Grill – co kupić, żeby się udał?
Kiedy organizujemy grilla, zawsze kupujemy dużo prowiantu, tak aby każdy uczestnik naszej imprezy był syty. Jednak do przygotowania fantastycznego grilla niezbędne są też inne rzeczy – takie, jak np. wygodne meble ogrodowe, naczynia, sztućce i akcesoria do grillowania, które umilą nam czas.
02.06.2017 18:09
Meble ogrodowe na grilla
Przy organizowaniu grilla warto zwracać uwagę nie tylko na to, co jest na stole, ale i na sam stół. Ten ogrodowy powinien zapewniać nam wygodę, a jego wielkość powinna odpowiadać liczbie osób, którą zapraszamy na grilla. Oczywiście jeśli organizujemy huczne przyjęcia na kilkadziesiąt osób, zadbajmy o komfort gości kupując po prostu kilka stołów.
Pamiętajmy, że stół ogrodowy nie musi być prostokątny – świetnym rozwiązaniem są okrągłe stoły ogrodowe, do których łatwiej jest dopasować odpowiednią liczbę krzeseł. Warto też mieć na uwadze, że stół ogrodowy wcale nie musi być wykonany z drewna – w końcu stoi on na zewnątrz i jest narażony na zmienne warunki pogodowe. Dlatego równie dobrze możemy zdecydować się na stół ogrodowy ze sztucznego drewna lub innego syntetycznego materiału.
Jeżeli mimo wszystko mamy obawy o to, czy zdołamy pomieścić wszystkich ludzi przy stole, dokupmy kilka leżaków. W większym gronie osób z pewnością znajdzie się paru leniuchów, którzy zamiast siedzieć sztywno przy stole, wolą grillować w leżaku, z wyciągniętymi nogami. Dlatego warto zadbać o to, aby zakupiony leżak miał miękki zagłówek i mógł być rozłożony nawet do pozycji niemal całkowicie poziomej.
Aby gościom - oraz nam - było wygodniej, przy leżakach można postawić niskie stoły, które umożliwiają postawienie talerza z gorącą kiełbasą z grilla i kufla piwa w zasięgu ręki. Najlepsze stoliki do leżaków wyróżniają się tym, że mogą zostać zawieszone na podłokietniku i mają wgłębienie na napoje, dzięki którym nic nam się nie wyleje.
O ile jednak leżaki możemy traktować w kategoriach świetnego dodatku, o tyle rzeczami absolutnie niezbędnymi podczas każdego barbecue są krzesła. Krzesła ogrodowe należy wybierać z głową, z jednej strony dopasowując je rodzaju i wymiarów stołu, a z drugiej – do naszego kręgosłupa. Wygodne krzesła ogrodowe powinny mieć regulowane oparcie, które zapewni nam komfortową pozycję. Świetnie, jeśli dokonamy zakupu składanego krzesła ogrodowego, które zimą, gdy sezon na grilla jest już zakończony, będzie zajmować mniej miejsca.
Fantastycznym rozwiązaniem w przypadku grilla dla co najmniej kilku osób jest też dmuchana kanapa ogrodowa. Kanapa dmuchana zapewnia większy komfort niż większość krzeseł ogrodowych.
Co ciekawe, w niektórych sklepach możemy kupić kanapę ogrodową, która napełnia się powietrzem w momencie, gdy trzymamy ją w rękach i wahadłowo poruszamy ramionami. To ułatwi przygotowania do grilla, gdyż nie będziemy tracić czasu na długotrwałe nadmuchiwanie kanapy ogrodowej.
Doskonałym uzupełnieniem wystroju grillowej imprezy na świeżym powietrzu jest pawilon ogrodowy. Pawilon ogrodowy stanowi świetną ochronę przed deszczem, jednak na tym jego zalety się nie kończą. Jest to w końcu przedmiot, którego obecność uczyni z luźnego grilla ze znajomymi bardziej doniosłe wydarzenie, a ponadto doda ogrodowi charakteru i elegancji.
Pawilony ogrodowe często robione są z materiału poliestrowego o wysokiej gramaturze, a w zestawienie z nimi znajduje się też przydatna moskitiera.
Grill – talerze i sztućce
Organizując grilla warto zatroszczyć się też o najdrobniejsze detale, takie jak serwetki. Warto je położyć na stole z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że daniami z grilla, a zwłaszcza dodatkami takimi jak keczup czy musztarda, można sobie mocno pobrudzić okolice ust i ręce. Po drugie, brak serwetek, nawet podczas tak nieformalnej imprezy jak grill, może zostać przez naszych gości odebrany jako poważne faux pas.
Z tego samego powodu naszych gości powinniśmy wyposażyć w komplet sztućców, przede wszystkim zaś w noże i widelce. Oczywiście w przypadku grilla na świeżym powietrzu mogą to być plastikowe widelce oraz noże, których nie trzeba myć, co byłoby uciążliwe w sytuacji, gdyby na grilla przyszło mnóstwo osób. Zaopatrzenie gości w noże i widelce z plastiku od dawna nie jest traktowane jako brak dobrych manier, jeśli chodzi o takie imprezy jak grill.
To samo tyczy się papierowych talerzy, których na szczęście nie da się zbić. Ogromną zaletą papierowych talerzy jest też ich lekkość, która sprawia, że niektóre posiłki możemy jeść niekoniecznie przy stole, lecz na przykład siedząc w leżaku.
Pamiętajmy jednak, że liczba papierowych talerzy, które należy kupić na grilla, powinna być kilkukrotnie wyższa od liczby zaproszonych osób. Powód? Talerze z papieru szybko się brudzą i przesiąkają tłuszczem, więc w przypadku, gdy serwujemy więcej niż jedno danie z grilla, wypadałoby je raz na jakiś czas wymienić - najlepiej co posiłek.
Żeby zrobić fantastycznego grilla, potrzebujemy też całego zestawu narzędzi do grillowania, które ułatwią przyrządzanie potraw. Najważniejszymi narzędziami, zwanymi też czasem sztućcami do grillowania, są łopatka, szczypce i widelec. Taki zestaw sztućców do grillowania pozwoli nam bez większych trudności położyć lub zdjąć posiłek znajdujący się na ruszcie, a także przewrócić potrawę na drugą stronę.
Idealnie, jeśli kupimy sztućce do grilla ze stali nierdzewnej, która nadaje im wytrzymałość i sprawia, że można je myć w zmywarce.
Grill – jaki wybrać?
Najważniejszy w zrobieniu grilla jest oczywiści sam grill. Nie warto lekceważyć zakupu tego urządzenia, gdyż to w końcu od niego zależy smak naszych potraw. Na rynku znajdziemy szeroki wybór grillów, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre osoby decydują się na zakup grilla gazowego lub grilla elektrycznego, jednak nic nie zastąpi tradycyjnego grilla opalanego węglem, który nadaje daniom z grilla charakterystyczny smak i aromat.
Jest to przy tym najbardziej praktyczny wybór, gdyż klasyczny grill ogrodowy, w przeciwieństwie do grilla murowanego, jest mobilny i można go postawić w każdym miejscu, oczywiście z wyjątkiem zamkniętych pomieszczeń.
Ze względu na wspomnianą mobilność, grille węglowe możemy podzielić na te, które zostały wyposażone w kółka, i te, które posiadają stabilne nóżki. Grill na kółkach przyda się zwłaszcza osobom, które organizują imprezy w różnych miejscach – np. raz na tarasie, a raz w ogrodzie. Poza tym grill z kółkami to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy decydujemy się na zakup większego urządzenia, którego ciężar mógłby nam sprawić kłopoty podczas przenoszenia.
Jeśli jednak postanowiliśmy zainwestować w mniejszy sprzęt do grillowania, idealny będzie kulisty grill bez nóżek. Grille bez nóżek zwykle są znacznie lżejsze od grillów na kółkach, a także niższe – ich wysokość może wynosić około 40 cm.
W przypadku, gdy zależy nam na wyjątkowo poręcznym grillu, zwracajmy też uwagę na ciężar jego pokrywy. Najlepiej wybrać grilla z cienką pokrywą o niezbyt masywnym uchwycie. Dzięki temu grill bez kółek okaże się łatwym do przewożenia przedmiotem, który możemy np. zabierać z domu na działkę. Niewielkie rozmiary tego urządzenia pozwolą rozpalić również grilla na balkonie, jeśli zaplanujemy akurat spędzić weekend w mieście.
A co, jeśli wolny czas spędzamy z dala od cywilizacji – w górach, w lesie, nad jeziorem? Tutaj z pomocą przyjdą nam grille jednorazowe. Grill jednorazowy jest lekki i charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Grille jednorazowe zwykle oferowane są w zestawach z rusztem i węglem, dzięki czemu będziemy mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy do rozpalenia grilla. Zużyty grill jednorazowy po prostu wyrzucamy – najpierw jednak upewnijmy się, że jest on całkowicie ugaszony.
Węgiel czy brykiet – na czym grillować?
Węgiel jest wciąż najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym do grillowania. Węgiel charakteryzuje się tym, że szybko się wypala i podczas grillowania trzeba go regularnie dosypywać. W związku z tym kupując węgiel na grilla, wybierzmy worek sporej wielkości, ewentualnie kilka mniejszych worków – chyba że planujemy kameralnego grilla dla raptem paru osób.
Świetną alternatywą dla węgla jest brykiet. Zaletą użycia brykietu do grillowania jest fakt, że pali się on dłużej od węgla. Ponadto brykiet podczas spalania może osiągnąć wyższą temperaturę od węgla, więc znakomicie nadaje się do grillowania sporych ryb czy całego kurczaka. Pamiętajmy, że dobrej jakości brykiet nie powinien być napęczniały, gdyż może to wskazywać na jego zawilgocenie – grillowanie na takim brykiecie okaże się wówczas klapą.
Równie istotna jest podpałka do grilla. To nieprawda, że każda rozpałka jest tak samo dobra. Powód? Nie wszystkie podpałki do grilla poradzą sobie z trudnymi warunkami pogodowymi – np. z silnym wiatrem.
Dobra podpałka do grilla powinna w krótkim czasie doprowadzić palenisko do na tyle wysokiej temperatury, by nie zgasło przy pierwszej okazji. Kupując podpałkę zwracajmy też uwagę na normy bezpieczeństwa, które tego rodzaju produkt powinien spełniać – zabawa z ogniem niesie w końcu ze sobą duże ryzyko.
Grill – przydatne gadżety
Ostre potrawy z grilla trzeba czymś popić, dlatego warto zaopatrzyć się w chłodziarkę ogrodową. W dobrej jakości chłodziarce ogrodowej zmieści się nawet 80-90 puszek napojów o pojemności 0,33 l. Oczywiście w chłodziarce ogrodowej można też przechowywać żywność, np. surowe mięso czy warzywa, których jeszcze nie przyrządziliśmy. Kupując chłodziarkę ogrodową, zwracajmy uwagę, czy posiada ona przydatne funkcje, takie jak regulacja temperatury, a także kółka, dzięki którym można będzie ją z łatwością przesunąć.
Do grillowania przydaje się również kosz piknikowy, który jest użyteczny zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy wolny czas z dala od domu i musimy w czymś przewieźć prowiant na grilla. Warto wybrać pleciony kosz piknikowy, który powinien służyć nam przez lata. Obecnie istotną cechą, którą powinien posiadać koszyk pleciony, jest przegroda chłodząca, dzięki której jedzenie nie zepsuje się nawet w przypadku upalnej pogody.