Gorący smartfon? Uważaj, to przepis na katastrofę

Latem warto przywiązywać szczególną uwagę do temperatury naszego smartfona. Kilkanaście minut na słońcu wystarczy, by ten stał się naprawdę gorący. To z kolei może prowadzić do katastrofy. Uszkodzona bateria może nawet ulec zapłonowi.

Smartfon może nie wytrzymać upału
Smartfon może nie wytrzymać upału
Źródło zdjęć: © Gadżetomania | Open AI

31.07.2024 18:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Latem chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej pogody. To doskonały czas na cieszenie się słońcem i naturą. Często zabieramy ze sobą różnorodne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony czy smartwatche, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, że wysoka temperatura stanowi zagrożenie dla elektroniki, zwłaszcza dla smartfonów. Nagłe wzrosty temperatury mogą mieć poważne skutki.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Istnieje kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które mogą pomóc w ochronie urządzeń. Przede wszystkim powinno się unikać bezpośredniego wystawiania urządzeń na intensywne słońce. Nie zaleca się pozostawiać telefonów, laptopów czy innych urządzeń na otwartym słońcu.

Wysokie temperatury i bezpośrednie nasłonecznienie mogą prowadzić do przegrzania urządzeń elektronicznych. Skutki mogą być różne. Mowa tu m.in. o spadku wydajności czy deformacji obudów plastikowych lub uszkodzeniach wyświetlaczy. Baterie są szczególnie narażone – przegrzanie może skrócić ich żywotność, zmniejszyć pojemność oraz spowodować wycieki chemikaliów lub wybuch. Najłatwiej temu zapobiegać, redukując ekspozycję sprzętu na słońce.

Smartfon w samochodzie

Elektronikę należy chronić również w samochodzie. W upalne dni wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa, szczególnie na desce rozdzielczej. Pozostawienie urządzeń w takich warunkach może zaszkodzić sprzętowi, a nawet spowodować wybuch baterii i pożar. Warto zwracać uwagę na temperaturę smartfona na przykład podczas wykorzystywania go na potrzeby nawigacji - dobrym pomysłem jest zadbanie o to, by nawiew chłodnego powietrza był wycelowany także w telefon.

Po zaparkowaniu dla bezpieczeństwa warto zabrać mniejsze urządzenia, takie jak telefony, ze sobą. Większe sprzęty, jak na przykład laptop, można umieścić w bagażniku, gdzie nie będą narażone na bezpośrednie działanie słońca.

Przegrzane urządzenie - co dalej?

Jeśli już zdarzy się, że urządzenie ulegnie przegrzaniu, należy je wyłączyć, aby zapobiec dalszym szkodom. Następnie trzeba poczekać, aż temperatura spadnie do bezpiecznego poziomu, zanim ponownie je uruchomimy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.