Firefox 5 już za tydzień. Co nowego znajdziemy w kolejnych wersjach?
Duże zapotrzebowanie na pamięć operacyjną to jedna z największych wad Firefoksa. Ale wreszcie ma się to zmienić. Kolejne wersje Firefoksa mają być szybsze i mniej zasobożerne.
Duże zapotrzebowanie na pamięć operacyjną to jedna z największych wad Firefoksa. Ale wreszcie ma się to zmienić. Kolejne wersje Firefoksa mają być szybsze i mniej zasobożerne.
Czyżby najbardziej pamięciożerna przeglądarka wreszcie miała przestać odstawać pod tym względem od konkurencji? Na to wygląda. Twórcy Firefoksa wreszcie przyznali, że problem istnieje i powołali zespół, który ma to naprawić.
Projekt nazywa się MemShrink, a jego celem jest pozbycie się błędów, które sprawiają, że po otworzeniu kilkunastu kart Firefoksa zaczynają się problemy z komputerem. Każda nowa wersja przeglądarki ma być mniej pamięciożerna od poprzedniej.
Działania mają być kompleksowe. Nie chodzi tylko o szukanie wycieków pamięci, bo takie działania są prowadzone nie od dziś, ale o kompleksowe polepszenie zarządzania pamięcią. Stworzono stronę AreWeSlimYet, która na bieżąco pokazuje pracę programistów.
Już za tydzień ukaże się Firefox 5 w wersji finalnej (o wersji beta pisaliśmy tutaj), ale w nim jeszcze nie zobaczymy pierwszych efektów pracy zespołu. Poprawa ma być widoczna dopiero w kolejnych wersjach.
Ale jest też dobra wiadomość, która dotyczy Firefoksa 5: będzie szybszy. Został poprawiony bug, który sprawiał, że Firefox ładował zasoby w ślimaczym tempie. Na stronie Bugzilla można znaleźć techniczne wyjaśnienie, jak to zrobiono.
Serwis gHacks zamieścił dwie grafiki pokazujące efekty pracy programistów: można na nich porównać, jak wygląda transfer w Firefoksie 4, a jak będzie wyglądał w Firefoksie 5. Blogerzy z HttpWatch przeprowadzili już test i stwierdzili, że faktycznie nowy Firefox jest bardziej wydajny.
To wszystko oznacza, że Mozilla wreszcie zaczęła poważnie traktować spadek liczby użytkowników i zarzuty przez nich stawiane. Biorąc pod uwagę, że kolejne numery "ognistego lisa" mają być wydawane co trzy miesiące, do końca roku możemy spodziewać się znaczącej poprawy.
Czy to dla Was wystarczający argument, żeby nie porzucać przeglądarki Mozilli?
Źródło: gHacks