„How polish are you?” Serwis BuzzFeed podpowiada, jak być prawdziwym Polakiem

„How polish are you?” Serwis BuzzFeed podpowiada, jak być prawdziwym Polakiem19.02.2015 17:14
„How polish are you?” Serwis BuzzFeed podpowiada, jak być prawdziwym Polakiem

Co robi prawdziwy Polak? W serwisie BuzzFeed pojawiła się ankieta, która z przymrużeniem oka wylicza, co Polak powinien jeść, myśleć i mieć w domu. Niektóre obserwacje są całkiem trafne!

Co to znaczy być Polakiem? Spory o to, co Polaka definiuje nie milkną co najmniej od XIX wieku. Męczyli się z tym Norwid z Wyspiańskim, w kolejnym wieku Giedroyć, na próżno szukający konkretnej odpowiedzi.

A przecież odpowiedź jest bardzo prosta dzięki przygotowanej przez serwis BuzzFeed ankiecie. W starej komedii „Poszukiwany, poszukiwana” pewien profesor pędził bimber pod przykrywką sprawdzania zawartości cukru w cukrze. BuzzFeed pozwoli nam sprawdzić, ile Polaka jest w Polaku. Albo w przedstawicielu dowolnej, innej nacji.

Brawa należą się autorce, Annie Neyman, która w zabawny, ale pozbawiony arogancji i niechęci sposób zebrała chyba wszystko, co – stereotypowo – składa się na świecie na obraz Polaka.

381437069287112426

Nie mogło zabraknąć pytań kulinarnych – w końcu polska kuchnia to nie tylko „pierogies”, ale też np. kisiel, którym przecież chyba wszyscy objadaliśmy się w latach dawno minionych. Sporo pytań dotyczy również polskich tradycji, świątecznych posiłków i prezentów. No i oczywiście religijności, z której nasz kraj, jak widać szeroko słynie.

Nie brakuje również odniesień do ulubionych trunków, a nawet do słynnej przed laty choroby filipińskiej, która zdradliwie dopadła byłego prezydenta. Posiedzenia przy alkoholu to również świetna okazja do długich dyskusji o polityce i historii. No bo kto, jak nie Polak, najlepiej wyjaśni czym jest komunizm. I kto ogląda na przemian skoki narciarskie, wyścigi samochodowe i siatkówkę?

381437069287309034

Wśród pytań znajdzie się również miejsce na wątpliwości co do ojczystego języka Lecha Wałęsy i do konstatacji, że nie musimy znać języków naszych sąsiadów, by się ze wszystkimi Słowianami jakoś dogadać. A to tylko część z długiej, liczącej 76 pozycji listy.

Przyznam, że z zaciekawieniem przejrzałem tę ankietę. Interesujące jest to, jak Polska i Polacy są postrzegani przez kogoś z zewnątrz. I, że do narodowych stereotypów można podejść z uśmiechem i bez złośliwości. Całą ankietę znajdziecie na tej stronie. Pochwalcie się, na ile udało się Wam zaliczyć test z polskości?

381437069287505642
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)