Filmy w gazetach (30 lipca ? 5 sierpnia), przegląd NiezłegoKina.pl

Filmy w gazetach (30 lipca ? 5 sierpnia), przegląd NiezłegoKina.pl

Piotr Guszkowski
30.07.2008 17:00, aktualizacja: 15.01.2022 15:46

Po dłuższej przerwie wracamy do dobrego zwyczaju polecania Wam płyt DVD dodawanych do gazet ? tych, na które naprawdę powinniście zwrócić uwagę. Już teraz zobaczcie, na co warto wydać kilka groszy w zbliżającym się tygodniu: oto przegląd najciekawszych filmów według bloga NiezłeKino.pl.

Po dłuższej przerwie wracamy do dobrego zwyczaju polecania Wam płyt DVD dodawanych do gazet ? tych, na które naprawdę powinniście zwrócić uwagę. Już teraz zobaczcie, na co warto wydać kilka groszy w zbliżającym się tygodniu: oto przegląd najciekawszych filmów według bloga NiezłeKino.pl.

Zawieście czerwone latarnie

Nominowany do Oscara, wyróżniony BAFTA i Srebrnym Lwem film Zhanga Yimou opowiada historię dziewiętnastoletniej Song Lian, która po śmierci ojca traci jedyne źródło utrzymania. Musi zrezygnować ze studiów i poślubić pięćdziesięcioletniego, bogatego Chen Zuoqiana. Zostaje jego czwartą żoną i zamieszkuje w odizolowanym od świata pałacu.

Zdecydowanie najciekawsza propozycja nadchodzącego tygodnia. Zawieście czerwone latarnie to jeden z tych filmów, które szanujący się kinoman powinien mieć w swojej kolekcji. Dlaczego? Yimou z ogromnym wyczuciem i według sprawdzających się w tym wypadku znakomicie reguł antycznej tragedii przygląda się losom głównej bohaterki, która stopniowo wikła się w skomplikowane relacje z pozostałymi żonami. Powstał znakomity także od strony wizualnej dramat psychologiczny, obnażający ludzkie wady i słabości.

Rok produkcji: 1991

Kraj produkcji: Chiny, Hong Kong, Tajwan

W rolach głównych: Gong Li, Jingwu Ma

Reżyseria: Zhang Yimou

W kiosku: 4-10 sierpnia, Gala, ?.?? zł

Buena Vista Social Club

Wim Wenders poświęcił swój nominowany do Oscara dokument grupie legendarnych kubańskich muzyków. Przed wieloma laty grywali w hawańskim klubie. Co robią teraz? Wenders odnajduje lokal, w którym odbywały się ich koncerty, odnajduje też dawne, zapomniane gwiazdy i dokumentuje ich współczesne życie. Muzyka i obraz hawańskiej ruiny są tu równorzędnymi bohaterami filmu.

Do nakręcenia Buena Vista Social Club zainspirował Wendersa Ry Cooder, który pisał muzykę do Paryż, Teksas. To on namówił kubańskich muzyków, żeby po czterdziestu latach ponownie wystąpili razem.

Rok produkcji: 1999

Kraj produkcji: Francja, Kuba, Niemcy, USA, Wielka Brytania

W rolach głównych: Luis Barzaga, Joachim Cooder, Ry Cooder

Reżyseria: Wim Wenders

W kiosku: 1 sierpnia, Dziennik, 6.99 zł

Dziewiąte wrota

Znawca i handlarz starodruków Dean Corso dostaje zlecenie porównania należącej do bogatego kolekcjonera, XVI-wiecznej księgi z jej dwoma pozostałymi egzemplarzami, w celu określenia autentyczności woluminu.

Kolejny film z serii Hity na lato Gazety Wyborczej nie jest może najwybitniejszym dokonaniem w swoim gatunku, ale zawsze patrzę na niego z sentymentem, zarówno ze względu na jednego z moich ulubionych aktorów ? Johnny?ego Deppa, jak i Romana Polańskiego za kamerą. Twórca Dziecka Rosemary ponownie podejmuje mroczną tematykę relacji człowieka z diabłem, ale tym razem w nieco mniej przekonujący sposób.

Rok produkcji: 1999

Kraj produkcji: USA, Francja, Hiszpania

W rolach głównych: Johnny Depp, Emmanuelle Seigner, Frank Langella, Lena Olin

Reżyseria: Roman Polański

W kiosku: 1 sierpnia, Gazeta Wyborcza, 6.99 zł

[swf]http://patrz.pl/player.partner.24.swf?id=361165&r=5&o=361165&w=24&color1=000000&color2=ffffff&color3=990000,425,349,8,ffffff[/swf]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)