Intel buduje fabrykę w Niemczech. Ma być najnowocześniejszą na świecie
Niemiecka fabryka Intela, która zostanie zbudowana niedaleko Magdeburga, będzie najbardziej zaawansowaną fabryką półprzewodników nie tylko w Europie, ale też na całym świecie. To tam, za naszą zachodnią granicą, będą wytwarzane najnowsze modele procesorów.
19.01.2024 | aktual.: 24.01.2024 15:37
Niedawno Intel przedstawił swoje plany rozwojowe na terenie Europy, mające na celu zrewolucjonizowanie sposobu organizacji łańcuchów dostaw w branży półprzewodników. Serce tych planów stanowi budowa fabryki półprzewodników w okolicach Magdeburga. Koszt tej inwestycji jest ogromny, ale obiekt ten ma aspiracje stać się najbardziej zaawansowanym tego rodzaju zakładem na europejskim kontynencie, a możliwe, że także i na świecie.
Pat Gelsinger, w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w Szwajcarii, udzielił interesującego wywiadu. Szef Intela zdradził, że w planowanej do uruchomienia w 2027 roku fabryce w Magdeburgu będą produkowane najbardziej zaawansowane chipy na świecie.
"W Niemczech, a konkretnie w naszym zakładzie w Magdeburgu, będziemy prowadzić produkcję, która będzie najbardziej zaawansowana na świecie," powiedział Gelsinger.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczegółów dotyczących planowanych procesów litograficznych Gelsinger nie ujawnił, lecz pojawiają się spekulacje o technologiach 1,5 nm.
"Nasza fabryka w Magdeburgu będzie najnowocześniejsza, gdy zostanie uruchomiona," stwierdził Gelsinger na forum w Davos, transmitowanym przez CNBC. "Najbardziej zaawansowaną technologię procesową, którą niebawem wprowadzimy, nazywamy 18A, sub-2nm. [W Magdeburgu] będziemy iść o krok dalej, zatem zastosujemy technologię 1,5 nm."
Intel stawia sobie ambitne cele. Według analizy firmy Gartner, w 2023 roku Intel był liderem w branży półprzewodników, osiągając przychody na poziomie 48,66 miliarda dolarów, pomimo że cały rynek skurczył się o 11,1% w porównaniu z rokiem 2022. Intel intensywnie pracuje nad nowymi technologiami litograficznymi, niedawno zapowiadając era angstromów: technologie 20A i 18A. Wkrótce możemy spodziewać się szczegółów dotyczących kolejnych technologii (nieoficjalnie mówi się o 16A lub 14A), które prawdopodobnie zostaną zastosowane właśnie w niemieckiej fabryce.
Warto też wspomnieć, że w ubiegłym roku Intel ogłosił plany budowy Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini, niedaleko Wrocławia. Ten nowy obiekt ma na celu stworzenie europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników.