„How polish are you?” Serwis BuzzFeed podpowiada, jak być prawdziwym Polakiem

„How polish are you?” Serwis BuzzFeed podpowiada, jak być prawdziwym Polakiem

„How polish are you?” Serwis BuzzFeed podpowiada, jak być prawdziwym Polakiem
Łukasz Michalik
19.02.2015 17:14, aktualizacja: 19.02.2015 20:45

Co robi prawdziwy Polak? W serwisie BuzzFeed pojawiła się ankieta, która z przymrużeniem oka wylicza, co Polak powinien jeść, myśleć i mieć w domu. Niektóre obserwacje są całkiem trafne!

Co to znaczy być Polakiem? Spory o to, co Polaka definiuje nie milkną co najmniej od XIX wieku. Męczyli się z tym Norwid z Wyspiańskim, w kolejnym wieku Giedroyć, na próżno szukający konkretnej odpowiedzi.

A przecież odpowiedź jest bardzo prosta dzięki przygotowanej przez serwis BuzzFeed ankiecie. W starej komedii „Poszukiwany, poszukiwana” pewien profesor pędził bimber pod przykrywką sprawdzania zawartości cukru w cukrze. BuzzFeed pozwoli nam sprawdzić, ile Polaka jest w Polaku. Albo w przedstawicielu dowolnej, innej nacji.

Brawa należą się autorce, Annie Neyman, która w zabawny, ale pozbawiony arogancji i niechęci sposób zebrała chyba wszystko, co – stereotypowo – składa się na świecie na obraz Polaka.

Obraz

Nie mogło zabraknąć pytań kulinarnych – w końcu polska kuchnia to nie tylko „pierogies”, ale też np. kisiel, którym przecież chyba wszyscy objadaliśmy się w latach dawno minionych. Sporo pytań dotyczy również polskich tradycji, świątecznych posiłków i prezentów. No i oczywiście religijności, z której nasz kraj, jak widać szeroko słynie.

Nie brakuje również odniesień do ulubionych trunków, a nawet do słynnej przed laty choroby filipińskiej, która zdradliwie dopadła byłego prezydenta. Posiedzenia przy alkoholu to również świetna okazja do długich dyskusji o polityce i historii. No bo kto, jak nie Polak, najlepiej wyjaśni czym jest komunizm. I kto ogląda na przemian skoki narciarskie, wyścigi samochodowe i siatkówkę?

Obraz

Wśród pytań znajdzie się również miejsce na wątpliwości co do ojczystego języka Lecha Wałęsy i do konstatacji, że nie musimy znać języków naszych sąsiadów, by się ze wszystkimi Słowianami jakoś dogadać. A to tylko część z długiej, liczącej 76 pozycji listy.

Przyznam, że z zaciekawieniem przejrzałem tę ankietę. Interesujące jest to, jak Polska i Polacy są postrzegani przez kogoś z zewnątrz. I, że do narodowych stereotypów można podejść z uśmiechem i bez złośliwości. Całą ankietę znajdziecie na tej stronie. Pochwalcie się, na ile udało się Wam zaliczyć test z polskości?

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)