Gry Star Wars - najlepsze w historii [ranking]

Gry Star Wars - najlepsze w historii [ranking]20.10.2010 20:38
Gry Star Wars - najlepsze w historii [ranking]
Mateusz Gajewski

Gry Star Wars pojawiły się wtedy, kiedy tylko filmy George'a Lucasa zaczęły podbijać srebrny ekran. Świetlne miecze, rycerze Yedi, żołnierze Imperium i Darth Vader sprawiają, że gry Gwiezdne Wojny są wiecznie żywe. Warto więc rzucić okiem na ranking tych najlepszych - w końcu niebawem zadebiutuje Star Wars: The Force Unleashed II i dobrze by było przypomnieć sobie historię podboju kosmosu.

Gry Star Wars pojawiły się wtedy, kiedy tylko filmy George'a Lucasa zaczęły podbijać srebrny ekran. Świetlne miecze, rycerze Yedi, żołnierze Imperium i Darth Vader sprawiają, że gry Gwiezdne Wojny są wiecznie żywe. Warto więc rzucić okiem na ranking tych najlepszych - w końcu niebawem zadebiutuje Star Wars: The Force Unleashed II i dobrze by było przypomnieć sobie historię podboju kosmosu.

Gry Star Wars to zasadniczo zupełnie odmienna kategoria. Od roku 1982 powstało ich tak dużo, że ciężko byłoby je wszystkie tutaj wymienić. Wszystko rozpoczęło się wraz z Star Wars: The Empire Strikes Back właśnie z początku lat 80. Była to gra wydana jeszcze na Atari 2600 (czy ktoś z Was ją pamięta?). Nasz ranking skupia się jednak na tych najlepszych, najbardziej grywalnych, najcieplej przyjętych tytułach, więc nie będziemy zbytnio zagłębiali się w historię serii.

Tytuł co prawda dość stary, ale z pewnością jest to gra Gwiezdne Wojny. Pełną gębą - można rzec, ponieważ każdy, kto spędził z nią kilka głębszych chwil, zakochiwał się po same uszy. Miłośników Star Wars nawet nie trzeba przekonywać. Co ciekawe, tytuł ten był swego rodzaju następcą X-Winga, ale jego najistotniejszą cechą było to, że wreszcie mogliśmy stanąć po stronie zła, siejąc zamęt i zniszczenie w wirtualnym kosmosie. Sama historia opowiedziana w tej grze obejmuje wydarzenia, jakie rozegrały się w świecie Star Wars po wojnie na planecie Hoth. Jeśli uwielbiasz gry Star Wars, to z pewnością powinieneś zaliczyć ten tytuł.

Rogue Squadron II: Rogue Leader

Wydana w 2003 roku na GameCube gra Rogue Squadron II: Rogue Leader oczarowała wszystkich ludzi, którzy uważają gry Star Wars za swoje ulubione. W tamtych czasach miłośnicy Gwiezdnych Wojen nie mieli lepszej gry poświęconej w całości ich ulubionej serii. Choć może tytuł był dość trudny i potrafił przykuć do konsoli na długie godziny, to z pewnością nikt nie zarzuci mu tego, że był nieudany.

Gra zadziwiała zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym w zakresie znajomości świata Star Wars. Z pewnością jedna z jej zalet była taka, że gracze mogli na ekranie własnego telewizora rozegrać walki, jakie wcześniej widzieli w filmie. Oprócz nich pojawiły się także zupełnie nowe potyczki, które sprawiły, że tytuł nabrał nieco świeżości.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Nie sprzeczajcie się ze mną, ponieważ wiem dobrze, że w świecie gier Gwiezdnych Wojen to Knights of the Old Republic jest wisienką na samym szczycie kosmicznego tortu. Tytuł ten jest po prostu kwintesencją Gwiezdnych Wojen i tego, co w swoich filmach wykreował George Lucas. Choć gra ukazała się w 2003 roku, to do dziś można spotkać wielu maniaków wciąż szarpiących w KOTOR.

BioWare, które odpowiada za tę grę, stworzyło zdecydowanie jedną z lepszych gier RPG tamtych czasów. Historia w niej opowiedziana wydarzyła się tysiące lat przed wydarzeniami znanymi nam z filmów, dzięki czemu otrzymaliśmy coś zupełnie świeżego, ale trzeba przyznać, że ta świeżynka bardzo graczom przypadła do gustu. Nasz ranking, w którego skład wchodzą gry Star Wars, po prostu nie miałby sensu, gdyby zabrakło w nim tego tytułu. Lubisz Gwiezdne Wojny i gry wideo? MUSISZ zagrać w KOTOR.

AKTUALIZACJA: Wczytując się w Wasze komentarze doszedłem do wniosku, że faktycznie w rankingu pojawiło się zbyt mało pozycji. Dlatego też przygotowałem mały dodatek, aby zaspokoić Wasze pragnienia. Oto kolejne trzy tytuły, które z pewnością ten ranking powinien zawierać:

390301823838072565

Jeśli chodzi o wydaną w 2003 roku Akademię Rycerzy Jedi to gra na stałe wpisała się do kanonu najlepszych tytułów traktujących o Gwiezdnych Wojnach. Gry Star Wars takie jak ta to najwyższa liga. Tytuł pozwalał nam wcielić się w postać rycerza Jedi, który pod bacznym okiem Mistrzów rozwijał swoje umiejętności. Interesujące było to, że rozgrywka mogła się odbywać na dwa różne sposoby - z perspektywy pierwszej lub też trzeciej osoby.

W trakcie samej gry mieliśmy możliwość wyboru koloru naszego Gwiezdnego Miecza. Wraz z rozwojem gra pozwalała nam przerzucić się na dwa miecze, bądź też na lancę (podobną do tej, jaką miał Darth Maul). Jako ciekawostka warto dodać, że tytuł ten "hulał" na tym samym silniku co Quake III Arena. Średnie oceny przekraczały zazwyczaj 81% maksimum.

Star Wars: Empire at War

Gry Gwiezdne Wojny doczekały się także wielu interpretacji w postaci strategii i tytułów RPG. Jedną z pierwszych jest Star Wars: Empire at War (o którym w komentarzach wspominał m.in. Londevin). Gra posiadała 3 tryby rozgrywki, z klasyczną kampanią włącznie. Jej ramy czasowej osadzone są pomiędzy Episodem III i IV. Podczas kampanii mieliśmy okazję rozegrać zarazem powietrzne jak i naziemne walki (większość graczy zdecydowanie preferowała te drugie).

Podczas samej gry wielokrotnie spotkamy się z kwestiami związanymi m.in. z budową legendarnej już Gwiazdy Śmierci. Dla wielu właśnie ta kampania (Imperium) była najciekawsza, ze względu na możliwość "wczucia się" w rolę Darth Vadera, który musi znaleźć zdrajcę odpowiedzialnego za przekazanie planów budowy Death Star rebeliantom.

Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II

Nasz ranking zamyka wydana w 1997 roku druga część odsłony Dark Forces. Tytuł ten został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez krytyków, jaki i samych fanów Gwiezdnych Wojen. Głównie ze względu za interesujące i zmuszające do główkowania zagadki, ale także za znakomitą interpretację Świetlnego Miecza i jego ruch w trakcie walki. Do rąk graczy oddano 21 poziomów, jednak aby przejść na wyższy level należało najpierw wypełnić wszystkie wymagania danego poziomu.

Co ciekawe choć gra jest nieco wiekowa, to pozwalała także grać wspólnie ze znajomymi. Za pośrednictwem Internetu mogło się w jednym momencie spotkać czterech graczy, podczas gdy lokalny multiplayer (LAN) pozwalał walczyć ośmiu graczom. Tytuł do dziś uważany jest za jeden z lepszych jeśli chodzi o gry Star Wars. Jego ocena na serwisie Metacritic to 91%.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)