Implanty w mózgu przywrócą utraconą pamięć

Szczury wyposażone w takie implanty mogą przypominać sobie utracone wspomnienia za naciśnięciem guzika. Naukowcy maja nadzieję na przełom w leczeniu choroby Alzheimera, czy amnezji, jednak na tym możliwości urządzenia się nie kończą.

fot. Flickr.com/Martin Pettitt/lic. CC
fot. Flickr.com/Martin Pettitt/lic. CC
Grzegorz Nowak

18.06.2011 11:30

Szczury wyposażone w takie implanty mogą przypominać sobie utracone wspomnienia za naciśnięciem guzika. Naukowcy maja nadzieję na przełom w leczeniu choroby Alzheimera, czy amnezji, jednak na tym możliwości urządzenia się nie kończą.

Implant potrafi naśladować sygnały elektryczne w mózgu i w ten sposób służyć jako proteza tego obszaru, który odpowiedzialny jest za tworzenie się wspomnień. Jeśli istnieje dużo neuronalnych "śladów" utraconych wspomnień, można je przywrócić, natomiast u zdrowego człowieka urządzenie może polepszyć pamięć.

Naukowcy z Uniwersytetu Wake Forest oraz Karoliny Południowej przeprowadzili badania, w których nauczyli szczury otwierać zbiorniczek z wodą dzięki sekwencji naciśnięć małych dźwigni. Przeszkadzając szczurom w czasie tych czynności zmuszali je do zapamiętania którą dźwignie już nacisnęły, a którą dopiero mają nacisnąć.

Gdy to się udało szczury odurzono sprawiając, że obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć nie funkcjonował. Użycie implantu, który udawał działanie tego obszaru pozwalało na natychmiastowe przywrócenie pamięci. Jak mówią naukowcy:

Wystarczyło nacisnąć włącznik i szczur pamiętał - wyłączyć go i szczur zapominał.

Co prawda jeszcze daleka droga do rozpoczęcia testów z udziałem ludzi, jednak osiągnięcie naukowców jest obiecujące. Dzięki implantowi można nawet "zaprogramować" wspomnienia - np. utrwalić to gdzie są klucze do mieszkania, łazienka albo jak dojść do najbliższego sklepu. Mogłoby to znacznie ułatwić życie osób z chorobami związanymi z pamięcią, które obecnie muszą praktycznie całkowicie polegać na pomocy najbliższych.

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.