Fotowoltaika i wiatraki to tańszy prąd. Nawet 29 proc. niższe ceny
Odnawialne źródła energii przełożą się na niższe ceny energii. Według najnowszego raportu organizacji Ember w Europie Środkowo-Wschodniej dodatkowe moce zainstalowane w fotowoltaice i elektrowniach wiatrowych mogą przełożyć się na 29 proc. tańszy prąd.
Odnawialne źródła energii to sposób na obniżenie cen prądu w Europie Środkowo-Wschodniej. Z raportu organizacji Ember wynika, że zwiększenie mocy zainstalowanej w OZE, takich jak m.in. fotowoltaika i elektrownie wiatrowe może doprowadzić do obniżenia cen energii elektrycznej w regionie o 29 proc.
Europa Środkowo-Wschodnia to region, w którym mieszka ok. 20 proc. ludności Unii Europejskiej i odpowiada za 15 proc. unijnego PKB. Jednocześnie odpowiada on za 17 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Mimo to pracuje tu tylko 7 proc. mocy wiatrowej i 12 proc. mocy słonecznej całej Unii Europejskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić słuchawki Technics EAH-A800?
Fakt, że OZE nie rozwijają się w tym regionie tak szybko, jak zakładają cele UE, sprawia, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej są względnie mocno zależne od paliw kopalnych. To zaś zmniejsza bezpieczeństwo energetyczne regionu, o czym mogliśmy przekonać się już w zeszłym roku, gdy cierpieliśmy z powodu ograniczonej dostępności węgla na rynku.
Według prognoz Ember nasz region ma duży potencjał rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej. Gdybyśmy wykorzystali go do 2030 r., ceny energii mogłyby spaść o 29 proc. Potencjał, o którym mowa to 130 GW energii słonecznej, 45 GW energii wiatrowej na lądzie i 20 GW energii wiatrowej na morzu. Stanowi to ok. sześciokrotność obecnej mocy zainstalowanej w wietrze i słońcu (35 GW) i prawie dwukrotnie więcej niż jest to możliwe przy obecnej polityce.
Przy 200 GW mocy odnawialnych źródeł energii nasz region może osiągnąć 63 proc. udziału OZE w produkcji energii w porównaniu z 25 proc. w 2022 r. Wiązałoby się to też z możliwością eksportu energii z regionu. Według prognoz byłoby to aż 23,1 TWh eksportowanej energii elektrycznej wobec 7,3 TWh importu w 2022 r.
Osiągnięcie tych ambitnych celów ma być możliwe tylko dzięki współpracy międzynarodowej. Miałaby ona pozwolić na uwolnienie dodatkowych 100 GW morskiej energii wiatrowej w regionie. Natomiast ustanowienie celów w zakresie OZE uruchomiłoby 136 mld euro unijnego finansowania na transformację energetyczną Europy Środkowo-Wschodniej z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Modernizacyjnego.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii