Firefox + Opera = Video?

Firefox + Opera = Video?11.12.2007 12:00
Paweł Cebula

Dotychczas konkurujące ze sobą firmy obozy - Opera Software i Mozilla Foundation postanowiły zjednoczyć się w kwestii wdrożenia wsparcia nowego znacznika HTML - <video>. Ten nowy znacznik, ma umożliwić odtwarzanie określonego obiektu video na stronie, bez potrzeby stosowania wtyczek.

Jakie są plusy tego? Oczywiście uproszczenie życia sporej rzeszy webmasterów, którzy mieliby znacznie prostsze życie w przypadku chęci osadzenia w obrębie strony obiektu wideo. Co więcej sprawa jest o tyle skomplikowana, że na co dzień spotykamy się z różnymi odtwarzaczami i formatami (Windows Media, QuickTime, Flash itp.), zatem konieczne było dojście do porozumienia i przedsięwzięcie wspólnej pracy na rzecz jednego formatu - wybór z oczywistych względów padł na OGG, który jest formatem otwartym. O ile ten fakt w przypadku Mozilli wydaje się być oczywisty (rodzaj licencji na jakiej jest oparty), to w przypadku Opery mamy do czynienia z zamkniętym oprogramowaniem - mimo wszystko widać postępowy sposób patrzenia w przyszłość i "otwartość na stosowanie oprogramowania Open Source".

Nie wiadomo, czy fakt ten będzie możliwy poddania realizacji równorzędnie z uwolnieniem Firefoksa 3 (jak wiadomo "trójka" zalicza dość spory poślizg).

Źródło: WebHosting.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)