tematem* Kopii Mistrza* jest muzyka.

Nominowana do Oscara reżyserka przedstawia opowieść o dramatycznej miłości Beethovena i jego asystentki. Namiętność ta doprowadziła do powstania* IX Symfonii* Ludwika van Beethovena. Tu też mamy studium relacji mistrza - geniusza z młodą pomocnicą. Relacji mniej subtelnej niż w przypadku Vermeera i jego modelki.

W tej opowieści o ostatnich latach życia kompozytora należy docenić doskonałe kreacje aktorów - Diane Kruger a przede wszystkim Eda Harrisa. Jeszcze jeden film Polki z tym aktorem i będzie można mówić o tandemie aktorsko-reżyserskim nie gorszym niż duet Martin Scorsese - Robert De Niro.

Produkcja: Niemcy, USA, Wielka Brytania

Rok produkcji: 2006

Reżyseria: Agnieszka Holland

Obsada: Ed Harris, Diane Kruger

Film od 30 października z Vivą, cena 9.99 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)