Iluzja optyczna, która udowodni, że nie rozróżniasz kolorów

Iluzja optyczna, która udowodni, że nie rozróżniasz kolorów13.09.2011 22:00
Iluzja optyczna, która udowodni, że nie rozróżniasz kolorów
Marek Maruszczak

Mnie w każdym razie udowodniła. W jaki sposób? Trudno uwierzyć, ale paski, które wydaje się niebieskie i zielone, tak naprawdę mają dokładnie ten sam kolor. Jak to możliwe?

Mnie w każdym razie udowodniła. W jaki sposób? Trudno uwierzyć, ale paski, które wydaje się niebieskie i zielone, tak naprawdę mają dokładnie ten sam kolor. Jak to możliwe?

Za odbiór kolorów odpowiedzialne są czopki. W każdym oku znajduje się ich około 6 milionów. Mierzą one długość fal światła odbijającego się od danej powierzchni i przesyłają te dane do mózgu. Długość poszczególnych fal jest ze sobą porównywana i na tej podstawie mózg ocenia, jakiego koloru jest konkretny przedmiot.

382231381931290531
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/09/iluzja_kolory_2.png)

Zwykle wszystko działa jak należy, ale niektóre kombinacje kolorów sprawiają, że dane na temat długości fal nie mogą być prawidłowo przetworzone. Jeżeli usuniemy kolory otaczające spiralę, przekonamy się, że niebieskie i zielone paski wyglądają dokładnie tak samo.

382231381931487139
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/09/iluzja_kolory_1.jpg)

Początkowo trudno było mi uwierzyć, że oba kolory rzeczywiście są takie same. Aby się o tym przekonać, możecie zmierzyć je w Photoshopie lub zastosować jeszcze prostszą sztuczkę. Wystarczy powiększyć zdjęcie i skopiować fragmenty obu pasków, a następnie wkleić je obok siebie.

Źródło: Techi

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)