Giętki ekran o grubości 0,01 cm

Wpis gościnny z MultiBlog.pl.

Blomedia poleca

03.11.2010 09:30

Znów futurystyczne panele OLED, ale tym razem nie w postaci oświetlenia, ale ekranów. Tajwański instytut badawczy ITRI  stworzył 6-calowy panel AMOLED o grubości zaledwie 0,01 centymetra. Jak widać, jest on dość giętki.

Wpis gościnny z MultiBlog.pl.

Znów futurystyczne panele OLED, ale tym razem nie w postaci oświetlenia, ale ekranów. Tajwański instytut badawczy ITRI  stworzył 6-calowy panel AMOLED o grubości zaledwie 0,01 centymetra. Jak widać, jest on dość giętki.

Zginana powierzchnia ekranu może mieć do 5 centymetrów, a ekranik będzie wyświetlał obraz bez problemu przez kolejne 15 000 zwinięć. Wyświetlacz został wykonany w technologii FlexUPD. Na OLED-info czytamy:

[cytat]To najprostsza i najtańsza technologia do masowej produkcji wyświetlaczy przypominających papier. FlexUPD zostanie niedługo skomercjalizowane, a AUO planuje wykorzystać go w najbliższym czasie w czytnikach e-booków.[/cytat]

"Niedługo", "w najbliższym czasie" - to główny problem z tego typu wynalazkami. Od dawna karmi się nas wizją przyszłości pełnej giętkich ekranów zwijanych do rolek i wizja ta zaczyna już być dostatecznie silnie osadzona w umysłach fanów nowych technologii, by nie była kojarzona wyłącznie z filmami fantastyczno-naukowymi.

Teraz czas na kolejny krok, czyli komercjalizację takich rozwiązań. Tak jak kilka lat temu z ekranami bazującymi na elektronicznym atramencie.

Czas zwinąć telewizor w rulonik i schować do plecaka.

Źródło: MultiBlog

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.