Fotowoltaika i wiatraki to tańszy prąd. Nawet 29 proc. niższe ceny

Odnawialne źródła energii przełożą się na niższe ceny energii. Według najnowszego raportu organizacji Ember w Europie Środkowo-Wschodniej dodatkowe moce zainstalowane w fotowoltaice i elektrowniach wiatrowych mogą przełożyć się na 29 proc. tańszy prąd.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Fotowoltaika zapewnia zieloną energię
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Fotowoltaika zapewnia zieloną energię
Źródło zdjęć: © Unsplash

Odnawialne źródła energii to sposób na obniżenie cen prądu w Europie Środkowo-Wschodniej. Z raportu organizacji Ember wynika, że zwiększenie mocy zainstalowanej w OZE, takich jak m.in. fotowoltaika i elektrownie wiatrowe może doprowadzić do obniżenia cen energii elektrycznej w regionie o 29 proc.

Europa Środkowo-Wschodnia to region, w którym mieszka ok. 20 proc. ludności Unii Europejskiej i odpowiada za 15 proc. unijnego PKB. Jednocześnie odpowiada on za 17 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Mimo to pracuje tu tylko 7 proc. mocy wiatrowej i 12 proc. mocy słonecznej całej Unii Europejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić słuchawki Technics EAH-A800?

Fakt, że OZE nie rozwijają się w tym regionie tak szybko, jak zakładają cele UE, sprawia, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej są względnie mocno zależne od paliw kopalnych. To zaś zmniejsza bezpieczeństwo energetyczne regionu, o czym mogliśmy przekonać się już w zeszłym roku, gdy cierpieliśmy z powodu ograniczonej dostępności węgla na rynku.

Według prognoz Ember nasz region ma duży potencjał rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej. Gdybyśmy wykorzystali go do 2030 r., ceny energii mogłyby spaść o 29 proc. Potencjał, o którym mowa to 130 GW energii słonecznej, 45 GW energii wiatrowej na lądzie i 20 GW energii wiatrowej na morzu. Stanowi to ok. sześciokrotność obecnej mocy zainstalowanej w wietrze i słońcu (35 GW) i prawie dwukrotnie więcej niż jest to możliwe przy obecnej polityce.

Przy 200 GW mocy odnawialnych źródeł energii nasz region może osiągnąć 63 proc. udziału OZE w produkcji energii w porównaniu z 25 proc. w 2022 r. Wiązałoby się to też z możliwością eksportu energii z regionu. Według prognoz byłoby to aż 23,1 TWh eksportowanej energii elektrycznej wobec 7,3 TWh importu w 2022 r.

Osiągnięcie tych ambitnych celów ma być możliwe tylko dzięki współpracy międzynarodowej. Miałaby ona pozwolić na uwolnienie dodatkowych 100 GW morskiej energii wiatrowej w regionie. Natomiast ustanowienie celów w zakresie OZE uruchomiłoby 136 mld euro unijnego finansowania na transformację energetyczną Europy Środkowo-Wschodniej z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Modernizacyjnego.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.