IKEA stawia na roboty. W Jarostach wyręczą ludzi w najcięższych pracach

IKEA stawia na roboty. W Jarostach wyręczą ludzi w najcięższych pracach

IKEA stawia na roboty. W Jarostach wyręczą ludzi w najcięższych pracach
Źródło zdjęć: © fot. YouTube
Klaudia Stawska-Magdziak
24.03.2021 09:29, aktualizacja: 24.03.2021 10:12

W centrum dystrybucyjnym IKEA w Jarostach rozpocznie pracę autonomiczny robot MIR 500, który pomoże pracownikom usprawnić procesy magazynowe i wesprze ich w najcięższych zadaniach.

Centrum dystrybucyjne IKEA w Jarostach jest zarządzane przez FM Logistic, firmę działającą na terenie Polski, Czech, na Węgrzech i Słowacji. To właśnie operator poinformował, że do pracowników IKEA w Jarostach dołączy robot MIR 500 (Mobile Industrial Robots).

Według zapowiedzi maszyna będzie współpracować z pracownikami magazynu, pomagając im w transporcie palet i ładunków do 500 kg. Tym samym głównym zadaniem robota będzie odciążenie pracowników, poprawa bezpieczeństwa pracy i optymalizacja kosztów magazynowych.

Obraz
© fot. materiały prasowe

FM Logistic zdecydowało się na "zatrudnienie" robota, ponieważ to rozwiązanie jest niemal dwukrotnie tańsze niż konkurencyjne wózki samojezdne AGV. Dodatkowo producent zapewnia, że MIR 500 z łatwością radzi sobie z omijaniem przeszkód i jest prosty w obsłudze, a przy tym nie wymaga pracochłonnej konfiguracji.

Robot tworzy sobie mapę przestrzeni (podobnie, jak robot sprzątający) i wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji, by na jej podstawie nawigować po magazynie. Jeszcze przed rozpoczęciem trasy jest w stanie wybrać optymalną trasę, a po wdrożeniu, robot może pracować całkowicie samodzielnie przez całą dobę.

  • Realizacja zadań na rzecz naszego klienta wymaga przewożenia znaczących ilości słupków pustych palet drewnianych ze względu na ich wykorzystanie w składowaniu w magazynach automatycznych – wyjaśnia Edyta Śmiechowicz, dyrektor platformy w Jarostach. - Jest to idealny proces do automatyzacji.
  • W czasie przeprowadzonych przez nas testów robot przejechał ponad 60 km, zrealizował pomyślnie 180 misji, przewiózł ponad 1500 pustych palet. Udało się dzięki temu zoptymalizować przepływy, zachowując pełne bezpieczeństwo pracujących i zagwarantować rentowność tej inwestycji - dodała Śmiechowicz.

MIR 500 nie jest pierwszym autonomicznym rozwiązaniem wdrożonym przez FM Logistic. W ubiegłym roku firma zakupiła mniejsze roboty MIR 200, które wspomagają pracowników platformy logistycznej w Mszczonowie, gdzie pomagają w operacjach co-packingowych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)