HYT H3: fascynujący zegarek hydromechaniczny. Pokazuje czas za pomocą cieczy

HYT H3 to bez wątpienia jeden z najbardziej niezwykłych zegarków na świecie. Zamiast tradycyjnej tarczy, pokazuje czas za pomocą szeregu obrotowych kostek i przepompowywanej cieczy. A to wszystko wyłącznie dzięki mechanicznemu napędowi!

Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Łukasz Michalik

25.03.2015 | aktual.: 10.03.2022 10:26

Ciecz zamiast wskazówek

Producenci zegarków robią zazwyczaj wszystko, by utrzymać wodę i inne płyny z dala od precyzyjnego mechanizmu. Firma HYT (Hydro Mechanical Horologists) jest inna – od 2012 roku oferuje zegarki, w których ciecz zastępuje jedną ze wskazówek.

Skomplikowany, napędzany tradycyjną sprężyną mechanizm przepompowuje fluorescencyjną ciecz do cienkiej rurki w taki sposób, by wskazać aktualną godzinę. Przed laty opisywaliśmy pierwszy z zegarków tego typu – HYT H1.

Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Zegarek hydromechaniczny HYT H3

Firma HYT nie spoczęła jednak na laurach i niedawno zaprezentowała kolejne arcydzieło – zegarek HYT H3. Słowo arcydzieło nie jest tu przesadą, choć walory użytkowe takiego zegarka wydają mi się dyskusyjne – przecież o wiele prościej odczytać godzinę z tradycyjnej tarczy.

Dzieło sztuki zegarmistrzowskiej

W tym przypadku zegarek jest jednak czymś więcej – bardzo drogim gadżetem, a zarazem fascynującym mechanizmem, kupowanym raczej dla chęci zdobycia czegoś wyjątkowego i bardzo nietypowego, niż z prozaicznej potrzeby posiadania precyzyjnego czasomierza.

Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Zegarek hydromechaniczny HYT H3

Tak przynajmniej mi się wydaje, bo nigdy jeszcze nie kupowałem zegarka kosztującego 290 tysięcy dolarów. Gdy tylko taki kupię, obiecuję podzielić się wrażeniami i opisać swoje motywy. Może po prostu lubię patrzeć na takie mechanizmy?

Tytan, platyna i szafir

Wróćmy jednak do samego HYT H3. Cały mechanizm został zamknięty w dużej, prostokątnej kopercie o wymiarach 62 na 41 milimetrów i 16 milimetrach grubości. Koperta została wykonana z tytanu i platyny oraz szafirowego szkła, pokrywającego również jej spodnią stronę. W środku znalazło się miejsce dla mechanizmu znacznie bardziej skomplikowanego, niż w poprzednich modelach.

Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Zegarek hydromechaniczny HYT H3

Rurka z cieczą jest tym razem prosta i została umieszczona nad sześcioma obrotowymi kostkami. Każda z nich ma na czterech ściankach wyryte godziny (6 kostek i 4 ścianki dają w sumie 24 godziny). Gdy rurka wypełni się cieczą dochodząc do ostatniej kostki, cały zestaw obraca się, pokazując kolejne godziny, a mechanizm wypompowuje ciecz i zaczyna napełniać rurkę od nowa. Minuty pokazuje umieszczona poniżej wskazówka, poruszająca się po linearnej skali.

HYT H3: The linear fluid revolution – The Movie !

Wszystko płynie!

Zastosowanie prostych odcinków rurki z cieczą i wskaźnika minut ma – zdaniem producenta – symbolizować linearny upływ czasu. Rezerwa chodu zegarka wynosi aż 170 godzin, czyli ponad tydzień, a jej wskazówka znajduje się na spodniej stronie zegarka, przesłoniętej szafirową szybką, pokazującą od drugiej strony cały mechanizm. Producent zapowiada, że powstanie tylko 25 egzemplarzy tego wyrafinowanego czasomierza.

HYT H3 to zarazem świetne potwierdzenie starego powiedzenia: ale ten czas płynie!

Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Zegarek hydromechaniczny HYT H3
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.