HOLHO zmieni Twojego smartfona i tablet w projektor hologramów!

HOLHO
HOLHO
Łukasz Michalik

12.08.2013 17:00, aktual.: 10.03.2022 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wyświetlić hologram? Choć polscy konstruktorzy zbudowali niedawno Leia Display System (przeczytacie o nim w artykule „Obraz poza ekranem. Przyszłość to IllumiRoom i polski Leia Display System”), to od dwuwymiarowego obrazu zawieszonego w przestrzeni do prawdziwego hologramu wiedzie długa droga. Zawsze jednak można pójść na skróty, o czym przekonują nas twórcy pomysłowego gadżetu o nazwie HOLHO.

Jak wyświetlić hologram? Choć polscy konstruktorzy zbudowali niedawno Leia Display System (przeczytacie o nim w artykule „Obraz poza ekranem. Przyszłość to IllumiRoom i polski Leia Display System”), to od dwuwymiarowego obrazu zawieszonego w przestrzeni do prawdziwego hologramu wiedzie długa droga. Zawsze jednak można pójść na skróty, o czym przekonują nas twórcy pomysłowego gadżetu o nazwie HOLHO.

Jak wyświetlić hologram? To, co w „Gwiezdnych wojnach” było dla robota R2D2 banalnym zadaniem, wciąż stanowi dla naukowców nie lada zagadkę. Mimo lat prac nie udało się jeszcze opracować rozwiązania pozwalającego na zawieszenie w powietrzu trójwymiarowego, mającego objętość obrazu.

Trwają wprawdzie eksperymenty polegające na krzyżowaniu w powietrzu dwóch wiązek lasera, które w miejscu przecięcia tworzą punkt świecącej plazmy, jednak od pierwszych takich prób do dopracowania użytecznych technologii wiedzie bardzo długa droga. Zawsze można jednak pójść na skróty i tak jak pomysłodawcy zbiórki z Kickstartera stworzyć coś, co do złudzenia przypomina hologram, choć nim nie jest.

HOLHO Phone Full Pyramid - hologram for smartphone and tablet - holographic reality

HOLHO jest nieco na wyrost nazywany generatorem hologramów. W praktyce jest to nakładka w kształcie piramidy, którą należy przymocować do ekranu mobilnego gadżetu. Sekret tworzenia złudzenia hologramu polega na tym, że obraz z ekranu jest rzucany na ścianki piramidy i w rezultacie sprawia wrażenie, jakby był zawieszony w powietrzu.

Aby uzyskać ten efekt, twórcy HOLHO – firma Imagination Farm - zastosowali aplikację generująca cztery niezależne obrazy, wyświetlane na czterech ścianach piramidy (jest również wersja gadżetu wyposażona w trzy ściany) tak, by sprawiały wrażenie, że są jednym obiektem. W rezultacie możemy obserwować np. przepływającą pod smartfonem meduzę czy tańczącą parę, a obraz będzie widoczny pod dowolnym kątem.

Poza wersją przeznaczoną dla smartfonów jest również tabletowa odsłona, HOLHO Naked, która może współdziałać z tabletami o ekranie do 10 cali i po złożeniu może służyć jako ich dodatkowa obudowa. Oprócz tworzącej holograficzne iluzje piramidy pomysłodawcy projektu opracowali także HOLHO ZED, gdzie holograficzny obraz wyświetlany jest na odchylonej od pionu płaszczyźnie.

HOLHO - NAKED new video - hologram for smartphone and tablet - holographic reality

W zależności od udzielonego na Kickstarterze wsparcia użytkownicy mogą liczyć na kilka zestawów tego gadżetu, różniących się m.in. liczbą dołączonych do niego trójwymiarowych animacji. Na stronie projektu mogą również odpłatnie zamówić dla siebie 30-sekundowy holograficzny klip np. z reklamą własnej firmy.

Co istotne, liczba dostępnych klipów rośnie, ponieważ aplikacja obsługująca HOLHO została wyposażona w narzędzia pozwalające na przygotowanie własnych animacji. Pozostaje jednak pytanie, do czego może się przydać takie rozwiązanie. Podstawowy model HOLHO kupimy już za 28 dolarów, co nie wydaje się ceną zaporową nawet jak na prostą zabawkę czy np. możliwość wyświetlania zdjęć otoczonych holograficzną ramką.

Zdaniem pomysłodawców HOLHO to jednak nie tylko rozrywka – gadżet ma doskonale nadawać się do działań marketingowych i służyć np. do wyświetlania jakiegoś produktu czy postaci. Efekt – jak widać na prezentujących ten pomysł filmach – jest całkiem interesujący.

HOLHO - THE VIDEO PRESENTATION - hologram for smartphone and tablet - holographic reality

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)