Indyjskie żywe mosty (wideo)

Coraz częściej mówi się o ekologicznej architekturze, budowaniu w harmonii z naturą. Jeżeli tych „konstrukcji” nie można nazwać ekologicznymi to nie da się tego powiedzieć o żadnym moście.

Indyjskie żywe mosty (wideo)
Marek Maruszczak

Coraz częściej mówi się o ekologicznej architekturze, budowaniu w harmonii z naturą. Jeżeli tych „konstrukcji” nie można nazwać ekologicznymi to nie da się tego powiedzieć o żadnym moście.

Cherrapunji (Indie), to jedno z najwilgotniejszych miejsc na ziemi. Jego mieszkańcy wykorzystali te specyficzne warunki klimatyczne i od wielu lat „konstruują” żywe mosty.

Living roots bridge crossing in India

Za budulec służą korzenie figowców sprężystych (Ficus elastica). Są one rozciągane na prowadnicach wykonanych z przeciętych na pół i wydrążonych pni palmy betelowej i „przepuszczane” nad rzeką, bądź potokiem. Po przekroczeniu wody wrastają w ziemię.

Obraz

Z czasem korzenie porastają pień w całości i stają się coraz silniejsze. Po 10-15 latach most jest na tyle wytrzymały, że z powodzeniem może utrzymać około pól setki ludzi.

Obraz

Co ciekawe budowla cały czas rośnie. Niektóre z mostów mają po kilkaset lat. Wraz z upływem czasu stają się coraz mocniejsze. Drzewa są długowieczne i bardzo wytrzymałe, więc nie trzeba się bać o niespodziewaną katastrofę budowlaną.

Obraz

Mosty wyglądają jak żywcem wyjęte z filmów i książek fantasy. Zwykłe budowle nie sprawdziły by się w takim klimacie, a dzięki ludzkiej pomysłowości i możliwościom natury otrzymano piękne i użyteczne konstrukcje.

Źródło: Root Bridges

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.