Inteligentne opakowania zwrotne. Naukowcy pracują nad nowym rozwiązaniem

Naukowcy opracują inteligentne opakowania zwrotne
Naukowcy opracują inteligentne opakowania zwrotne
Źródło zdjęć: © Łukasiewicz Sieć Badawcza
Michał Skorupka

21.12.2020 09:10, aktual.: 08.03.2022 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Konsorcjum trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz pracuje nad kompleksowym ekosystemem opakowań zwrotnych. Z nowoczesnego rozwiązania mają skorzystać głównie przedsiębiorstwa z sektora e-commerce. Finalny efekt projektu poznamy w 2022 roku.

Prace nad kompleksowym ekosystemem opakowań zwrotnych realizowane są przez konsorcjum trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytutu Logistyki i Magazynowania (Łukasiewicz-ILiM), Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (Łukasiewicz-IMiF) oraz Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych (Łukasiewicz-IBWCh).

  • Ekosystem opakowań zwrotnych składa się z wytrzymałego opakowania wielokrotnego użytku wyposażonego w sensory oraz niskoprądowy układ identyfikacji opakowania, wrzutni (urządzenia do zwrotu opakowań) oraz oprogramowania umożliwiającego zarządzanie procesem logistycznym - czytamy na stronie internetowej Łukasiewicz - Sieć Badawcza.

Sieć poinformowała w specjalnym komunikacie, że z innowacyjnego rozwiązania skorzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa z sektora e-commerce prowadzące sprzedaż wieloma kanałami.

Inteligentne opakowania zwrotne. Ruszyły prace nad projektem

Inteligentne opakowania zwrotne powstają w ramach projektu e-Pack. Jak informuje biuro prasowe Sieci Badawczej Łukasiewicz, będą ono w stanie zrewolucjonizować nowoczesną logistykę, zapewniając najlepszą ochronę, dostęp do kompleksowej informacji o przesyłce i minimalizując ślad węglowy procesu logistycznego.

Rozwiązanie pozwoli sprzedawcom, nabywcom oraz operatorom logistycznym na obniżenie kosztów dostawy, lepszą ochronę towarów, możliwość gromadzenia i analizy dodatkowych informacji o przebiegu procesu dostawy i zwrotu oraz bardziej efektywne przygotowanie przesyłki (zarówno po stronie sprzedawcy jak i po stronie nabywcy). Dodatkowym atutem rozwiązania, będzie łatwiejsza identyfikacja towarów oraz ograniczenie błędów w odczycie etykiet - informuje Sieć Badawcza Łukasiewicz.

  • Projekt jest odpowiedzią na współczesne wyzwania gospodarki krajowej i europejskiej w obszarze opakowań. Jego metodyka opierać się będzie na projektowaniu opakowań w taki sposób, aby maksymalizować w nich ilość materiałów przydatnych do recyklingu oraz w jak największym stopniu wykorzystywać surowce z niego pochodzące - mówi mgr inż. Konrad Nowakowski, Kierownik Zespołu Ekologii Opakowań i jednocześnie koordynator projektu po stronie Łukasiewicz - IBWCh.

Prace nad projektem mają potrwać do 2022 r. Jego budżet wynosi 5,2 mln zł i będzie finansowany z dotacji celowych Sieci Badawczej Łukasiewicz. W wyniku realizacji projektu powstanie zunifikowane opakowanie zwrotne wielorazowego użytku.(PAP)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)