Hyperloop - kolej przyszłości coraz bliżej. Są pierwsze terminy budowy
O kolei przyszłości Hyperloop mówi się już od dawna, ale poza zapowiedziami niewiele słyszeliśmy dotychczas o szczegółach. Jednym z projektów wzbudzających większe nadzieje jest Virgin Hyperloop. Firma podpisała umowę z rządem Arabii Saudyjskiej na budowę toru testowego.
29.07.2020 | aktual.: 29.07.2020 15:45
Saudyjskie Ministerstwo Transportu podpisało umowę z firmą Virgin Hyperloop, należącą do Richarda Bransona. To miliarder i założyciel grupy Virgin, obejmującej ponad 400 różnych firm. Oprócz Hyperloopa rozwija także technologie mające już wkrótce umożliwić turystyczne loty kosmiczne, pod marką Virgin Galactic.
Na mocy umowy między Arabią Saudyjską a Virgin Hyperloop, przedsiębiorstwo ma przeprowadzić wstępne studium wykonywalności budowy kolei Hyperloop w tym państwie. Ma ona służyć do transportu pasażerów oraz ładunków, a także być początkiem wielkiej sieci kolejowej nowej generacji. Według założeń pierwsze komercyjne starty miałyby odbyć się w 2030 roku.
Zbudowana w efekcie współpracy trasa miałaby skrócić podróż z miasta Rijad do Jeddah z 10 godzin do zaledwie 76 minut. Na początku powstanie tor o długości 35 kilometrów, na północ od miasta Jeddah. Jednakże nie tylko Arabia Saudyjska wyraża zainteresowanie współpracą z Virgin Hyperloop.
Wczoraj Departament Transportu Stanów Zjednoczonych poinformował o planach budowy połączenia hyperloop, które miałoby łączyć Pittsburgh i Chicago, oraz przejeżdżać przez Columbus (w stanie Ohio). Około 500-kilometrowy odcinek miałby być pokonany w około 56 minut, a bilet miałby kosztować 93 dolary. Aktualnie trwają rozmowy między Virgin Hyperloop a lokalnymi komisjami, oceniającymi wykonywalność planów. Według pierwszych szacunków budowa połączenia miałaby zająć około 30 lat i kosztować 20 miliardów dolarów.