IFA 2009: Forum blogerskie LG

IFA 2009: Forum blogerskie LG04.09.2009 12:31
ks-lee
ks-lee
Szymon Adamus

Sala powoli się zapełnia, zbierają się blogerzy z całej Europy. W planie mamy trzygodzinną sesję, w której na początku będzie sporo materiału uzupełniającego wczorajszą konferencję prasową. Będzie prezentacja telewizorów Borderless, opis wizji za nimi stojącymi oraz technologii użytej do ich stworzenia.

Na dyskusję i pytania przyjdzie czas zapewne około drugiej godziny po wystąpieniach reprezentantów LG.

Sala powoli się zapełnia, zbierają się blogerzy z całej Europy. W planie mamy trzygodzinną sesję, w której na początku będzie sporo materiału uzupełniającego wczorajszą konferencję prasową. Będzie prezentacja telewizorów Borderless, opis wizji za nimi stojącymi oraz technologii użytej do ich stworzenia.

Na dyskusję i pytania przyjdzie czas zapewne około drugiej godziny po wystąpieniach reprezentantów LG.

9:36 - zadziwiająco jak na taką mieszankę kulturową punktualny start. Przywitanie w wydaniu Paula Truemana, szkockiego specjalisty od marketingu prowadzącego spotkanie

9:38 - K.S. Lee zastępca dyrektora do spraw strategii marketingowych wchodzi na scenę i wita gości.

9:42 - Pan Lee tłumaczy T w T-Project, ale niezbyt ciekawie (turning point). Robi to chyba jednak zbyt długo bo jego kolega stojący z drugiej sali podnosi rękę do góry i puka mocno w zegarek. Opis wizji firmy, jej podróży jak mówi właśnie K.S. Lee ma w zwyczaju przedłużanie się.

Journey to borderless - tłumaczy wczorajsze rozczarowanie z konferencji prasowej gdzie dowiedzieliśmy się, że filmy pokazowe to tylko prezentacja wizji, a nie faktyczne produkty.

Lee tłumaczy, że w aktualnych telewizorach są jeszcze ramy, ale LG chce zredukować je do minimum w ciągu najbliższych lat.

There's no border to us - mówi. Dla nas niestety nadal jest. Ale dodaje też: rama będzie mniejsza i mniejsza, aż prawie zniknie.

9:51 - reklama telewizyjna  pokazująca "pierwszy na świecie telewizor bez ramy". Niestety nie jest to SL 9000, ale wizja firmy. Reklamę widzieliśmy już wczoraj na konferencji.

9:55 - Pan Lee schodzi ze sceny pozostawiając nas z wizją firmy w pamięci:

wizja-firmy
wizja-firmy

9:56 - Na scenę wchodzi Pani Jin Kim, wice prezes działu designu pierwszych telewizorów Borderless.

Telewizory powstały na podstawie głosów klientów z całego świata.

Pani Kim nie włada niestety płynnym angielskim co nie usprawnia jej prezentacji. Stara się jednak jak może by przekazać wizję firmy czyli stworzenia produktu będącego oknem na świat wiszącym na naszej ścianie.

Telewizory mają być proste i minimalistyczne.

10:10 - George Mead zastępuje Jin Kim i opowie nam o tym jak LG udało się zrobić Borderlessy.

Kilka słów o nowej linii telewizorów. Póki co informacje podobne do tych z konferencji prasowej i początku forum. Trochę informacji technicznych o produkcji, które słyszeliśmy już wczoraj:

Oczywiście nie mogło zabraknąć wspomnienia nagród EISA dla panelu SL 8000.

W Borderlessach proces produkcyjny (ICM) pozwala na zespolenie ekranu i ramy w jednym elemencie.

icm-technology
icm-technology

Dodatkowo ekran pokryty jest powierzchniami mającymi walczyć z odciskami palców, zarysowaniami i refleksami słonecznymi.

Cienka obudowa tegorocznego Borderlessa została osiągnięta między innymi dzięki zmniejszeniu głośników. Rzeczywiście SL 9000 zawodzi pod względem grubości ramy, ale nie grubości całego panelu. Telewizory są tak cienkie, że dalej zostaje już tylko OLED. SL 9000 ma 29,3 mm grubości.

grubosc-sl-9000
grubosc-sl-9000

10:22 - jakość obrazu i dodatkowe funkcje w SL 8000:

 • 200 Hz w SL 8000 - wykorzystanie technologii TryMotion 200 Hz  oraz scanning backlight,
 • mega contrast i smart sharpness to poprawy ostrości i kontrastu obrazu (obydwa algorytmy potrafią zmieniać obraz w różnych miejscach, w różny sposób dzięki lokalnemu podświetlaniu matrycy),
 • system picture wizard pomagający w własnoręcznej kalibracji matrycy (widzieliśmy już to na CES(http://hdtvmania.pl/2009/01/09/ces-2009-nowosci-lg/)),
 • Smart Energy Saving Plus - kilka trybów oszczędności energii,
 • Bluetooth - przesyłanie MP3 czy JPEG z laptopa lub telefonu do telewizora, a także łączność z innymi urządzeniami (np. słuchawki),
 • Clear Voice II - 12 poziomów działania mających na celu wyostrzenie ludzkich głosów na filmach w stosunku do hałasu z tła,
 • HD DivX z USB,
 • jasność 500 nits,
 • kontrast 150:000:1,

SL 9000

 • jasność 500 nits,
 • kontrast dynamiczny 3 000 000:1,
 • podświetlanie LED-ami,
 • HD DivX z USB,
 • Bluetooth, Clear Voice II, Digital Surround System, Smart Energy Saving Plus,
 • 200 Hz.

10:41 - koniec prezentacji specyfikacji telewizorów i krótka przerwa na uzupełnienie poziomu krwi w kofeinie.

przerwa-na-kawe
przerwa-na-kawe

10:55 - kofeina uzupełniona, wracamy do dyskusji, która póki co jest monologiem LG. Ale część z pytaniami i odpowiedziami się zbliża, więc spokojna głowa.

10:57 - wraca George Mead i opowiada o LED-ach.

troche-o-led-ach
troche-o-led-ach

Z drugiej strony pokoju forumowego możemy obejrzeć rozłożone panele telewizyjne z wyeksponowanymi diodami LED podświetlającymi matryce telewizorów LG.

Widzimy też wypis telewizorów LG korzystających z LED-ów.

led-owe-lg
led-owe-lg

11:05 - kilka słów o bezprzewodowej komunikacji nad jaką pracuje i jaką już ma LG.

 • odległość do 10 m,
 • brak straty jakości,
 • bit rate 60 GH.
wireless
wireless

Telewizor LH9500 - 55 calowy telewizor z podświetlaniem LED i komunikacją bezprzewodową i obsługą DivX HD i mkv prosto z USB:

lh9500
lh9500

11:10 - idziemy zobaczyć z bliska nowości LG i posłuchać co mają o nich do powiedzenia konstruktorzy.

11:41 - nie powiedzieli w sumie nic nowego. Pokazali tylko menu i obsługę multimediów z USB. Coś co widzieliśmy już w starszych modelach LG. Za chwilę przygotujemy dla Was krótki film z wypowiedziami George'a Meada. Zobaczycie prezentację znanych już możliwości multimedialnych, oraz usłyszycie detale o premierze bezprzewodowego modelu LH9500 w Europie.

12:01 - wreszcie przechodzimy do pytań i odpowiedzi.

Przyszłość i nowe produkty OLED?

 • 15-calowy OLED w Listopadzie w Korei, w przyszłym roku w Europie (nie wiadomo kiedy, nie wiadomo za ile i gdzie),
 • 30 cali w przyszłym rok, ale komercyjnie dopiero za kilka lat. Póki co LG skupia się na LG LED.

Bezprzewodowe "pudełko" a komunikacja w mieszkaniu

 • 60 GH pozwala na bezproblemową komunikację w jednym pokoju, LG  sugeruje by nie używać systemu w różnych pomieszczeniach.

Kiedy LG całkowicie lub prawie całkowicie usunie widoczną z przodu ramę telewizora?

 • To dane poufne, ale w obecnym modelach rama ma tylko 3 cm. LG zmniejszyła ją o połowę, a w przyszłym roku ma to być 1,5 cm.

Borderless w komórkach?

 • Shine, Arena i Chocolate już oferują podobny design. Usunięcie ramy w komórkach jest znacznie prostsze niż w telewizorach.
pytania-i-odpowiedzi
pytania-i-odpowiedzi

Czy będą telewizory Borderless w przystępnych cenach?

 • Ceny spadną z czasem, ale na początku nie będzie raczej tańszych modeli. LG będzie rozwijało Borderless przez wiele kolejnych lat, więc pojawi się dużo telewizorów z tej serii.

Prośba o wyluzowanie, zdjęcie garniturów i założenie dżinsów.

 • Paul Trueman, główny ściemniacz spotkania ;), zabawnie wyjaśnia, że chodzi o konsumentów i im wolno to robić. Oni muszą zostać w garniturach.

Jak nowe Borderlessy ułatwią nam życie?

 • design sprawi, że telewizor będzie centrum życia rodzinnego,
 • komunikacja bezprzewodowa,
 • filmy online i z USB.

Czy będzie coś więcej niż You Tube?

 • Tak.

Co konkretnie?

 • Dostęp do sieci, którego You Tube jest początkiem.   Niestety w tym temacie rozmówcy wyraźnie omijają konkretne odpowiedzi. Albo nie chcą zdradzić nad czym pracują w kwestii internetowych możliwości serii Borderless, albo nie mają póki co planów rozszerzać tych możliwości.

Czy będzie można odtwarzać filmy HD z bezprzewodowej sieci domowej?

 • DLNA ma na to pozwolić, LG pracuje nad takimi rozwiązaniami. Mają pojawić się w przyszłym roku.

Co z Forum Blogerów w przyszłości i czy poprawi ono komunikację blogerów z LG?

 • LG planuje pojawić się na Twitterze i Facebooku dostarczając najświeższe informacje tą drogą. Lokalne oddziały LG mają też zająć się bliższymi kontaktami z lokalnymi blogami.

W jakim momencie są badania nad OLED-ami?

 • Rozwój i badania nad OLED-ami i LED-ami będą trwały jednocześnie.

12:32 - zakończenie części pytań i odpowiedzi. A także zakończenie całego forum. Podziękowania od organizatorów i zaproszenie na następne forum.

.

Podsumowując forum było ciekawe, ale trochę za mało "forumowe". Nazwa sugerowała ciekawą dyskusję o blogowaniu w Europie z dodatkami na temat LG. Szczególnie, że na sali byli przedstawiciele naprawdę wielu stron i krajów.

W praktyce okazało się, że to raczej przedłużenie konferencji prasowej. Nie ma w tym nic złego, szczególnie, że dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy (chociażby o LH9500, którego w ogóle nie było na konferencji). Mam jednak nadzieję, że w przyszłych latach LG zdecyduje się na więcej czasu na dyskusję i omówienie nie tylko strategii i nowości z oferty LG, ale także rzeczy nie związanych z firmą i jej nowościami.

Mimo to forum było nawet ciekawe. Ciekawsze niż konferencja, która moim zdaniem była lekkim niewypałem.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam uciekając z powrotem na IFA by zobaczyć propozycje innych producentów

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)