Hackintosh - a co na to Apple?

Hackintosh - a co na to Apple?18.05.2010 10:51
Hackintosh - a co na to Apple?
Jakub Poślednik

Co to jest Hackintosh? Komputer nie wyprodukowany przez Apple z zainstalowanym OSX. Inicjatywa o nazwie OSx86 wystartowała w 2005 r. po tym jak Apple ogłosiło zmianę z mikroprocesorów PowerPC na sprzęt Intela, tym samym umożliwiając (choć nie było to celem firmy) instalację systemu operacyjnego na hardware bez logo jabłuszka.

Co to jest Hackintosh? Komputer nie wyprodukowany przez Apple z zainstalowanym OSX. Inicjatywa o nazwie OSx86 wystartowała w 2005 r. po tym jak Apple ogłosiło zmianę z mikroprocesorów PowerPC na sprzęt Intela, tym samym umożliwiając (choć nie było to celem firmy) instalację systemu operacyjnego na hardware bez logo jabłuszka.

Komputery, na których udaje się zainstalować taki system, nazywane są Hackintoshami, od nazwy oryginalnego komputera firmy Apple - Macintosh, i angielskiego słowa hack - podaje [wikipedia](http://pl.wikipedia.org/wiki/OSx86).

Oczywiście licencja OSX nie zezwala na instalację systemu na komputerach innych niż wyprodukowane przez Apple, jednak wysokie ceny oryginalnych komputerów "z japkiem" skłaniają amatorów oprogramowania tej firmy do poszukiwania tańszych rozwiązań. Trzeba też przyznać, że w sytuacji kiedy Apple odmawia wyprodukowania netbooka (w zamian próbując wcisnąć nam iPada), stworzenie takiego działającego Frankensteina własnym sumptem ma pewien piracko-hackerski urok.

Dyktatura Apple zawsze gotowa jest poszczuć prawnikami każdego kto za bardzo się zbuntuje, również w niedługiej historii zjawiska zwanego “hackintosh” nie brakuje takich przykładów. W grudniu 2008 r. magazyn Wired w jednym z artykułów opisał krok po kroku sposób na zbudowanie własnego hackbooka z MSI Wind - Apple wymusiło jednak usunięcie tutoriala wideo pod groźbą pozwu.

Największą bolączką właścicieli pirackich Maków są update’y systemowe. Słynna już wersja systemu 10.6.2 początkowo odmawiała współpracy z wszelkimi systemami wyposażonymi w procesory Atom, została nawet nazwana hackintosh-killerem. Dopiero w listopadzie 2009 r. hakerzy zdołali ją poskromić.

Hackbook - małe jest piękne

To opcja dla wszystkich fanów OSX których iPad po prostu nie przekonuje. Dla tych którzy chcą netbooka z OSX. Nic prostszego. Wystarczy skonsultować się z tabelą kompatybilności (niestety netbook może nie być w stanie obsłużyć takich rzeczy jak klawisze funkcyjne, przez łącze Wi-Fi aż po grafikę) - na rynku dostępne są modele które po odpowiedniej konfiguracji będą w pełni funkcjonalne. Oczywiście czaka nas żmudny proces grzebania, konfigurowania i szukania odpowiednich sterowników. Jednak nagroda - niedrogi netbook obsługujący OSX, jest moim zdaniem warta poświęconego czasu.

Idealny hackbook - Dell Mini 9 - wciąż pozostaje świętym Graalem w swojej kategorii, głównie z powodu łatwości konwersji oraz pełnej kompatybilności. Niestety od dłuższego czasu Dell już go nie produkuje, zastąpił go równie dobry Dell Mini 10v (na allegro ok. 1000-1400zł).

Czemu Apple powinno zaakceptować hackintosha?

Czyli kilka popularnych (choć nie zawsze prawdziewych) argumentów:

[photo position="inside"]84008[/photo]Psystar - wziąć byka za rogi

Firma z Florydy w 2008 r. rozpoczęła oficjalnie sprzedaż produktu o nazwie “Open Computer” - desktop z opcjonalnie preinstalowanym systemem operacyjnym Apple’a. Była to pierwsza w historii hackintosha próba wprowadzenia go do normalnych kanałów sprzedaży. Pomijając początkowe problemy z wiarygodnością firmy (niezrealizowane zamówienia, konflikt z programistami projektu OSx86), sprzedaż komputerów ruszyła pełną parą. Do czasu

Kiedy Apple zorientowało się co się święci, do ataku ruszył szwadron prawników. Pozew wylądował w sądzie w lipcu 2008 r., Psystar odpowiedział składając własny kontr-pozew, oskarżając Apple m.in. o praktyki monopolistyczne i nadużycie praw autorskich. Wniosek Psystara został oddalony w listopadzie tego samego roku.

W maju 2009 r. Psystar ogłosił bankructwo (choć sprzedaż klonów komputerów Apple nie została wstrzymana) jednak po kilku miesiącach powrócił na rynek. Bitwa prawników obu firm trwa do dziś i choć Psystar znajduje się w defensywie, wcale nie jest łatwo określić jak zakończy się cała sprawa.

[url=http://vbeta.pl/images//2010/05/hackintosh2mini.jpg]

390445735911443290
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)