Hybrydy Ideapad Miix 700 i YOGA 900 to połączenie doskonałe: wygoda tabletu, możliwości laptopa
Jak krótko opisać trendy, dominujące obecnie na rynku komputerów? W połowie drugiej dekady XXI wieku wystarczy jedno słowo: mobilność. Jej przykładem są hybrydy Lenovo: biznesowy Ideapad Miix 700 oraz stylowa YOGA 900.
Hybrydy Lenovo: wolność wyboru
Na naszych oczach dokonała się ważna zmiana: sprzęt mobilny przestał być substytutem biurkowych urządzeń, ich słabszą i mniej wygodną wersją i kompromisowym rozwiązaniem, poświęcającym – w imię mobilności – ergonomię, wydajność i oferowane użytkownikom możliwości.
Mobilne komputery są nie tylko – jak dawniej - przenośną wersją komputerów biurkowych, ale oferują nam znacznie więcej. Świetnym przykładem postępu, jaki dokonał się w tej kategorii sprzętu są hybrydy Lenovo: urządzenia łączące wygodę tabletów z możliwościami laptopów.
Dzięki nim nie musimy już wybierać i zastanawiać się, które funkcje są dla nas bardziej istotne. Hybrydy, nazywane również komputerami 2-w-1, zapewniają nam możliwość dostosowania sprzętu do aktualnych potrzeb i korzystania z niego tak, jak w danej chwili jest nam najwygodniej.
Funkcjonalność urządzeń zwiększają dodatkowo dedykowane akcesoria. Jednym z ciekawszych jest Lenovo Active Pen. To zasilane baterią AAAA pióro docenią zwłaszcza specjaliści z różnych dziedzin, jak architekci, artyści czy designerzy.
Pióro rozpoznaje aż 2048 stopni nacisku, a zastosowane w nim rozwiązania sprawiają, że – w przeciwieństwie do pasywnych stylusów, które służą po prostu do dotykania ekranu - Lenovo Active Pen komunikując się z komputerem z łatwością zmieni go w szkicownik, plik odręcznych notatek, deskę kreślarską czy paletę malarza.
Przedstawiając najciekawsze hybrydy Lenovo warto zauważyć konsekwencję chińskiego producenta, od lat rozwijającego własną linię komputerów tego typu. Do jej flagowych przedstawicieli należy bez wątpienia model Lenovo YOGA 900. Nazwa może być nieco dezorientująca, bo zrywa ze znanym od lat nazewnictwem, użytym poprzednio w przypadku modelu Lenovo Yoga 3.
Lenovo YOGA 900: najsmuklejsza hybryda świata
Producent reklamuje swój sprzęt jako najsmuklejszą hybrydę na świecie i już pierwszy rzut oka potwierdza, że ma ku temu dobre powody. Lenovo YOGA 900 w najgrubszym miejscu ma zaledwie 14,9 milimetra.
Tym, co przyciąga uwagę są jednak nie tylko kompaktowe gabaryty, ale nietypowy zawias, łączący ekran z klawiaturą. To detal, który nadaje charakteru hybrydzie i za który wielkie brawa należą się zarówno projektantom, jak i inżynierom. Zawias zajmuje całą, tylną krawędź laptopa i przywodzi na myśl kunsztownie wykonaną bransoletę.
Jego atutem jest jednak nie tylko niesamowity wygląd, ale i oferowane możliwości. Bransoletowy zawias pozwala bowiem na swobodny ruch ekranu względem klawiatury – możliwości te podkreśla producent, akcentując kilka sposobów używania urządzenia (laptop, tablet, podstawka i namiot).
Cztery sposoby korzystania
W zależności od ustawienia ekranu Lenovo YOGA 900 może pracować jak typowy laptop i tablet. Można go również postawić na płaskim blacie, wykorzystując klawiaturę jako podstawę (sposób „podstawka”) lub podpórkę ekranu (sposób „namiot”).
Możliwość dowolnego ustawienia ekranu byłaby jednak tylko efektownym dodatkiem, gdyby nie konfiguracja sprzętu, dzięki której Lenovo YOGA 900 sprawdzi się w niemal każdej sytuacji.
Lenovo YOGA 900: konfiguracja
Lenovo YOGA 900 został wyposażony w podświetlaną klawiaturę i błyszczący, 13,3-calowy, dotykowy (10 punktów) ekran IPS o rozdzielczości 3200 na 1800 pikseli (QHD+) o jasności 300 nitów.
Wewnątrz monolitycznej obudowy znalazło się miejsce na procesor Intel Core i7, układ graficzny Intel HD 520, do 16 GB pamięci RAM DDR3 i dysk SSD o pojemności 512 GB.
Zachęcająco wygląda również zestaw portów – mimo niewielkiej, bocznej powierzchni obudowy, znalazło się na niej miejsce na 2 gniazda USB 3.0, gniazdo USB 3.1 typ C i gniazdo USB 2.0, dające możliwość podłączenia urządzenia do źródła zasilania. Ich uzupełnieniem jest gniazdo combo audio i czytnik kart SD, a także zestaw głośników stereofonicznych z technologią Dolby Home Theater.
Pojemny akumulator oznacza wolność
Warty uwagi jest również pojemny akumulator, zapewniający do 10 godzin pracy bez zewnętrznego zasilania. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ta cecha wpływa na mobilność sprzętu na równi z jego niewielką waga i kompaktowymi gabarytami.
Laptop Lenovo YOGA 900 nie tylko bez trudu możemy nosić przy sobie przez cały dzień, ale również przez cały dzień możemy na nim pracować bez obaw, że w którymś momencie będziemy musieli rozejrzeć się za gniazdkiem z prądem. Co więcej, jeśli nie planujemy grać w bardziej wymagające tytuły, urządzenie nadaje się do niemal wszystkich zadań, jakie możemy sobie wyobrazić.
Ideapad Miix 700: zawiasy jak biżuteria
Kolejną z interesujących hybryd Lenovo jest MIIX 700. To sprzęt nieco mniejszy i wyraźnie lżejszy od modelu YOGA 900. Oba mają jednak pewien wspólny detal – wygląd zawiasów, przypominających raczej element biżuterii, niż część sprzętu elektronicznego.
W przypadku Lenovo MIIX 700 inna jest jednak koncepcja urządzenia, a tym samym zupełnie inna rola zawiasów. W tym modelu klawiatura jest oddzielnym elementem i można połączyć ją z ekranem za pomocą magnetycznego zaczepu.
Zawiasy znajdziemy za to przy innej części – integralnej podstawce, wpasowanej w tylny panel obudowy. W razie potrzeby podstawkę można odchylić, co pozwala na optymalne ustawienie ekranu np. na blacie stołu.
Jakość z górnej półki: aluminium i Gorilla Glass
Lenovo MIIX 700 wyróżnia się przemyślanym wzornictwem – aluminiowa obudowa o grubości zaledwie 8,9 milimetra gwarantuje zarówno estetykę z najwyższej półki, jak i zapewnia wysoką odporność urządzenia. Jej naturalnym uzupełnieniem jest pokrywająca 12-calowy ekran tafla szkła Gorilla Glass.
Sam ekran oferuje rozdzielczość 2160x1440 pikseli, co przy 12 calach przekątnej przekłada się na 215 PPI. Wewnątrz znajdziemy procesor Intel Core m7 drugiej generacji, a także układ graficzny Intel HD Graphics 515, 4-8 GB RAM-u i 64, 128 lub 256 pamięci na pliki. Można ją rozbudować dzięki czytnikowi kart microSD, obsługującym nośniki o pojemności do 128 GB.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Lenovo