Gadżet dnia: inteligentny widelec

Strona głównaGadżet dnia: inteligentny widelec
18.02.2013 12:24
Gadżet dnia: inteligentny widelec
Redakcja Gadżetomanii
Redakcja Gadżetomanii

Dziś niektórym może się to jeszcze wydawać absurdalne, ale już za kilka lat większość rzeczy, z których korzystamy, będzie podłączona do Internetu. Dobrze być przygotowanym i już teraz przyjrzeć się widelcowi stworzonemu z myślą o geekach.

Dziś niektórym może się to jeszcze wydawać absurdalne, ale już za kilka lat większość rzeczy, z których korzystamy, będzie podłączona do Internetu. Dobrze być przygotowanym i już teraz przyjrzeć się widelcowi stworzonemu z myślą o geekach.

Zabawa jedzeniem?

Już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak. Widelec HAPI z tradycyjnym łączą tylko ząbki. Część, którą zazwyczaj chwytamy, jest podejrzanie gruba, a kolorowe wykończenia przypominające plastik sprawiają, że wygląda on trochę jak... widelec dla maluchów.

390144354901438197

I choć najmłodszym na pewno spodoba się to, że widelec od czasu do czasu... wibruje i świeci, to robi to nie ku uciesze dzieci. Sygnalizuje w ten sposób, że je się za szybko. Pilnuje, by tempo było odpowiednie. Wiecie przecież, że szybkie jedzenie jest niezdrowe, prawda?

Potem można obejrzeć statystyki w specjalnej aplikacji (zarówno na komputerze, jak i smartfonie) i, jeśli ktoś ma ochotę, może kontrolować swoje nawyki żywieniowe.

Myślące sztućce i... przybory do mycia

Gamifikacja, czyli przyznawanie punktów podobnych do tych z gier za czynności wykonywane w realnym świecie, zaczyna obejmować coraz więcej dziedzin naszego życia. Wkroczyła już do kuchni i łazienki. Niedawno na poświęconym grom wideo blogu Zagraceni.pl pisał o tym Jakub Kowalski, którego zafascynowała... bardzo nowoczesna szczoteczka do zębów:

Ma łączący się z nią radiowo wyświetlacz, który mierzy czas mycia zębów, pokazuje, którą część paszczęki aktualnie należy szczotkować, świeci lampką, jak się za mocno człowiek przyłoży oraz wyświetla uśmiechniętą buźkę, gdy dotrwamy do końca czyszczenia. Nasz syn, szczotkowaniem zębów zainteresowany – jak każda młodzież – raczej śladowo, dostał na punkcie nowej szczoteczki obsesji.

(...)

W następnym modelu poproszę o zrzucanie danych o przebiegu szczoteczki do internetu, listy rankingowe, listy celów, achievementy, daily questy i wyróżnienia dla najpilniej szczotkujących na świecie.

I wcale się nie zdziwię, jeśli niebawem duża część młodzieży będzie szczotkować zęby tak, jak pisze o tym Jakub Kowalski. Zresztą o tym, co ciekawego może wydarzyć się w domu przyszłości, pisałem niedawno w artykule "Mobilne centrum zarządzania, czyli domy przyszłości sterowane smartfonem", opublikowanym na łamach serwisu Komórkomania w ramach cyklu Mobilne technologie przyszłości. Inteligentny widelec to dopiero początek...

390144354902028021

Zanim okulary z rozszerzoną rzeczywistością zamienią krojenie warzyw w minigrę, warto rozważyć zabawę inteligentnym widelcem. Premiera już w kwietniu, cena – około 100 dolarów.

Udostępnij:
Komentarze (0)