Hologram z Gwiezdnych Wojen staje się rzeczywistością

Pamiętacie wiadomość księżniczki Lei do Obi-Wana z Epizodu IV Gwiezdnych wojen? Naukowcy z MIT stworzyli hologram, żeby odtworzyć tę scenę. Użyli do tego Kinecta z Xboxa 360!

Hologram z Gwiezdnych Wojen
Hologram z Gwiezdnych Wojen
Grzegorz Nowak

Pamiętacie wiadomość księżniczki Lei do Obi-Wana z Epizodu IV Gwiezdnych wojen? Naukowcy z MIT stworzyli hologram, żeby odtworzyć tę scenę. Użyli do tego Kinecta z Xboxa 360!

W listopadzie zeszłego roku naukowcy z Uniwersytetu Arizony chwalili się przekazem wideoholograficznym, który osiągnęli za pomocą 16 kamer. Niestety obraz odświeżał się jedynie raz na dwie sekundy (0,5 klatki na sekundę). Kolegom po fachu z MIT (Massachusetts Institute of Technology) udało się to samo za pomocą jednego tylko urządzenia – kamery Kinecta.

Sprzęt z Xboxa 360 i dostępne na rynku procesory graficzne posłużyły do otrzymania obrazu o częstotliwości odświeżania równej 15 klatek na sekundę, choć początkowo wynosiła ona zaledwie 7. Naukowcy przewidują, że z biegiem czasu uda się dojść nawet do 30 klatek na sekundę. Taka częstotliwość wystarczy, żeby stworzyć złudzenie ruchu, a tym samym wykorzystać obraz holograficzny w filmie i telewizji.

Sprzęt użyty przez naukowców
Sprzęt użyty przez naukowców

W ramach hołdu dla klasycznego filmu zespół naukowców postanowił odtworzyć scenę z księżniczką Leią. Na razie daleko jeszcze do osiągnięcia jakości z filmowego pierwowzoru, ale naukowcy są na dobrej drodze. Na filmie pokazującym tę technologię hologram wygląda niezbyt wyraźnie, ale twórcy zapewniają, że w rzeczywistości jest znacznie lepiej.

Holographic TV

Źródło: web.mit.edu

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.