Gdzie szukać freeware'u? Najlepsze serwisy z darmowymi programami

Gdzie szukać freeware'u? Najlepsze serwisy z darmowymi programami

Nośniki danych (Fot. Flickr/Señor Codo/Lic. CC by-sa)
Nośniki danych (Fot. Flickr/Señor Codo/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik
12.05.2011 09:25, aktualizacja: 14.01.2022 13:26

Nie tylko piraci nie płacą za oprogramowanie! Na rynku istnieje wiele darmowych aplikacji, które z powodzeniem zastępują ich komercyjne odpowiedniki. Aby nie tracić czasu na poszukiwania w Sieci, dobrze wiedzieć, które serwisy z darmowymi programami są warte odwiedzenia.

Nie tylko piraci nie płacą za oprogramowanie! Na rynku istnieje wiele darmowych aplikacji, które z powodzeniem zastępują ich komercyjne odpowiedniki. Aby nie tracić czasu na poszukiwania w Sieci, dobrze wiedzieć, które serwisy z darmowymi programami są warte odwiedzenia.

Tucows.com

Tucows.com, którego nazwa wzięła się od słów The Ultimate Collection of Winsock Software,  to jeden z pierwszych serwisów, który zdobył ogólnoświatową popularność dzięki darmowym aplikacjom.

Założony w 1993 roku Tucows.com zyskał uznanie użytkowników Sieci nie tylko dzięki dużej liczbie oferowanych aplikacji. Jego mocną stroną było udostępnianie programów dla różnych platform, przejrzysta kategoryzacja oraz ranking, w którym użytkownicy oceniali programy.

Kolejną zaletą serwisu były liczne mirrory – zlokalizowane również w Polsce – co w czasach wolnych łącz modemowych miało niebagatelne znaczenie. Obecnie, poza bardzo obszernym katalogiem aplikacji, Tucows oferuje również możliwość rejestrowania domen.

Chip.pl

Poszukując aplikacji, warto zajrzeć również na serwisy z darmowymi programami, prowadzone przez czasopisma komputerowe. Godny polecenia jest m.in. katalog aplikacji miesięcznika "Chip".

Poza liczbą udostępnianych programów i gier, rzetelnymi opisami i częstymi aktualizacjami, istotną zaletą serwisu Chip.pl jest dość duża wiarygodność, gwarantowana przez znaną markę.

Chip.pl udostępnia również ciekawą możliwość pobierania darmowych programów za pomocą BitTorrenta.

KomputerSwiat.pl

Podobnie jak w przypadku działu z aplikacjami na stronie Chip.pl, serwis KomputerSwiat.pl oferuje użytkownikom bogate zbiory darmowych aplikacji. Poza różnego rodzaju programami można znaleźć tam również gry.

Zaletami serwisu są dość dokładne opisy programów oraz znaczna liczba kategorii, pozwalająca na łatwą nawigację i znalezienie odpowiedniej aplikacji.

Apps.pl

Współpracujący z nami serwis Apps.pl, poza typowym podziałem oferowanych aplikacji na kilka kategorii, ma ciekawą funkcję – paczki. Są to gotowe, tematyczne zestawy aplikacji, które można w łatwy sposób pobrać i zainstalować.

Dodatkową zaletą serwisu jest możliwość tworzenia przez zarejestrowanych użytkowników własnych paczek. W porównaniu z konkurencyjnymi serwisami wadą Apps.pl jest niewielka liczba udostępnianych programów.

DobreProgramy.pl

DobreProgramy.pl można uznać za punkt odniesienia, jak powinny wyglądać i działać serwisy z darmowymi programami. Poza bardzo dużą liczbą aplikacji do pobrania uwagę zwracają dokładne opisy udostępnianych plików.

Dodatkową zaletą serwisu jest aktywna społeczność omawiająca w komentarzach aplikacje. DobreProgramy.pl zawiera również m.in. dział informacyjny z newsami z branży IT oraz forum.

Biorąc pod uwagę liczbą oferowanych programów, wygodną kategoryzację aplikacji, rzetelne opisy i zaangażowaną społeczność, serwis ten jest warty polecenia każdemu użytkownikowi Sieci.

Instalki.pl

Instalki.pl to kolejny duży serwis z darmowymi programami. Jego ofertę docenią użytkownicy platform innych niż dominująca na polskim rynku. Obok programów dla Windowsa serwis udostępnia wiele aplikacji dla Mac OS-a, Linuksa i urządzeń mobilnych.

Poza bogatymi zbiorami programów w serwisie Instalki.pl można znaleźć newsy z branży IT oraz część poradnikową, zawierającą informacje na temat bezpieczeństwa.

Softmania.pl

Poszukiwacze darmowych aplikacji nie będą zawiedzeni, odwiedzając serwis Softmania.pl. Do dyspozycji internautów jest tu ponad 1600 aplikacji!

Duża liczba udostępnionych programów to główna zaleta serwisu. Jego istotne wady to niewielka liczba zrzutów ekranu oraz sposób wyświetlania linków sponsorowanych, który może powodować przypadkowe klikanie w wyświetlane w serwisie reklamy.

FreeNew.net

Serwis FreeNew.net wyróżnia się dużą liczbą udostępnianych plików i aktywną społecznością. W wyborze odpowiedniego programu pomocne mogą okazać się komentarze i ranking aplikacji.

Ciekawą funkcją serwisu jest również możliwość łatwego instalowania wielu programów – wystarczy stworzyć ich listę, a następnie pobrać program instalacyjny.

PortableApps.com

PortableApps.com to serwis specjalizujący się w dziedzinie często pomijanej przez największe serwisy z darmowymi programami. Choć liczba udostępnionych aplikacji jest wyraźnie mniejsza niż w przypadku innych witryn, każda z nich ma istotną zaletę – jest w wersji portable.

Oznacza to, że programów z serwisu PortableApps.com nie trzeba instalować – bezpośrednio po pobraniu z Sieci można je uruchamiać lub nagrać np. na pendrive'a, tak aby zestaw potrzebnych, spersonalizowanych i gotowych do użycia usług mieć zawsze przy sobie.

Przedstawione powyżej serwisy z darmowymi programami to wiarygodne źródła bezpłatnych aplikacji. W Sieci istnieje jednak bardzo dużo innych stron tego typu. Jakie Waszym zdaniem są jeszcze godne polecenia?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)