Iluzja optyczna sprawi, że poczujesz się mały jak lalka Barbie
Naukowcy ze Szwecji znaleźli sposób, jak oszukać nasz mózg. Prosta sztuczka sprawia, że można oglądać świat z perspektywy hobbita albo ogra.
29.05.2011 09:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy ze Szwecji znaleźli sposób, jak oszukać nasz mózg. Prosta sztuczka sprawia, że można oglądać świat z perspektywy hobbita albo ogra.
Na zdjęciu powyżej widzicie Pokój Amesa. Dzięki specyficznemu układowi ścian obserwator ma wrażenie, że widzi przed sobą nienaturalnie wysoką kobietę i mężczyznę o wzroście lalki. Co powiecie na iluzję optyczną, w której to sam obserwator czuje się, jakby był niewielką lalką?
Sposób, w jaki sposób odbieramy rzeczywistość, opiera się na interpretacji sygnałów wizualnych. Nasz mózg orientuje się w przestrzeni, oceniając wielkość i położenie obiektów wokół ciała. Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska opracowali eksperyment, w którym udowadniają, jak łatwo oszukać naszą jednostkę centralną.
Ochotnik kładł się na kozetce i zakładał specjalne gogle. Obok niego leżały miniaturowe nogi lalki, za którymi ustawiono kamery. Obraz z kamer był wyświetlany w goglach w ten sposób, aby badany miał wrażenie, że widzi własne nogi. Aby wzmocnić iluzję, naukowcy jednocześnie dotykali wskaźnikiem nóg lalki i człowieka.
href="http://gadzetomania.pl/images/2011/05/iluzja-optyczna1.jpg">Badane osoby miały wrażenie, że ich ciała są małe jak lalka. Gdy badacz wszedł w pole widzenia kamery, ochotnicy leżący na kozetce byli w szoku. Wydawało im się, że widzą gigantów. Odwrotne wrażenie występowało, gdy zamiast nóg lalki przed kamerą leżała nienaturalnie duża para nóg. Wtedy badani byli przekonani, że mają 4 metry wzrostu.
href="http://gadzetomania.pl/images/2011/05/iluzja-optyczna2.jpg">Henrik Ehrsson, który prowadził eksperyment, sam założył gogle, poddał się złudzeniu optycznemu i tak opisał swoje odczucia:
Istota o małym ciele postrzega świat jako wielki i na odwrót. Nawet jeżeli wiemy, jak duzi są inni ludzie, iluzja sprawia, że wydaje nam się, że są gigantami. To bardzo dziwne uczucie.
Badacze przekonują, że oprócz oszukiwania wzroku ochotników wyniki ich eksperymentu mogą mieć praktyczne zastosowanie. Henrik Ehrsson twierdzi, że tego typu „zmniejszenie” człowieka może pomóc przy sterowaniu nanorobotami podczas operacji wewnątrz ludzkiego ciała.
Źródło: io9