Firefox 13 już jest! Jakie są najważniejsze zmiany?

Firefox! (Fot. Flickr/Tambako the Jaguar/Lic. CC by-nd)
Firefox! (Fot. Flickr/Tambako the Jaguar/Lic. CC by-nd)
Michał Michał Wilmowski

05.06.2012 09:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiaj ma zostać oficjalnie wydany Firefox 13, ale jeśli chcecie, możecie go pobrać już teraz. Trzeba przyznać, że Mozilla postarała się tym razem – wprowadzone zostały zmiany długo oczekiwane przez użytkowników. Zmiany, które naprawdę cieszą.

Dzisiaj ma zostać oficjalnie wydany Firefox 13, ale jeśli chcecie, możecie go pobrać już teraz. Trzeba przyznać, że Mozilla postarała się tym razem – wprowadzone zostały zmiany długo oczekiwane przez użytkowników. Zmiany, które naprawdę cieszą.

Firefox jest coraz bardziej w tyle za dwiema najpopularniejszymi przeglądarkami świata, ale trzeba przyznać, że wciąż walczy, a kolejne wydania oznaczają coś więcej niż zmianę numerka. Dzisiaj ma się ukazać (i pojawić jako automatyczna aktualizacja) Firefox 13 – którego już można pobrać z serwera Mozilli.

W przeciwieństwie do poprzednich wydań trzynastka przynosi faktyczne, a nie kosmetyczne zmiany, które wielu użytkownikom się przydadzą i które jednocześnie upodabniają liska do Chrome'a.

Po pierwsze, zmieniła się strona startowa Firefoksa. Aż dziw, że pomyślano o tym dopiero teraz: wreszcie mamy szybki i łatwy dostęp do pobranych plików, zakładek, historii, dodatków, synchronizacji oraz ustawień. Firefox przygotowuje zresztą właśnie tutaj miejsce dla sklepu z aplikacjami. Nieważne, skąd my to znamy, ważne, że to dobry pomysł.

Nowa strona startowa Firefoksa
Nowa strona startowa Firefoksa

Po drugie, strona nowej karty. W Mozilli wreszcie ktoś wpadł na to, że nowa karta nie musi być biała niczym kartka papieru przed postawieniem na niej kawy, i zaoferowano tutaj miniaturki najczęściej odwiedzanych przez nas witryn. Jeśli którejś miniaturki nie chcemy, możemy ją ręcznie usunąć, można też dodać skrót do pożądanej strony. A jeśli jednak ktoś woli pustą przestrzeń, wystarczy jedno kliknięcie, by miniaturek się pozbyć.

Nowa karta w Firefoksie 13
Nowa karta w Firefoksie 13

Co jeszcze zmieniło się w Firefoksie? Pojawił się przycisk Reset Firefox, który przyda się, jeśli uznamy, że nasza przeglądarka zrobiła się zbyt ciężka. Aby skorzystać z przycisku, trzeba wybrać w menu Pomoc, a następnie Informacje dla pomocy technicznej.

Co zostanie, a co zniknie po tym, jak skorzystamy z tego przycisku? Znikną rozszerzenia, synchronizacja, otwarte karty oraz grupy kart. Zachowane zostaną hasła, zakładki, ciasteczka, historia, dane formularzy. Innymi słowy, Reset Firefox przywraca domyślne ustawienia bez usuwania danych użytkownika. Po skorzystaniu z niego powinno się zauważyć poprawę: Firefox znów będzie szybciej chodził.

Żeby przyspieszyć liska, popracowano również nad funkcją Karty na żądanie. Karty wczytywane są dopiero po ich aktywowaniu przez użytkownika. Ponadto Firefox 13 ma domyślnie włączone gładkie przewijanie (mała rzecz, a cieszy!) oraz obsługę protokołu SPDY, umożliwiającego szybsze ładowanie stron. Wszystko po to, by przeglądarka działała jeszcze szybciej.

Cieszy mnie, że Mozilla wreszcie zabrała się za wprowadzenie wymienionych wyżej zmian. W końcu są to zmiany, które można dostrzec gołym okiem, a Firefox wreszcie tak bardzo nie odstaje od Chrome'a czy Opery. A jak Wam się podobają najnowsze zmiany w przeglądarce Mozilli?

Źródło: TechCrunch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)