Gra w piłkarzyki z robotem

Mierzenie się z maszynami w różnych dyscyplinach staje się coraz większą obsesją. Większość pewnie pamięta wielkie pojedynki szachowe komputer-człowiek. Studenci z Australii proponują, jako pole bitwy trochę mniej ambitną intelektualnie rozrywkę.

Gra w piłkarzyki z robotem
Piotr Garbat

Mierzenie się z maszynami w różnych dyscyplinach staje się coraz większą obsesją. Większość pewnie pamięta wielkie pojedynki szachowe komputer-człowiek. Studenci z Australii proponują, jako pole bitwy trochę mniej ambitną intelektualnie rozrywkę.

W celu stworzenia możliwości rozgrywek człowiek-maszyna stworzono zrobotyzowaną wersję dobrze znanych piłkarzyków. Gra pozwala na sprawdzenie swoich sił z naprawdę dobrym przeciwnikiem. Piłkarze naszego przeciwnika poruszani są za pomocą szybkich i precyzyjnych silników krokowych i serwomechanizmów. Oczyma komputera śledzącymi tor piłki jest szybka kamera i siatka czujników oparta na diodach LED.

Obraz

Dane o pozycji piłki przetwarzane są z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji na zwykłej maszynie PC. Urządzenie zdobyło już pierwsze prestiżowe nagrody na konkursie urządzeń mechatronicznych. Oczywiście nad sensownością automatyzowania gier mających za zadanie integrować ludzi można by dyskutować, ale nie o to chodzi w tego typu projektach.  Głównym celem było sprawdzenie możliwości maszyny a nie człowieka.

Źródło i fot.: rockwellautomation.com.au

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.