Nowoczesny śmigłowiec w wielkopolskiej policji. Posłuży m.in. do pościgów

Strona głównaNowoczesny śmigłowiec w wielkopolskiej policji. Posłuży m.in. do pościgów
19.12.2020 14:06
Wielkopolska policja odebrała nowoczesny śmigłowiec Bell 407GXi
Wielkopolska policja odebrała nowoczesny śmigłowiec Bell 407GXi
Źródło zdjęć: © Policja
Michał Skorupka
Michał Skorupka

Nowoczesny śmigłowiec patrolowo-interwencyjny Bell 407GXi wzmocni struktury wielkopolskiej policji. Maszyna, która może latać zarówno w dzień, jak i w nocy, zostanie wykorzystana m.in. do zabezpieczeń czy pościgów. Zastąpi helikopter Mi-2.

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu jest jedną z kilku w Polsce, która posiada w swojej strukturze Sekcję Lotnictwa Policji. 15 grudnia 2020 roku wzbogaciła się ona o nowoczesny helikopter patrolowo-interwencyjny Bell 407GXi.

Lekkie helikoptery Bell 407GXi są kolejnym zakupem Komendy Głównej Policji po trzech śmigłowcach S-70i Black Hawk. Celem transakcji jest rozwój policyjnego lotnictwa, który jest jednym z głównych elementów programu modernizacji służb mundurowych. Śmigłowce Bell 407GXi zastąpią wycofywane z eksploatacji Mi-2, które przez 11 lat były wykorzystywane przez wielkopolskich pilotów.

Śmigłowiec Bell 407GXi

Nowoczesny helikopter patrolowo-interwencyjny posłuży m.in. do zabezpieczeń czy pościgów. Maszyna umożliwia latanie zarówno w dzień, jak i w nocy. - Ma doskonałą awionikę (G1000H NXi Integrated Flight Deck firmy Garmin) oraz bardzo dobry i sprawdzony silnik (Rolls-Royce M250-C47E/4 FADEC) o mocy 813 koni mechanicznych. Duży nadmiar mocy umożliwia wykonanie bardzo wysokiego zawisu, co pozwala bezpieczniej realizować zadania zgodne z ich specyfiką - czytamy na stronie wielkopolskiej policji.

Wielkopolska policja odebrała nowoczesny śmigłowiec
Źródło zdjęć: © Policja
Wielkopolska policja odebrała nowoczesny śmigłowiec

Płatowiec jest kolejnym pokoleniem wywodzącym się od używanych przez polską policję śmigłowców Bell 206. Na tle pozostałych, wyróżnia się głównie większą kabiną i czterołopatowym śmigłem oraz nową jednostką napędową. Helikopter wyposażony jest w wysokiej klasy kamerę termowizyjną, standardową kamerę, reflektor o różnych trybach oświetlania terenu oraz dalmierz laserowy. Nowoczesna technika pozwala mu na przesyłanie danych rejestrowanych przez operatora śmigłowca, w czasie rzeczywistym na stanowisko dowodzenia.

Maszyna może zabrać dwuosobową załogę i pięciu pasażerów, osiągając maksymalną prędkość 248 km/h.

Nie tylko Poznań

Komenda Główna Policji zakupiła trzy maszyny 407GXi za 50 081 300,80 zł netto na początku 2019 roku. Jeden z helikopterów trafił do Polski już w grudniu ubiegłego roku, jednak został przetransportowany do Pragi, gdzie doposażono go w optoelektronikę i szperacze. Wszystkie trzy śmigłowce zostały ostatecznie przekazane do Warszawy we wrześniu bieżącego roku. Jeden z nich kilka dni temu dostarczono do Poznania, dwa pozostałe zostały na wyposażeniu warszawskiej policji.

Wielkopolska policja odebrała nowoczesny śmigłowiec
Źródło zdjęć: © Policja
Wielkopolska policja odebrała nowoczesny śmigłowiec
  • Śmigłowców Bell-407 typu GX wyprodukowano ponad 1400, ale wersja GXi jest najnowsza i najbardziej zaawansowana technologicznie. Te trzy maszyny mają dodatkowe modyfikacje dostosowujące je do szczególnych wymagań wynikających z realizowanych zadań na rzecz policji - czytamy na stronie polskiej policji.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)