Hyperloop - kolej przyszłości coraz bliżej. Są pierwsze terminy budowy

Hyperloop - kolej przyszłości coraz bliżej. Są pierwsze terminy budowy

Tak wygląda testowy model wagonika od Virgin Hyperloop One
Tak wygląda testowy model wagonika od Virgin Hyperloop One
Źródło zdjęć: © Virgin Hyperloop One
Arkadiusz Stando
29.07.2020 07:50, aktualizacja: 29.07.2020 15:45

O kolei przyszłości Hyperloop mówi się już od dawna, ale poza zapowiedziami niewiele słyszeliśmy dotychczas o szczegółach. Jednym z projektów wzbudzających większe nadzieje jest Virgin Hyperloop. Firma podpisała umowę z rządem Arabii Saudyjskiej na budowę toru testowego.

Saudyjskie Ministerstwo Transportu podpisało umowę z firmą Virgin Hyperloop, należącą do Richarda Bransona. To miliarder i założyciel grupy Virgin, obejmującej ponad 400 różnych firm. Oprócz Hyperloopa rozwija także technologie mające już wkrótce umożliwić turystyczne loty kosmiczne, pod marką Virgin Galactic.

Na mocy umowy między Arabią Saudyjską a Virgin Hyperloop, przedsiębiorstwo ma przeprowadzić wstępne studium wykonywalności budowy kolei Hyperloop w tym państwie. Ma ona służyć do transportu pasażerów oraz ładunków, a także być początkiem wielkiej sieci kolejowej nowej generacji. Według założeń pierwsze komercyjne starty miałyby odbyć się w 2030 roku.

Zbudowana w efekcie współpracy trasa miałaby skrócić podróż z miasta Rijad do Jeddah z 10 godzin do zaledwie 76 minut. Na początku powstanie tor o długości 35 kilometrów, na północ od miasta Jeddah. Jednakże nie tylko Arabia Saudyjska wyraża zainteresowanie współpracą z Virgin Hyperloop.

Wczoraj Departament Transportu Stanów Zjednoczonych poinformował o planach budowy połączenia hyperloop, które miałoby łączyć Pittsburgh i Chicago, oraz przejeżdżać przez Columbus (w stanie Ohio). Około 500-kilometrowy odcinek miałby być pokonany w około 56 minut, a bilet miałby kosztować 93 dolary. Aktualnie trwają rozmowy między Virgin Hyperloop a lokalnymi komisjami, oceniającymi wykonywalność planów. Według pierwszych szacunków budowa połączenia miałaby zająć około 30 lat i kosztować 20 miliardów dolarów.

Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)