Freeganizm – śmietnik zamiast sklepu – podbija świat
Uważacie, że wszystkie weganizmy i wegetarianizmy to niepotrzebne wydziwianie? Czas na coś jeszcze bardziej odjechanego, choć jeżeli miałbym wybierać, to prędzej zdecydowałbym się na taką dietę, niż na wsuwanie samych roślinek.
Freeganizm 1
Jakie są założenia freeganizmu? Mówiąc najprościej: jesz to, co wyrzucili inni. Kombinacje np. freeganizmu z weganizmem są dość częste, ale główna zasada to dojadanie po innych i niedopuszczanie do marnowania pożywienia.
Freeganizm 2
Freeganom chodzi zarówno o etykę konsumencką, jak i o zaoszczędzenie pieniędzy. W wielkich ośrodkach miejskich do śmieci trafiają olbrzymie ilości pożywienia – często całkiem dobrego. Zamiast optymalnie wykorzystać jedzenie – wyrzucamy je. Praktyka ta jest szczególnie częsta wśród dużych sklepów i restauracji. Z powodu ostrych norm na śmietnik trafiają produkty nadające się jeszcze do konsumpcji, ale już nie do sprzedaży.
Freeganizm 3
W Polsce freeganizm również ma się całkiem dobrze. Nasi rodzimi freeganie nazywają się kontenerowcami, od miejsc, gdzie znajdują swoje pożywienie.
Freeganizm 4
Freeganizm 5
Sam nie jestem jeszcze gotowy do porzucenia mojego konsumpcyjnego trybu życia (mało który supermarket wyrzuca najnowsze gadżety), ale uważam, że to o wiele lepsza forma walki z systemem niż np. wandalizm. Skoro ktoś chce nam dawać coś za darmo, a my jesteśmy skłonni zaakceptować jakość tego towaru, to nie widzę powodu do przejmowania się konsumpcyjnymi podstawami gospodarki.
Źródło: Wiki • killerdelicious • izismile