Finalna Opera 11 już w Sieci. Czy użytkownicy ją pokochają? [wideo]

Finalna Opera 11 już w Sieci. Czy użytkownicy ją pokochają? [wideo]

Fan Internetu (Fot. Flickr/Codice Internet/Lic. CC by)
Fan Internetu (Fot. Flickr/Codice Internet/Lic. CC by)
Mariusz Kosakowski
16.12.2010 11:35

Wydajność, szybkość, bezpieczeństwo, a także nowatorski mechanizm grupowania kart i ciekawa nawigacja myszką. W Sieci pojawiła się finalna wersja Opery 11.

Wydajność, szybkość, bezpieczeństwo, a także nowatorski mechanizm grupowania kart i ciekawa nawigacja myszką. W Sieci pojawiła się finalna wersja Opery 11.

Widoczną zmianą w nowej odsłonie Opery jest zapowiadana od wersji beta funkcja pozwalająca na układanie i segregowanie kart zgodnie z ich tematyką. Rozwiązanie pozwala na lepsze zarządzanie zakładkami i przypomina Panoramę obecną w wersji beta Firefoksa 4. Poniższy film prezentuje tę funkcję w praktyce:

Programiści Opery, tworząc miejsce dla rozszerzeń, które w wersji alfa były prezentowane dość topornie, pomyśleli o webdeweloperach. Ci będą mogli dzielić się z 50 mln użytkowników Opery dodatkami, które stworzyli dla Firefoksa lub Chrome'a. Wszystko dzięki minimalnej zmianie kodu.

Webdeweloperzy będą mogli też tworzyć rozszerzenia dla Opery ,wykorzystując te same standardy sieciowe, których używa się do budowania stron i aplikacji internetowych.

Strona z rozszerzeniami odnotowała już 2 miliony pobrań. Oto 5 najpopularniejszych dodatków:

  1. NoAds(https://addons.opera.com/addons/extensions/details/noads/) - rozszerzenie blokujące reklamy.
  2. LastPass(https://addons.opera.com/addons/extensions/details/lastpass/) - menedżer haseł i narzędzie do wypełniania formularzy.
  3. FastestTube(https://addons.opera.com/addons/extensions/details/fastesttube-youtube-video-downloader/) - narzędzie do pobierania klipów z YouTube.
  4. Image preview(https://addons.opera.com/addons/extensions/details/image-preview-popup/) - wyświetla podgląd obrazków w formie pop-upów.
  5. Translate(https://addons.opera.com/addons/extensions/details/translate/) - automatycznie tłumaczy obcojęzyczne witryny.

Kolejnym ułatwieniem jest nowa nawigacja myszką. Użytkownik może za pomocą gryzonia przemieszczać się między stronami czy zamykać i otwierać karty. Producent przygotował do tej funkcji specjalny tutorial - do obejrzenia tutaj.

Opera, wypuszczając wersję beta, zapowiadała, że finalna wersja "jedenastki" będzie o 30% lżejsza od edycji 10.60. Norwegowie dotrzymali słowa. Finalna Opera 11 działa w systemach Mac OS X, Windows i Linux. Można ją pobrać z oficjalnej strony producenta.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)