Gdzie oglądać wideo na żądanie?

Gdzie oglądać wideo na żądanie?

Gdzie oglądać wideo na żądanie?
Paweł Cebula
16.02.2010 18:17

Największy procent Internautów szuka w sieci przede wszystkim informacji i rozrywki. Jeżeli chodzi o tę ostatnią, to oferta jest naprawdę bardzo szeroka. Dzięki usługom takim jak VOD (wideo na żądanie), siedząc w domu możemy obejrzeć wybrany przez nas film, serial, czy nawet relację z jakiegoś wydarzenia sportowego.

Największy procent Internautów szuka w sieci przede wszystkim informacji i rozrywki. Jeżeli chodzi o tę ostatnią, to oferta jest naprawdę bardzo szeroka. Dzięki usługom takim jak VOD (wideo na żądanie), siedząc w domu możemy obejrzeć wybrany przez nas film, serial, czy nawet relację z jakiegoś wydarzenia sportowego.

Ostatnio na naszym "podwórku" w kwestii VOD dzieje się naprawdę sporo dobrego. Ewidentnie widać wzrost zainteresowania udostępnianiem materiałów wideo na żądanie. Pozostaje jeszcze tylko kwestia odpowiedniego wzbogacenia oferty, ale to właściwie tylko kwestia czasu i odpowiedniego podejścia do sprawy.

Oczywiście prawdą jest to, że mieszkańcy np. Stanów Zjednoczonych mają dostęp do znacznie większej liczby filmów i seriali. Normą jest to, że kolejny odcinek serialu po emisji w telewizji, jest niemal od razu dostępny na odpowiednich platformach - wszystko oczywiście odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem.

W Polsce od niedawna mamy do czynienia z pewnego rodzaju boomem na serwisy, które umożliwiają obejrzenie niemal wszystkich programów telewizyjnych, seriali, czy nawet najnowszych produkcji kinowych. Część z nich dostępna jest za darmo - obejrzenie pozostałych wymaga wniesienia niewielkiej opłaty za pośrednictwem wiadomości SMS przesyłanej na specjalny numer.

  • Ipla.pl(http://ipla.pl)photo position=\inside\89250/photoIpla jest platformą, która funkcjonuje już jakiś czas. Początkowo oferta nie dość, że była bardzo skromna, to możliwość skorzystania z niej mieli wyłącznie użytkownicy systemu Windows. Przyszedł jednak czas na zmiany i dzięki zastosowaniu technologii Adobe Air od kilku miesięcy z możliwości Ipla mogą korzystać również użytkownicy systemów Linux oraz OS X.Oferta jest dość zróżnicowana. Na pewno znajdziemy sporą bazę seriali telewizyjnych, programów rozrywkowych, a także filmów. Te ostatnie dostępne są za pośrednictwem specjalnego kanału filmowego(http://film.ipla.tv). W bibliotece znajdziemy ponad 100 filmów, których ceny kształtują się na poziomie od 5 do 9 zł.Ciężko przyczepić się do jakości materiałów wideo - jest ona bardzo dobra, ale do komfortowego działania zalecam łącze o prędkości 2 Mb lub więcej. Równie przyjemnie ogląda się relacje \na żywo\ z największych imprez sportowych, które to są transmitowane przez Ipla.
  • Iplex(http://iplex.pl)photo position=\inside\89251/photoNazwa podobna do Ipla, ale to zupełnie co innego. Od początku swojego działania iplex był płatną platformą VOD. Całkiem niedawno właściciele uznali, że lepiej będzie udostępnić ofertę filmową iPlex całkowicie za darmo. Do dyspozycji mamy w sumie ponad pół tysiąca filmów i programów telewizyjnych.Pewnego rodzaju ograniczeniem może być fakt, że iplex dostępny jest wyłącznie dla osób znajdujących się aktualnie w Polsce. Dlaczego? Sprawa jest dość prosta - dystrybutor podpisując umowę z właścicielem praw autorskich określił, że materiał będzie dostępny tylko dla widzów z naszego kraju - nie jest to nic wyjątkowego, bo podobne ograniczenia dotyczą nas w sytuacji, gdy chcemy skorzystać z zagranicznych serwisów VOD.
  • Cineman(http://www.cineman.pl/home)photo position=\inside\89252/photoCineman funkcjonuje już od nieco ponad dwóch lat. Oferta tego kina internetowego jest zdecydowanie jedną z bogatszych, co właściwie stanowi podstawę sukcesu tego typu usług. Jeżeli wyjątkowo nie mamy ochoty ruszać się z domu, a chcemy nadrobić jakieś filmowe zaległości, to na pewno warto przyjrzeć się Cinemanowi.Dostęp do materiału filmowego możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich - to bezpośrednie obejrzenie na stronie internetowej. Cena to 9 zł i mamy 24h na obejrzenie od momentu dokonania płatności. Druga metoda pozwala na pobranie zabezpieczonego przez DRM pliku na dysk. Cena jest taka sama, ale z filmu możemy cieszyć się do 72 godzin.Jakość filmów nie jest najgorsza. Niektórym może jednak przeszkadzać fakt, że nie mamy wyboru wersji z oryginalną ścieżką dźwiękową lub lektorem - zazwyczaj jednak są to właśnie filmy z lektorem, co dla niektórych osób może stanowić poważną wadę. Twórcy serwisu nie postarali się o udostępnienie pełnych informacji o filmach i kwestiach technicznych (język, format obrazu).TvScreen.pl(http://tvscreen.pl)photo position=\inside\89253/photoJakiś czas temu pytałem znajomych, czy znają dobre serwisy pozwalające na oglądanie wideo na żądanie. Jedną z odpowiedzi był tvscreen.pl i muszę przyznać, że oferta jest naprawdę szeroka, dzięki czemu znajdziemy zarówno filmy animowane (dla najmłodszych), całkiem nowe produkcje kinowe, a nawet programy tworzone przez National Geographic Channel.TvScreen oferuje również możliwość wykupienia pakietów filmowych. Mamy do dyspozycji 8. kategorii, w których skład wchodzi zazwyczaj kilka filmów. Cena za pakiety waha się od 6.90 do nawet 69.90 zł. Filmy zakupione w ten sposób można oglądać dowolną liczbę razy, pod warunkiem, że zrobimy to w przeciągu 30 dni od momentu zakupu.
  • TVP.pl(http://tvp.pl/filmoteka)photo position=\inside\89254/photoTelewizja Polska w swoim serwisie internetowym udostępnia naprawdę potężny zbiór materiałów wideo. Do jego oglądania konieczne jest posiadanie systemu Windows, ale po pewnych kombinacjach użytkownicy Maków również nie powinni mieć problemów z oglądaniem filmów znajdujących się w kinotece TVP.Do dyspozycji użytkownika oddano większość polskiej klasyki (zarówno kinowej, jak i telewizyjnej). Znajdziemy tutaj dokumenty, seriale, ekranizacje powieści, wywiady i wydarzenia. Część filmów jest płatna, ale ponad 10 tysięcy materiałów możemy obejrzeć całkowicie za darmo nie ponosząc przy tym nawet najmniejszych kosztów.W zależności od naszych upodobań filmy możemy obejrzeć bezpośrednio na stronie internetowej bądź też pobierając materiał na nasz dysk twardy.Onet VOD(http://vod.onet.pl)photo position=\inside\89255/photoOnet stanowiący część koncernu ITI niedawno również ruszył ze swoją platformą video on demand. Na tę chwilę znajdziemy tam przede wszystkim seriale, które albo były, albo są emitowane na antenie stacji TVN / TVN Style. W tym wypadku nie musimy płacić za ich oglądanie, co dla amatorów seriali może stanowić atut.Na szczęście znajdziemy również filmy, które są materiałami o charakterze *\premium*. Co prawda jest ich niewiele, bo zaledwie 30, ale twórcy tej platformy zapowiedzieli, że to dopiero początek i wkrótce pojawią się kolejne interesujące pozycje, które przyciągną zainteresowanych.Onet VOD do odtwarzania filmów wykorzystuje technologię Silverlight firmy Microsoft. Rozwiązanie to ma pewne wady (konieczność instalacji kolejnego dodatku do systemu), ale na korzyść Silverlight przemawia wydajność, która jest znacznie lepsza niż w przypadku Flash. Jakość filmów zależy w dużym stopniu od szybkości naszego łącza.

Źródło: Lajfmajster

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)