Geek - kim jest i jak go traktować?

Geek - kim jest i jak go traktować?

Geek - kim jest i jak go traktować?
Mateusz Gajewski
08.07.2010 23:00, aktualizacja: 11.03.2022 14:08

Kim jest geek? Przez wielu może on być mylony z nerdem. Czemu? Osoby, które nie interesują się za bardzo tymi określeniami używają ich zamiennie. Otóż jest to błąd. Geek to osoba interesująca się danym przedmiotem bądź dziedziną nauki. Robi to jednak tak, aby wiedzieć o tym czymś jak najwięcej.

Kim jest geek? Przez wielu może on być mylony z nerdem. Czemu? Osoby, które nie interesują się za bardzo tymi określeniami używają ich zamiennie. Otóż jest to błąd. Geek to osoba interesująca się danym przedmiotem bądź dziedziną nauki. Robi to jednak tak, aby wiedzieć o tym czymś jak najwięcej.

JGeek and The Geeks - Show Me How To Geek Tutorial

Samo słowo geek z angielskiego oznacza dziwak czy świr. Geek, podobnie jak nerd interesuje się najczęściej naukami ścisłymi, informatyką i grami komputerowymi. Niestety zdarza się, że często idzie to w parze z totalnym brakiem przystosowania do egzystencji w zwyczajnym świecie. Przejawy tego typu zachowań można bardzo łatwo zauważyć. Jeśli ktoś w swoich wypowiedziach często korzysta ze sloganów internetowych (LOL, OMG) to można go uważać za geeka (choć te dwa wymienione słowa już na dobre zakorzeniły się w potocznej mowie).

W amerykańskim slangu młodzieżowym wyraz geek jest uważany za powszechnie obraźliwy. Często używa się go do opisania mola książkowego czy kujona, który za wszelką cenę chce zdobyć wiedzę. Jest jednak także druga strona medalu – bycie geekiem zasadniczo nie jest czymś złym. Jeśli rzeczywiście naszą miłość skupiamy na nauce to można to potraktować jako atut. Bycie geekiem komputerowym niestety atutem często nie jest.

W Polsce słowa geek często używa się w odniesieniu do osób o wysokiej inteligencji. Co ciekawe to właśnie takie osoby same siebie najchętniej określają tym mianem.

Geek Porn

Jak wygląda klasyczny geek? Cóż, każdy z naszych czytelników powinien móc coś powiedzieć w tym temacie. Z pewnością jest to osoba, która nie dba zbytnio o swój wygląd. Może także wyglądać przesadnie chudo lub wręcz otyle. Ktoś taki często popada w skrajności – potrafi ubierać się w eleganckie stroje, często nieodpowiednie do danej sytuacji, ale także może się okazać, że czasami bywa niechlujem i nie przejmuje się swoją higieną osobistą. Nierozłącznym gadżetem geeka są często okulary – miliony godzin spędzane przy komputerze bądź też nad książkami wpływają negatywnie na jakość wzroku geeka. Bywa także tak, że osoby tego typu są często aspołeczne – izolują się od grup tworzących się w szkołach czy miejscach pracy, poświęcając uwagę jedynie swojej własnej osobie.

fot. jez' via flickr.com
fot. jez' via flickr.com

Geek często zawiera nowe znajomości za pośrednictwem Internetu. To, co odróżnia grupę społeczną geeków od nerdów jest fakt, iż geekowie (tak to się pisze?) prowadzą 'normalne' życie towarzyskie. Oczywiście w szkole czy pracy taka osoba może wydawać się odosobniona od grupy rówieśników czy kolegów, ale w prywatnym życiu chętnie się spotyka, oczywiście praktycznie wyłącznie z innymi geekami. Tego typu ludzie bardzo sobie cenią indywidualizm i wielokrotnie podkreślają, że ich celem nie jest przynależność do poszczególnych grup społecznych.

Things a #Geek Needs When on Vacation

Nie jest to żadną tajemnicą, że geek interesuje się komputerami, ogólnie pojętą informatyką czy Internetem. Także gry wideo nie są czymś obcym dla tej grupy osób. Co ciekawe okazuje się, że wielu geeków posiada niespotykaną wiedzę na temat danej serii gier.

Do najpopularniejszych zainteresowań geeków należą programowanie, poznawanie systemów operacyjnych, science fiction, RPG, manga i anime czy językoznawstwo.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)