Ile naprawdę płacimy za Internet? Nie wierzcie cennikom! Przegląd ofert polskich dostawców Sieci

Kto oferuje najtańszy dostęp do Internetu?
Kto oferuje najtańszy dostęp do Internetu?
Łukasz Michalik

05.06.2013 13:00, aktual.: 13.01.2022 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze dziesięć lat temu nie mieliśmy wielkiego wyboru – rynkiem niepodzielnie rządziła Telekomunikacja Polska, a alternatywni operatorzy, choć już istnieli, działali przede wszystkim lokalnie i nie byli powszechnie dostępni. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Wybierając dostawcę Internetu, mamy do dyspozycji wiele różnych ofert. Na którą się zdecydować?

Jeszcze dziesięć lat temu nie mieliśmy wielkiego wyboru – rynkiem niepodzielnie rządziła Telekomunikacja Polska, a alternatywni operatorzy, choć już istnieli, działali przede wszystkim lokalnie i nie byli powszechnie dostępni. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Wybierając dostawcę Internetu, mamy do dyspozycji wiele różnych ofert. Na którą się zdecydować?

Założenia

Jak w każdym tego typu zestawieniu trzeba przyjąć jakieś założenia. Tym razem pod uwagę zostaną wzięte dwie oferty dla klientów indywidualnych: najtańsza i najlepsza, czyli zapewniająca – przynajmniej w teorii – możliwie wysoką przepustowość łącza.

Aby porównanie miało sens, trzeba przyjąć kilka założeń (Fot. Flickr/kenteegardin/Lic. CC BY-SA)
Aby porównanie miało sens, trzeba przyjąć kilka założeń (Fot. Flickr/kenteegardin/Lic. CC BY-SA)

Aby móc porównać usługi różnych operatorów, musimy również założyć, że jesteśmy nowym klientem, nie mamy linii telefonicznej, podpisujemy cyrograf na 12 miesięcy i bierzemy pod uwagę wyłącznie Internet. Nie interesują nas żadne nieobowiązkowe usługi dodatkowe, telewizja, VOD, telefon i milion innych ofert, które dostawcy chcą zazwyczaj powiązać z dostępem do Internetu.

Godzimy się przy tym na e-fakturę, co zazwyczaj jest nagradzane jakimś bonusem, i nie chcemy od operatora żadnego modemu czy innego nieobowiązkowego sprzętu sieciowego, a zamówienie składamy przez Internet. Szukając prawdziwej ceny za usługę, uwzględniłem zarazem wszystkie konieczne opłaty, czyli np. opłatę za utrzymanie łącza ponoszoną w przypadku, gdy nie chcemy usług telefonicznych, czy opłatę aktywacyjną.

Aby łatwiej porównać oferty, podaję również łączną kwotę za cały okres trwania umowy – chodzi o to, by uwzględnić wszelkie ulgi i bonusy, jak np. obniżony abonament przez pierwsze miesiące. Podane ceny są cenami brutto, a dla przejrzystości wszystko, co jest wynikiem moich obliczeń, zaokrągliłem do pełnych złotych.

Orange

Największy operator, czyli Orange (a właściwie Telekomunikacja Polska po rebrandingu), przed laty internetyzował Polskę Neostradą. To nadal sztandarowy produkt, stanowiący podstawę oferty. Użytkownik otrzymuje łącze asymetryczne – znacznie szybciej ściąga dane z Internetu, niż je wysyła. Neostrada oferowana jest w czterech opcjach i dwóch okresach abonamentowych – rocznym i dwuletnim.

Orange - cennik z WWW
Orange - cennik z WWW

W najtańszej opcji otrzymujemy Neostradę pozwalającą na pobieranie do 10 Mb/s i wysyłanie do 1 Mb/s danych, co przy rocznej umowie kosztuje miesięcznie 49 złotych. Najwyższą opcją jest Neostrada Fiber, zapewniająca download do 80 Mb/s i upload do 8 Mb/s, za 89 złotych miesięcznie.

Choć cennik wydaje się przejrzysty, nie są to wszystkie opłaty. Trzeba jeszcze uwzględnić opłatę aktywacyjną oraz comiesięczną opłatę za utrzymanie łącza w wysokości 29,24 zł. Warto zauważyć, że najtańszy plan taryfowy telefonii stacjonarnej kosztuje zaledwie 3 złote więcej, ale niezależnie od tego, co wybierzemy, zapłacimy za dostęp do Internetu znacznie więcej, niż widnieje w cenniku. Czyli ile?

Rzeczywisty roczny koszt Neostrady 10 Mb/s wyniesie zatem 990 złotych, a Neostrady 80 Mb/s 1470 zł (opłata za podłączenie linii – w promocji 1,01, jednorazowa opłata aktywacyjna 49,90, 12 x opłata za utrzymanie łącza, 12 x abonament). Gdy podzielimy całość kosztów przez 12, daje to odpowiednio miesięczne opłaty 83 i 123 złote. Na otarcie łez możemy liczyć na bonusy – w przypadku rocznej umowy możemy wybrać sobie maskotkę lub pendrive’a 8 GB.

Multimedia

Usługę dostępu do Internetu zapewnia również Multimedia, która oferuje m.in. wartą uwagi opcję umowy bezterminowej. Nas interesuje jednak umowa na 12 miesięcy, w której do wyboru mamy cztery możliwości. Najtańsza z nich to łącze 12 Mb/s z uploadem 768 kb/s, które kosztuje 49 złotych. Najwyższa opcja to 120 Mb/s z uploadem 10 Mb/s, kosztująca 89 złotych miesięcznie.

Multimedia - cennik z WWW
Multimedia - cennik z WWW

Ze względu na stosowaną technologię w tym przypadku odpada nam opłata za utrzymanie łącza, pojawiają się jednak inne dodatkowe koszty. Standardowym dodatkiem do usługi jest bowiem płatna ochrona antywirusowa i konieczność ubezpieczenia sprzętu. Z obu tych możliwości możemy jednak zrezygnować, ale dopiero po aktywacji usługi.

Oznacza to, że nawet gdy nie chcemy ich używać, zapłacimy za nie przynajmniej w pierwszym miesiącu. Na szczęście w przypadku ochrony antywirusowej obowiązuje wówczas cena promocyjna, więc w praktyce gdy zrezygnujemy z dodatków zaraz po aktywacji usługi, do pierwszego rachunku zostanie doliczona złotówka za antywirusa i 2,99 złotych za ubezpieczenie należącego do usługodawcy modemu.

Za rok korzystania z usługi zapłacimy zatem w przypadku najtańszej opcji 621, a przy największej przepustowości łącza 1101 złotych. Po przeliczeniu daje to opłatę miesięczną w wysokości 52 i 92 złotych.

Netia

Oferta Netii może różnić się w zależności od regionu kraju. Dotyczy to nie tylko przepustowości, ale również cen usług – gdy Netia oferuje je i korzysta z własnej infrastruktury, nie trzeba płacić np. za utrzymanie łącza.

Netia - cennik z WWW
Netia - cennik z WWW

Niestety, jak wynika z informacji uzyskanych w biurze obsługi klienta, dotyczy to nielicznych przypadków – około 15-20 proc. klientów. Dlatego aby przyjąć najbardziej prawdopodobny wariant, trzeba nieco zmodyfikować założenia. Przedstawione ceny dotyczą sytuacji, gdy mamy już w domu linię telefoniczną, a umowa podpisywana jest na 24 miesiące. Reszta założeń – jak poprzednio.

Oferta Netii przewiduje cztery opcje usługi. Najtańszą jest łącze do 4 Mb/s (upload 1 Mb/s), kosztujące 39,90 złotych miesięcznie. Najdroższą opcją jest Internet Foton do 100 Mb/s. z uploadem 10 Mb/s

W obu przypadkach niezbędna jest opłata aktywacyjna w wysokości 38 złotych oraz konieczność zamówienia abonamentu telefonicznego (w tej kwestii konsultanci nie byli zgodni, ale stosunkiem głosów 2:1 poinformowali mnie, że abonament telefoniczny jest konieczny). Najtańszy z dostępnych kosztuje 34,90 miesięcznie i tę kwotę trzeba doliczyć do kosztów korzystania z Internetu w Netii.

Nikt nie poinformował mnie o promocji, dzięki której przez pierwszy miesiąc za usługę zapłacę tylko 1 zł, jednak aby nie przekłamywać tego zestawienia, trzeba uwzględnić tę obniżkę. Oznacza to, że koszt w pierwszym roku (przypominam – umowa podpisana jest na dwa lata!) w przypadku najtańszej opcji wyniesie 897, a dla najdroższej 1183 zł. Miesięcznie daje to odpowiednio 75 i 99 złotych. Wartym uwagi darmowym dodatkiem jest 1 GB miejsca w chmurze.

Vectra

Kolejny operator kablówki - Vectra - wyłamał się ze schematu, umieszczając w cenniku aż 8 różnych ofert dostępu do Sieci, z których każdą można podpisać na 12 miesięcy. W przeciwieństwie do innych operatorów kablówek w tym przypadku nie ma umów na czas nieokreślony.

Vectra - fragment cennika z WWW
Vectra - fragment cennika z WWW

Najtańsza w ofercie jest usługa Flashnet 10 Mb/s z uploadem 1 Mb/s za 39,99 zł, a najwyższa opcja to Flashnet 160 Mb/s, zapewniający upload do 8 Mb/s za 150 złotych. Zwraca uwagę możliwość zamówienia dodatkowych, płatnych opcji, np. przyspieszenie transferu w nocy. Z drugiej strony w ofercie irytują podpięte nieaktualne opcje np. z promocji, która zgodnie z regulaminem zakończyła się w grudniu 2012 roku.

Jak to często bywa, również i w tym przypadku usługodawca zastawił na klientów pułapkę – poza 59-złotową opłatą aktywacyjną dostęp do Sieci jest aktywowany z dodatkowymi usługami, jak MOOD (Music Only On Demand) i antywirus. Jeśli zrezygnujemy z nich do 10 dni od aktywacji usługi, oszczędzimy 5,99 i 6,9 zł na każdym rachunku.

Zakładając, że udało się nam ominąć pułapki, najtańsza z dostępnych usług kosztuje rocznie 539, a najdroższa 1859 złotych, co daje miesięcznie 45 i 155 złotych.

UPC

Kolejnym w zestawieniu operatorem jest UPC. Podobnie jak Multimedia ten operator oferuje umowy na czas nieokreślony. Wybierając umowę na 12 miesięcy, mamy do wyboru – jak wszędzie – cztery opcje.

UPC - cennik z WWW
UPC - cennik z WWW

Najtańszą z nich jest łącze do 15 Mb/s z uploadem 1,5 Mb/s, które kosztuje 56 złotych. UPC oferuje również najdroższe i najszybsze w tym zestawieniu łącze do 250 Mb/s z uploadem do 20 Mb/s za 200 złotych miesięcznie. Co istotne, rzucający się w oczy cennik zawiera ceny promocyjne, które nijak mają się do rzeczywistych kosztów usługi.

Warto przy tym pamiętać, że usługa aktywowana jest z Pakietem Bezpieczeństwa. Jeśli się zagapimy i z niego nie zrezygnujemy, to po dwóch bezpłatnych miesiącach antywirus doliczy do każdego rachunku po 5 złotych.

Najtańsza z możliwych opcji kosztuje zatem - z uwzględnionym rabatem na pierwszy kwartał - 613 złotych rocznie, a najdroższa 2125 zł. Daje to odpowiednio 51 i 177 złotych miesięcznie.

Ile naprawdę kosztuje Internet?

Rzeczywisty koszt korzystania z Internetu mocno odbiega od kwot, którymi kuszą nas cenniki dostawców usług. Zawsze doliczane są różne opłaty, które zwłaszcza w przypadku usług wykorzystujących infrastrukturę telefoniczną znacząco wpływają na cenę usługi. Realny miesięczny koszt dostępu do Internetu przedstawia się następująco:

  • Orange Neostrada 10 Mb/s: 83 zł
  • Orange Neostrada 80 Mb/s: 123 zł
  • Multimedia 12 Mb/s: 52 zł
  • Multimedia 120 Mb/s: 92 zł
  • Netia Internet 4 Mb/s: 75 zł (umowa na 24 miesiące!)
  • Netia Internet Foton 100 Mb/s: 99 zł  (umowa na 24 miesiące!)
  • Vectra Flashnet 10 Mb/s: 45 zł
  • Vectra Flashnet 150 Mb/s: 155 zł
  • UPC Fiber Power 15 Mb/s: 51 zł
  • UPC Fiber Power 250 Mb/s: 177 zł

Warto pamiętać, że gdy korzystamy z pakietów usług, opłacalność ofert może się znacząco zmienić – dotyczy to zwłaszcza propozycji Orange i Netii. Jeśli interesuje nas tylko dostęp do Sieci, warto skorzystać z oferty innych operatorów, jak np. dostawcy kablówki. Niestety, ich zasięg z reguły nie obejmuje najmniejszych miejscowości, a w większych miastach można odnieść wrażenie, że operatorzy dzielą rynek, unikając rywalizacji na tym samym terenie.

Alternatywą są również mali, lokalni dostawcy dostępu do Sieci, których oferta pod względem ceny może być nawet o kilkadziesiąt procent korzystniejsza.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)