Genialny wynalazek Polaka. Stworzył przydomową turbinę wiatrową

Strona głównaGenialny wynalazek Polaka. Stworzył przydomową turbinę wiatrową
09.09.2021 15:34
Genialny wynalazek Polaka. Stworzył przydomową turbinę wiatrową
Źródło zdjęć: © Damian Krzanowski / Krosno24.pl

Krośnianin Paweł Kustroń wybudował z pomocą córki Mileny prototyp przydomowej turbiny wiatrowej typu wolnoobrotowego. Wynalazcy przyznają na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że ich celem było stworzenie urządzenia, które odmieni polską energetykę wiatrową.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP Naturalnie.

O wynalazku Pawła Kustronia donosi lokalny serwis Krosno24.pl. Czytamy w nim, że projekt przydomowej turbiny wiatrowej powstał w ramach konkursu Wielkie Wyzwanie Energia 2021. Na potrzeby budowy prototypu pan Paweł i jego córka stworzyli drużynę o nazwie Wind Busters (ang. Pogromcy Wiatru).

Urządzenie powstało w Zakładzie Produkcyjnym "Turkus" w Krośnie, należącym do pana Stanisława, ojca Pawła Kustronia. Warto wspomnieć, że Stanisław Kustroń również jest konstruktorem. Jak dowiadujemy się z łamów serwisu Krosno24.pl, w latach 80. uczestniczył on przy budowie pierwszego w Polsce metalowego szybowca produkowanego seryjnie KR-03A Puchatek.

397979280245866656
Źródło zdjęć: © Damian Krzanowski / Krosno24.pl

Przez pierwsze trzy miesiące tworzyliśmy rozmaite modele i badaliśmy różne koncepcje. Następnie, gdy wybraliśmy najlepszy model, zaczęliśmy opracowywać konstrukcję, jej wygląd i działanie, biorąc pod uwagę wszystkie wymagania organizatora konkursu – wspomina pan Paweł w komentarzu dla Krosno24.pl. Dodaje, że budowa prototypu urządzenia trwała około roku.

397979280245997728
Źródło zdjęć: © Damian Krzanowski / Krosno24.pl

Przydomowa turbina ma 2 m wysokości. Składa się z przysłony, wirnika z łopatkami i konfuzora. Ostatni z tych elementów jest zakończony ząbkami, stąd twórcy określają swój wynalazek mianem "rekinka". Ogromną zaletą turbiny stworzonej przez zespół Wild Busters jest jej cicha praca. Pod tym względem urządzenie wyróżnia się na tle ogromnych turbin, tworzących farmy wiatrowe. Do tego jest w stanie produkować prąd przy niewielkich prędkościach wiatru.

397979280246128800
Źródło zdjęć: © Damian Krzanowski / Krosno24.pl

O jakich wartościach mowa? Przy prędkości wiatru na poziomie 2,5 m/s prototyp jest w stanie wygenerować od 10 do 15 watów. Pan Paweł tłumaczy, że wirnik pozwala odebrać ponad 40 proc. energii wiatru. Chociaż prace nad turbiną są już na finiszu, zespół nadal testuje swój wynalazek.

Cytowana przez Krosno24.pl Milena Kustroń podkreśla, że ich celem jest zminimalizowanie kosztów produkcji turbiny do takiego stopnia, aby "była ona dostępna dla jak największej liczby osób". Działanie urządzenia zostanie zaprezentowane w październiku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)