Fizycy stworzyli idealny kubek do kawy

Dobra kawa powinna być gorąca i aromatyczna. Problemem jest utrzymanie właściwej temperatury napoju przez dłuższy czas. Grupa fizyków znalazła rozwiązanie stosując do budowy kubka technologie używane w budownictwie i zimowym przemyśle tekstylnym.

Fizycy stworzyli idealny kubek do kawy
Marek Maruszczak

21.08.2009 | aktual.: 14.03.2022 11:43

Dobra kawa powinna być gorąca i aromatyczna. Problemem jest utrzymanie właściwej temperatury napoju przez dłuższy czas. Grupa fizyków znalazła rozwiązanie stosując do budowy kubka technologie używane w budownictwie i zimowym przemyśle tekstylnym.

Obraz

Wynalazek jest dziełem naukowców z Instytutu Fraunhofera. Kubek najpierw przejmuje część temperatury z wlanego napoju doprowadzając go do właściwego stanu, a następnie stopniowo ją uwalnia, nie pozwalając kawie wystygnąć.

Swoje właściwości naczynie zawdzięcza materiałowi, z którego zostało wykonane. PCM (materiał zmiennofazowy) jest w stanie przechowywać i w zależności od temperatury otoczenia uwalniać ciepło.

Początkowo materiał pozostaje w formie stałej. Podgrzany zaczyna się rozpuszczać w coś w rodzaju wosku przejmującego energię cieplną. Ponownie zastygając stopniowo uwalnia nagromadzone wcześniej ciepło utrzymując zawartość kubka we właściwej temperaturze.

W przypadku domów, puste w środku ściany napełnia się PCM, aby regulować temperaturę wnętrza. Kubek działa podobnie.

Naczynie jest wykonane z wydrążonej ceramiki, w której wnętrzu znajdują się aluminiowe struktury napełnione PCM.

Obraz

W zależności od ilości materiału „idealna” temperatura, którą utrzymuje kubek może być modyfikowane.

Produkt naukowców został tak opracowany, aby kawa do niego nalana przez 20-30 minut utrzymywała temperaturę na poziomie 58 stopni Celsjusza.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.