Intel zalicza wpadkę - wadliwe chipsety dla nowych CPU
Nabyliście już komputery oparte na najnowszej platformie Intela? Możecie mieć problem. Okazuje się, że chipsety z serii 6., przeznaczone dla procesorów Intel Core drugiej generacji, są wadliwe. Zarówno te mobilne, jak i desktopowe...
Nabyliście już komputery oparte na najnowszej platformie Intela? Możecie mieć problem. Okazuje się, że chipsety z serii 6., przeznaczone dla procesorów Intel Core drugiej generacji, są wadliwe. Zarówno te mobilne, jak i desktopowe...
Intel sam zauważył problem i natychmiast przystąpił do działań. Nie zmienia to faktu, że wadliwe układy trafiły na rynek, straty idą w setki milionów dolarów, a użytkownicy z pewnością nie są zachwyceni. Jak się okazuje wada konstrukcyjna dotyczy nawet 8 milionów chipsetów P67 i H67 (Coguar Point). W czym problem?
Otóż najnowsze chipsety obsługują 2 porty SATA 6.0 Gbps i do 4 SATA 3.0 Gbps. Właśnie te ostatnie, a więc najpopularniejsze okazały się problematyczne, bowiem wraz z upływem czasu wydajność podłączonych do nich urządzeń może spadać. O ile w przypadku napędów optycznych bardzo tego nie odczujemy, to już w przypadku dysków z pewnością tak.
Sprawcą całego zamieszania okazał się jeden, mały tranzystor, na którego bramkę trafia zbyt duże napięcie. W efekcie w zależności od budowy konkretnej sztuki napięcie na wyjściu może rosnąć, prowadząc do szybszego niż zazwyczaj zużywania się elementu, a w konsekwencji uszkodzenia portów SATA 3.0 Gbps. Tylko tych, ponieważ te nowsze mają oddzielny sygnał PLL.
Według szacunków nawet w 15% komputerów na przestrzeni lat może dojść całkowitego uszkodzenia portów SATA 3.0 Gbps. Szansa ta jeszcze wzrośnie gdy zaczniemy majstrować z napięciami. Cóż... każdemu może się zdarzyć. Nie zmienia to faktu, że wpadka lidera rynku procesorów negatywnie odbije się negatywnie nie tylko na zyskach giganta, ale i opinii o nim. I nie pomoże fakt, że Intel sam się przyznał i zorganizował akcję naprawczą obejmującą również wymianę płyt głównych.
Płyty główne z wadliwymi chipsetami są wycofywane ze sprzedaży, premiera dwurdzeniowych CPU przesunięta na marzec... Tymczasem notowania giełdowe AMD już wzrosły o 5%, a taka "akcja promocyjna" z pewnością zahamuje popyt na komputery wyposażone w procesory Intel Core drugiej generacji.
Źródło: TechConnect Magazine • Anandtech.com • Bit-Tech.net