Gmail na sterydach. Dodatki, które usprawnią pocztę Google'a [TOP 10]

Gmail na sterydach. Dodatki, które usprawnią pocztę Google'a [TOP 10]16.05.2011 14:16
Pij mleko, będziesz wielki! ;) (Fot. Flickr/roonb/Lic. CC by)
Pij mleko, będziesz wielki! ;) (Fot. Flickr/roonb/Lic. CC by)

Poczta Google’a może uchodzić za wzór funkcjonalnego webmaila. Mimo tego warto poznać usługi, które sprawią, że Gmail będzie jeszcze bardziej użyteczny. W jaki sposób zwiększyć jego możliwości?

Taskforce

Taskforce
Taskforce

Przeglądarki: Chrome, Firefox, RockMelt i Safari.

"Oszczędzaj czas, bądź zorganizowany, oczyść swoją skrzynkę pocztową." Slogan usługi Taskforce dobrze podsumowuje jej podstawowe zadania.

Taskforce pozwala na łatwe zapanowanie nad dziesiątkami codziennych maili. Usługa jest dobrą alternatywą dla Listy zadań Google’a.

Po zainstalowaniu aplikacji użytkownik ma możliwość – bezpośrednio z poziomu skrzynki odbiorczej – przekształcać maile w zadania lub dodawać je do zadań już istniejących.

Zadania można opisywać komentarzami i tworzyć dla nich deadline’y. Taskforce modyfikuje interfejs Gmaila. Pojawia się dodatkowa ikona, pozwalająca na sprawdzenie listy zadań, a w podglądzie maila dodane zostają dwa przyciski: Convert to New Task oraz Add to Existing Task.

0Boxer

0Boxer
0Boxer

Przeglądarki: Chrome, Firefox, Safari.

Jak zmotywować się do uporządkowania otrzymanej poczty? Dobrym pomysłem jest obsługiwana przez usługę 0Boxer „grywalizacja” – zmiana żmudnego procesu porządkowania w grę, pozwalającą na zdobywanie punktów.

Choć pomysł brzmi mało poważnie, jest praktycznym rozwinięciem systemu Inbox Zero. Jest to sposób zarządzania pocztą elektroniczną, opracowany w latach 2006-2007 przez Merlina Manna.

W praktyce system sprowadza się do kilku czynności, które możemy wykonać z mailami – są to odpowiedzi, usunięcie, archiwizacja itp. 0Boxer przydziela punkty za każdą z tych czynności i przewiduje specjalne bonusy za szczególne osiągnięcia, jak np. usunięcie określonej liczby maili.

Rapportive

Rapportive
Rapportive

Przeglądarki: Chrome, Firefox, Safari, RockMelt, Flock, Mailplane.

Nie możesz przypomnieć sobie, kim jest nadawca maila? Chcesz wiedzieć, co łączy Cię z osobą, do której właśnie odpisujesz? Z pomocą przyjdzie Rapportive.

Dodatek, na podstawie wielu serwisów społecznościowych i różnego rodzaju baz firm i instytucji tworzy dossier naszego korespondenta, udostępniając przy okazji odnośniki pozwalające na zaczerpnięcie większej ilości informacji.

Dodatek oszczędza czas – zamiast sprawdzać archiwum maili lub przeszukiwać Sieć za pomocą Google’a, wszystkie informacje pojawiają się błyskawicznie i bez czasochłonnych starań z naszej strony.

The Email Game

The Email Game
The Email Game

Przeglądarki: usługa webowa.

The Email Game to kolejny pomysł na zmobilizowanie użytkowników Gmaila do utrzymania porządku w swojej poczcie.

Tym razem porządkowanie skrzynki odbywa się pod presją czasu. Decyzję o tym, co zrobić z kolejnymi listami trzeba podejmować w ciągu kilku sekund. W przypadku, gdy zdecydujemy się napisać odpowiedź, domyślnie zostaną nam na to przydzielone 3 minuty.

The Email Game nie korzysta z interfejsu Gmaila. Porządkowanie poczty odbywa się z poziomu zewnętrznego serwisu.

Gist

Gist
Gist

Przeglądarki: Chrome, Firefox.

Gist, który powstał dzięki finansowaniu przez należący do Paula Allena Vulcan Capital, to menedżer kontaktów połączony z serwisami społecznościowymi. Pod względem sposobu działania przypomina rozbudowany Rapportive.

Jego zastosowania są znacznie szersze – poza Gmailem pozwala na sprawdzanie kontaktów również w Outlooku i urządzeniach mobilnych. Na początku roku Gist został kupiony przez firmę Research in Motion, producenta telefonów BlackBerry.

Minimalist Gmail

Minimalist Gmail
Minimalist Gmail

Przeglądarki: Chrome, Firefox.

Dodatek zdaje się przeczyć tytułowi tego zestawienia i pozwala poddać Gmaila solidnej kuracji odchudzającej. Nie wszyscy użytkownicy poczty Google’a korzystają z licznych usług, przycisków i widocznych domyślnie opcji. Dla nich są to jedynie niepotrzebne elementy, wprowadzające bałagan.

Minimalist Gmail pozwala na usuwanie niemal wszystkich elementów Gmaila. Dzięki temu możemy sprawić, by nasza skrzynka pocztowa wyświetlała tylko te funkcje, z których rzeczywiście korzystamy.

AwayFind

AwayFind
AwayFind

Przeglądarki: usługa webowa.

Nie każda wiadomość, która trafia do Twojej skrzynki, jest ważna. AwayFind to rodzaj rozbudowanego autorespondera i filtru, zwalniającego użytkownika z konieczności ciągłego śledzenia nadchodzących maili.

Odbiorca maili może skonfigurować usługę tak, aby – za pomocą różnych kanałów – docierały do niego powiadomienia o istotnej, zdefiniowanej uprzednio korespondencji. Choć AwayFind jest usługą darmową, niektóre bardziej zaawansowane funkcje wymagają opłacenia abonamentu.

Backupify

Backupify
Backupify

Potężne serwerownie Google’a mieliśmy okazję oglądać kilka tygodni temu. Jeśli jednak wciąż masz obawy, czy Twoja poczta jest bezpieczna, skorzystaj z usługi Backupify. Jest to działająca w chmurze kopia bezpieczeństwa Twoich cennych danych.

Backupify obsługuje nie tylko Gmaila. Na liście serwisów, których dane można zduplikować, znajduje się m.in. Facebook i Twitter. Darmowe konta Backupify mają tylko 2 GB pojemności. Za możliwość wygodnego zabezpieczenia większej ilości danych trzeba – niestety – zapłacić.

FindBigMail

FindBigMail
FindBigMail

Przeglądarki: usługa webowa.

Gmail, choć oferuje wiele miejsca na naszą pocztę, nie jest z gumy. Aktywni internauci potrafią zapchać nawet przepastną skrzynkę poczty Google’a. W robieniu porządków pomoże im usługa FindBigMail.

FindBigMail wymaga podania hasła do poczty w zewnętrznym, nienależącym do Google’a serwisie, co może budzić opory niektórych użytkowników. Usługa pozwala na sortowanie naszej poczty pod względem objętości – dzięki niej z łatwością znajdziemy zapychające skrzynkę maile z dużymi załącznikami.

Boomerang

Boomerang
Boomerang

Przeglądarki: Chrome, Firefox.

Boomerang to przydatne narzędzie, pozwalające zachować porządek w skrzynce odbiorczej. Każdemu z nas zdarzają się sytuacje, gdy dostajemy maila, który wymaga od nas podjęcia jakiegoś działania w określonym czasie, np. za kilka dni.

Co zrobić, aby nie przetrzymywać wiadomości w skrzynce, a jednocześnie nie zapomnieć o wykonaniu zadania? Boomerang pozwala – po wyznaczonym terminie - na przeniesienie wiadomości jako nieprzeczytanej na szczyt listy maili w skrzynce odbiorczej.

Dodatkową, równie przydatną funkcją jest możliwość opóźnienia wysyłki napisanego maila. Pomocą dla zapominalskich będą przypomnienia – Boomerang zwróci nam uwagę, jeśli w ciągu określonego czasu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wysłanego maila.

Boomerang for Gmail Demo

Z jakich innych usług i dodatków korzystacie, aby rozszerzyć funkcje Gmaila?

Źródło: The Next Web

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)