HbbTV - co to jest? Wszystko o hybrydowej telewizji

HbbTV - co to jest? Wszystko o hybrydowej telewizji

HbbTV - co to jest? Wszystko o hybrydowej telewizji
Źródło zdjęć: © hbbtv.org[Pełna rozdzielczość](https://m.gadzetomania.pl/hbbtvgrafikatytulowa727772889.png)
Jakub Krawczyński
28.06.2020 13:29, aktualizacja: 29.06.2020 18:00

HbbTV to skrót, który w ostatnim czasie dość często pojawiał się w kontekście nowych telewizorów oraz dyskusji o telewizji. Jest to hybrydowa telewizja, ale co to w zasadzie znaczy? Tutaj tłumaczymy wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.

HbbTV - co to jest za telewizja?

HBBTV to nie jest telewizja jako taka, tylko pewnego rodzaju nakładka na ekran – w stylu obrazu w obrazie. W pewnym sensie jest to telegazeta wynaleziona na nowo (wynalazek z lat 70. XX w.), tylko że jest to coś znacznie bardziej zaawansowanego.

Dzięki niej możemy, oglądając mecz widzieć w rogu, czy z boku ekranu nałożone statystyki związane z meczem, albo nadawcy telewizyjni mogą nimi wyświetlać paski informacyjne w czasie rzeczywistym, gdy np. wydarzyło się coś bardzo ważnego. Technologia pozwalałaby również na przerzucanie dodatkowych informacji z telewizora na smartfona czy tablet.

HbbTV Example Multiscreen

Jest to także możliwość wyświetlania reklam, które pojawiałaby się dodatkowo w trakcie oglądania filmów, seriali i programów - także dopasowanych pod rodzaj wyświetlanego materiału.

HbbTV - jak możemy odbierać hybrydową telewizję?

HBBTV odbieramy drogą internetową, za pomocą Smart TV, a także dekoderów typu set top box.

Z praktycznego punktu widzenia, tylko telewizory wydane w ostatnich 2-3 latach (od 2018 wzwyż) i nowsze będą mogły tę technologię w proponowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji wydawniu obsłużyć. HBBTV jest zawsze włączone jako funkcja i wymaga Internetu. My jako użytkownicy nie musimy jej włączać w menu telewizora - będzie ona włączona automatycznie i domyślnie już przy uruchomieniu.

HbbTV - zalety i wady tej technologii

Zalety? Dodatkowe informacje na ekranie, które wzbogacają, np. oglądanie meczu czy kanału informacyjnego… Dzięki temu oglądanie telewizji może stać się bardziej wielopłaszczyznowe i na miarę XXI wieku.

Wady? HbbTV nie jest u nas uregulowane prawnie w kontekście reklam i w praktyce mogłoby dawać furtkę do emitowania ich z pominięciem istniejących ograniczeń (20 proc. czasu emisyjnego w tradycyjnej telewizji).

Obraz
© hbbtv.org

Ponadto na telewizorach Smart też są reklamy w menu, w telewizji występują reklamy tradycyjne, a tutaj dochodzi jeszcze jedna warstwa reklam. Jeśli rozwiązanie to nie będzie sensownie uregulowane, konsumenci mogą się rozczarować i porzucić telewizję wzbogaconą HbbTV na rzecz rozwiązań typu VOD.

HbbTV - czy to jest rozwiązanie popularne?

Na dzień 23 czerwca 2020, HbbTV funkcjonuje w 27 krajach, szczególnie tam, gdzie telegazeta była popularna, w tym w niemałej liczbie krajów europejskich. Z kolei w USA rozwiązanie HbbTV niekoniecznie cieszy się zainteresowaniem, co tylko pokazuje, jak zwyczaje związane z oglądaniem mogą się różnić między Ameryką Północną a Europą.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)